Premiér Sobotka ocenil novináře a ředitele Svobodné Evropy

ČTK ČTK
30. 6. 2015 18:12
Pavel Pecháček a Kevin Klose dostanou medali Karla Kramáře, která se uděluje těm, kdo se zaslouží o obnovu demokracie.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka ocenil novináře Pavla Pecháčka a bývalého prezidenta Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda Kevina Klose za jejich práci pro demokracii a svobodu.

Na dnešním setkání k výročí 20 let od přestěhování rádia z Mnichova do Prahy oznámil, že jim udělí medaili Karla Kramáře. Stanici označil za pevný bod objektivity ve vesmíru dezinformací.

Předseda vlády připomněl Pecháčkova slova "Nejlepší propaganda je pravda" i jeho životní příběh včetně působení v německém a americkém exilu.

Pecháček začínal ve Svobodné Evropě po emigraci v roce 1968, od roku 1975 vedl československou sekci Hlasu Ameriky ve Washingtonu a od roku 1989 řídil české vysílání Svobodné Evropy a podílel se na transformaci stanice do Českého rozhlasu 6. V současnosti žije ve Washingtonu.

Druhým oceněným je Kevin Klose, který se spolu s Václavem Havlem významně podílel na myšlence přesunu Svobodné Evropy z Mnichova do Prahy.

V čele rádia stál v letech 1994 až 1997 a znovu pak od roku 2013 do loňska. Někdejší editor listu Washington Post rovněž deset let vedl americkou veřejnoprávní stanici National Public Radio. Nadále působí jako univerzitní profesor.

Medaile se uděluje za zásluhy o obnovu demokracie

Medaile Karla Kramáře je pamětní medailí udělovanou předsedou vlády jako poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.

Medaile byla vytvořena u příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi.

Premiér Sobotka při slavnostním setkání v Národním muzeu připomněl, že Svobodná Evropa vždy byla významným alternativním zdrojem informací a v projevu jí poděkoval za nenahraditelnou pomoc v těžkých dobách nesvobody a za šíření demokracie.

Poukázal také na symboliku tehdejšího vysílání z budovy bývalého Federálního shromáždění, odkud se stanice v roce 2009 přestěhovala na pražský Hagibor.

"Svobodnou Evropu tak trochu vítám doma," poznamenal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš na úvod setkání v místě, které nyní slouží jako nová budova Národního muzea.

Slavnostního setkání se dále zúčastnili například šéfredaktor Nenad Pejic, americký velvyslanec Andrew Schapiro nebo velvyslanec v Británii Michael Žantovský.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda v současnosti vysílá ve 28 jazycích do 21 zemí včetně Iráku, Íránu, Afghánistánu, Pákistán, Ruska a některých bývalých sovětských republik.

 

Právě se děje

Další zprávy