Prestiž i noční život. Karlova univerzita je pátá nejoblíbenější mezi studenty Erasmu

Klára Galová
16. 2. 2016 17:25
Univerzita Karlova se umístila na pátém místě v Evropě v počtu zahraničních studentů přijíždějících v rámci výměnného programu Erasmus. Zahraniční studenty do Prahy táhne prestiž jedné z nejstarších evropských škol, ale také činnost studentských spolků, atraktivita hlavního města a v neposlední řadě i noční život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejstarší česká univerzita láká zahraniční studenty. Stala se pátou nejčastěji studovanou školou v rámci evropského výměnného programu Erasmus. A to v konkurenci několika tisíc univerzit.

Z údajů zveřejněných Evropskou komisí vyplývá, že v roce 2013–2014 studovalo na sedmnácti fakultách Univerzity Karlovy více než 1300 zahraničních studentů, což je v rámci Česka dlouhodobě nejvíc. Celkem české univerzity hostily téměř sedm tisíc cizinců.

Roli podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka hraje především prestiž školy, s tím související kontakty po celém světě a velký počet zahraničních partnerských smluv. „Studenty láká atraktivita Prahy, ale i Plzně a Hradce Králové, kde má univerzita tři fakulty. Mimo to také napříč univerzitou dobře fungují i studentské spolky a kluby,“ dodal.

„Myslím, že zahraniční studenti chtějí do Prahy mimo jiné kvůli tomu, že to tady v noci žije, " řekla Aktuálně.cz Veronika Kandusová z Charles University International Club, který sdružuje dobrovolníky pomáhající zahraničním studentům v Praze. Dobrovolníci jim pomáhají i poznat česká města a dorozumět se v Česku.

O studium na nejstarší české vysoké škole mají zájem hlavně Němci, Francouzi, Španělé, Poláci a Slováci. Mezi obory vedou společenské a humanitní vědy, v Praze se ale vzdělávají i budoucí právníci, lékaři či přírodovědci.

Do zahraničí vyjíždějí během vysokoškolského studia také čeští studenti. V roce 2013–2014 vycestovalo díky programu Erasmus více než 7500 českých studentů, z toho 1100 bylo z Univerzity Karlovy. Mezi cílovými zeměmi vedlo Německo, Francie, Španělsko a Velká Británie.

Největší chyba učení matematiky je v hodinách, když se student jednou ztratí, doma to podle běžných učebnic nedohoní, tvrdí Marek Fanderlík. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy