Prestižní Peroutkovu cenu dostali Marek Wollner a Luboš Dobrovský

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2016 20:44
Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 získali dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner a novinář, disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský za celoživotní novinářskou práci. Podle členů sdružení Sdružení Ferdinanda Peroutky "má novinář povinnost hledat a odkrývat, co se skrývá za každou odpovědí, a ukázat její pozadí, případnou lež či zlo demaskovat".
Luboš Dobrovský
Luboš Dobrovský | Foto: DVTV

Praha - Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2015 v pražském centru DOX dostali dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner a novinář, bývalý disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský.

Ocenění vyzdvihuje výrazné žurnalistické počiny a osobnosti. Dobrovský obdržel cenu rovněž za svou celoživotní novinářskou práci. Ve středu oslavil 84. narozeniny, cena je proto podle pořádajícího Sdružení Ferdinanda Peroutky vnímána i jako "malý dárek".

Rodák z Kolína Dobrovský absolvoval v roce 1960 Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a až do roku 1969 působil v Československém rozhlasu. Člen KSČ z let 1967-1969 byl poté vyhozen ze zaměstnání a pracoval jako skladník, čistič oken a topič. Signatář Charty 77 také redigoval samizdatové publikace.

"V životě Luboše Dobrovského se odrážejí typické osudy českého novináře a intelektuála v druhé polovině dvacátého století. Jak sám říká, už fakt, že se narodil židovskému otci, jej předurčil k tomu, aby celý život překonával překážky. A nebylo jich málo," uvedlo sdružení v laudatiu.

V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí a poté byl byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa. Působil i jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pak na ministerstvu zahraničí a v letech 1996-2000 byl velvyslancem v Ruské federaci.

Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Wollner působí v České televizi od roku 1999. Před 12 lety opustil post redaktora zpravodajství a pomohl položit základy investigativní žurnalistice v pořadu Reportéři ČT. Ten dnes patří k nejsledovanějším formátům televizního zpravodajství a ročně nabídne kolem 150 reportáží.

"Sám (Wollner) pro sebe si vypěstoval několik jednoduchých pravidel, kterých se snaží držet. Patří k nim zásada, že novinář má povinnost hledat a odkrývat, co se skrývá za každou odpovědí, a ukázat její pozadí, případnou lež či zlo demaskovat," uvedli za sdružení Jan Dražan a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

Představitelům ruského režimu je důležité dát najevo, že už je Západ nevnímá jako partnery, ale jako protivníky, kteří se můžou proměnit v nepřítele, říká bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy