Přelomový verdikt: Bárta má podmínku, Škárka tři roky

Radek Nohl Radek Nohl
13. 4. 2012 11:50
V online reportáži jsme sledovali závěr soudního přelíčení s Bártou a Škárkou
Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vinni. Takový je rozsudek soudce Jana Šotta nad Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou

Vít Bárta dostal za podplácení osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem a Jaroslav Škárka byl za podvod odsouzen k tříletému trestu ve vězení a desetiletému zákazu činnosti poslance.

Soud rozhodl také o tom, že částka 665 tisíc korun, která byla v případu zajištěna, propadne státu.

Oba politici se proti rozsudku odvolali, žalobce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Vít Bárta při odchodu ze soudní síně řekl, že pozastaví členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany. Jaroslav Škárka odmítl situaci komentovat.

Bárta uplácel, Škárka podváděl

Podle soudu Bárta neposkytl půjčky, ale uplácel. "Předání peněz formou obálek také není přesvědčivé. Jednání obžalovaného má mnohem větší rozsah a lze ho kvalifikovat jako trestný čin uplácení," uvedl soudce.

Škárka způsobil úmyslný trestný čin tím, že z Bárty peníze vylákal s úmyslem jej zdiskreditovat. "Vzhledem k tomu, že jde o poslance, který chtěl peníze vylákat za účelem diskreditace, nedošlo během líčení k žádné lítosti, nelze mu udělit podmíněný trest," říká Šott.

Soudce při zdůvodnění rozsudku také uvedl, že se podařilo prokázat Škárkovu manipulaci s nahrávkou. Jeho výpověď byla podle soudce plná lží a několikrát ji označil za nevěrohodnou.

Obdobně se Šott vyjádřil i na adresu Kristýny Kočí. "Nevěrohodná až komická jsou vyjádření Kristýny Kočí," řekl s tím, že poslankyně nedokázala během soudního přelíčení svá slova vysvětlit a v několika místech své výpovědi lhala.

Kočí se podle soudu mohla přijetím půjčky a jejím následným použitím proti Bártovi dopustit trestného činu. Podle soudu by se tím měla začít zabývat policie.

Bárta to, že předal poslankyni Kristýně Kočí 500 tisíc korun a Škárkovi 170 tisíc korun, nepopírá. Od počátku se však hájí tím, že nešlo o úplatky, ale o půjčky.

Při závěrečné řeči označil to, že s nimi neuzavřel smlouvy, jako svou největší politickou chybu. "Měl bych být transparentní politik," prohlásil Bárta.

Škárka stejně jako Bárta minulý týden zopakoval, že se vinný necítí. A v závěrečné řeči mimo jiné prohlásil, že Bárta udělal z Věcí veřejných kmotrovskou stranu.

Prohlédněte si fotografie od soudu:

Páteční soud jsme sledovali v online reportáži:

Vít Bárta po vynesení rozsudku řekl, že pozastaví členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany.

Zdůvodnění udělených trestů je u konce. Oba politici se proti rozsudku odvolali, žalobce si vzal lhůtu na rozmyšlenou.

Jaroslav Škárka.
Jaroslav Škárka. | Foto: Ludvík Hradilek

Škárka podle soudce způsobil úmyslný trestný čin. "Vzhledem k tomu, že jde o poslance, který chtěl peníze vylákat za účelem diskreditace, nedošlo během líčení k žádné lítosti, nelze mu udělit podmíněný trest," říká Šott.

Šott nyní vysvětluje, proč se podle něj nejednalo o půjčku, ale úplatek. Bárta podle něj porušil zákon tím, že na poslaneckém klubu všem nabízel, že jim peníze, o které přišli, "dorovná".

"Podle soudu se ale nejednalo o žádné přátelské půjčky. Předání peněz formou obálek také není přesvědčivé. Jednání obžalovaného má mnohem větší rozsah a lze ho kvalifikovat jako trestný čin uplácení," pokračuje Šott.

Z dalších slov Jana Šotta vyplývá, že soud nevyhodnotil peníze od Víta Bárty jako půjčky, ale jako úplatky, které dostali formou půjčky. „Slova z výpovědi Víta Bárty nebyla před soudem vyvrácena, dokazují je navíc i další nahrávky," uvedl soudce. Podle něj Škárka peníze od Bárty vylákal kvůli tomu, aby ho zdiskreditoval.

"Soud se neztotožňuje s verzí, že se nejednalo o úplatek," říká Šott a cituje zákon, podle kterého se řídil.

Velice důležitá svědkyně byla podle Šotta novinářka Respektu Svobodová. "Ve prospěch obžaloby pak už mluví jen svědkyně Alena Maršálková, která má blízko ke Kristýně Kočí. Maršálková však u žádného předávání peněz nebyla," říká soudce.

Soudce komentuje výpovědi dalších svědků. Podle něj několik členů Věcí veřejných potvrdilo, že Kočí mluvila o tom, že peníze od Bárty "otočí".

Vít Bárta u soudu.
Vít Bárta u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Kristýna Kočí podle soudce lhala během své svědecké výpovědi. "Nedokázala vysvětlit ani svou smlouvu o uložení peněz v advokátní úschovně," říká Šott.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová bezprostředně po vynesení rozsudku nad Vítem Bártou vyzvala tohoto faktického šéfa strany, aby opustil politiku.

"Vít Bárta nyní musí splnit slovo a opustit politiku. Domnívám se, že je namístě i rezignace na poslanecký mandát. Věci veřejné musí nyní projít hlubokou sebereflexí. Je třeba zvolit nové vedení strany," uvedla pro Aktuálně.cz Navrátilová. Celý článek čtěte zde.

Ze zdůvodnění rozsudku vyplývá, že soudce Jan Šott nakonec uvěřil verzi, kterou před soudem prezentoval Vít Bárta. Podle něj nemluvila pravdu ani Kristýna Kočí. Soudce nyní vytahuje slova z různých nahrávek, která podle něj dokazují, že připravovala ve straně puč.

"Nevěrohodná až komická jsou vyjádření Kristýny Kočí," říká s tím, že poslankyně nedokázala během soudního přelíčení svá slova vysvětlit.

Jan Šott dál zdůvodňuje své rozhodnutí. Říká, že se během soudního přelíčení podařilo prokázat, že Jaroslav Škárka během soudu lhal. Podle způsobu, jakým nakládal s penězi od Víta Bárty, potvrdil, že se nejedná o půjčku.

Soudce říká, že se podařilo prokázat, že Škárka s nahrávkou manipuloval. "Je zcela jasné, že nahrávka vznikla ráno, nikoliv večer, jak tvrdí Škárka. Jedná se o zcela jednoznačný podvrh," říká Šott. Podle soudce tím Škárka lhal a snažil se svědka Michala Babáka usvědčit z toho, že před soudem nemluvil pravdu.

Škárkova výpověď byla podle soudce plná lží a několikrát ji označil za nevěrohodnou. 

Kateřina Klasnová.
Kateřina Klasnová. | Foto: Ludvík Hradilek

Kateřina Klasnová vypadá zaskočeně. Kouká do jednoho místa a poslouchá slova Jana Šotta. Do očí jako by se jí dostávaly slzy. Překvapený je očividně také poslanec VV Michal Babák, který stojí vedle ní.

"Soud dnes stál před zásadní otázkou, jestli jedné verzi uvěří, nebo neuvěří. Je zjevné, že se obžaloba i obhajoba na hlavních věcech shodují. Zásadní tedy bylo dokázat, jestli se jednalo o půjčky, nebo úplatek. Kočí ani Škárka s penězi od počátku nenakládali, že by se mělo jednat o půjčku," uvedl soudce Jan Šott.

"Tohle je demokracie?" řve v sále muž, který tvrdil, že je milenec Kočí. Ze soudní místnosti jej vyvedla ochranka.

Vít Bárta dostal za podplácení 18 měsíců vězení s odkladem na 30 měsíců. Jaroslav Škárka byl dosouzen ke třem letům nepodmíněně. Zároveň nesmí být 10 let poslancem.

Soudce Jan Šott čte rozsudek.
Soudce Jan Šott čte rozsudek. | Foto: Ludvík Hradilek

Právě přišel do sálu Vít Bárta, doprovází ho jako v ostatní dny jeho manželka Kateřina Klasnová a také jeho obhájce Oldřich Chudoba.

Přišel již také Jaroslav Škárka. Místnost se již zaplnila do posledního místa. Poté, co si Bárta sedl, tak ho obklopili fotografové a televizní štáby.

V sálu je už také Michal Moroz, bývalý náměstek ministra vnitra Radka Johna. V současné době pracuje pro Věci veřejné jako bezpečnostní expert. S ním dorazil také poslanec VV Michal Babák.

Jako první dorazil do místnosti obhájce Kristýny Kočí. Ta chce po Bártovi finanční odškodění ve výši 5000 korun. Tedy desetinu z částky, kterou jí Bárta nabídnul jako úplatek.

Do sálu přišel také muž, který před soudem řekl, že je milenec Kristýny Kočí a že ví o všem, co se stalo. Žalobkyně Hana Vrbová prohlásila, že tento muž podal několik trestních oznámení. Soudce ho nakonec nevyslechl a Kočí později odmítla, že by byl jejím milencem.

Mezi novináři se spekuluje nad výší trestu pro Víta Bártu. Většina z nich se shoduje nad tím, že ho soudce osvobodí.

Fotografové netrpělivě čekají na příchod hlavních aktérů - Víta Bárty a Jaroslava Škárky -, oba zatím do jednacího sálu nepřišli.

Soudce Jan Šott poprvé před začátkem jednání vpustil veřejnost do místnosti. Kromě zhruba šesti televizních štábů a dalších novinářů tu je také odstupující místopředseda VV Tomáš Jarolím.

Krátce po vynesení rozsudku se sejde grémium Věcí veřejných. Na klíčovém jednání si členové VV rozhodnou, jakým směrem budou dále směřovat.

Uvnitř partaje se podle zjištění deníku Insider zrodil plán, jak se odříznout od otce zakladatele Víta Bárty. Potřeba je k tomu osmi regionů nebo většiny v grémiu, které mohou zaúkolovat předsedu ke svolání mimořádné volební konference. Na ní by pak Věci veřejné převolily vedení a místo Radka Johna, jehož prostřednictvím Vít Bárta stranu ovládá, by se šéfkou nejmenší vládní strany stala ministryně Karolína Peake.

Vít Bárta ve čtvrtek v České televizi prohlásil, že i když bude osvobozen, do vlády se mu v současné době nechce. "Kdybych byl v pátek odsouzen, končím ve vysoké politice. Znamená to odchod ze všech stranických funkcí i z pozice předsedy poslaneckého klubu," řekl neformální lídr VV Vít Bárta. Naopak Jaroslav Škárka chce v politice zůstat.

 

Právě se děje

Další zprávy