Přední lobbista za hazard podváděl, jde na pět let do vězení

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 5. 2014 15:00
Petr Verosta přesvědčuje obce, že hazard není nebezpečný a není třeba jej zakazovat. Na činnost dostává dotace od hazardních firem i od státu.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil.
Obhajobě Petra Verosty (vpravo), že pouze zařizoval pro svého známého účet s internetovým bankovnictvím, soud neuvěřil. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Petr Verosta je momentálně zřejmě nejviditelnějším zastáncem hazardu. Objíždí města a obce, které chtějí vymýtit hrací automaty, a přesvědčuje je, že by nulovou tolerancí hazardu způsobily pravý opak – vznikly by nekontrolovatelné černé herny a hazard by se přenesl na internet. A stát i neziskový sektor, který část výnosu z něj dostává, by tak přišly o miliardy.

Bývalý gambler Petr Verosta před několika lety založil Český institut pro výzkum závislostí a tvrdí, že se věnuje prevenci a osvětě v oblasti hazardu. Jenže to vypadá, že ve skutečnosti lobbuje za hazardní firmy.

"Dlouhodobě zkresluje statistiky, například o kriminalitě. V Ústí nad Labem dělal analýzu pro magistrát, v níž tvrdil, že v hernách nejsou problémy a policie tam prakticky nezasahovala. Přitom všichni vědí a psalo se, že tam byla řada loupežných přepadení i pokus o vraždu," říká předseda občanského sdružené Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Hazard škodí… a už neškodí

Verostova činnost je navíc financována i firmami napojenými na hazard. Působil například v nadačním fondu Esentia, který v roce 2011 dostal od dvou hazardních společností 1,7 milionu korun.

A Esentia vzápětí sepsala pro ministerstvo financí analýzu, která uvedla, že gamblerství je mnohem menší problém, než se dosud uvádělo. Studii vypracoval právě Verosta, který byl v té době výkonný ředitel nadace a dříve radikálně bojoval za zrušení výherních automatů. Podle Verostovy studie, jež se dostala i na jednání vlády, u nás trpí patologickým hráčstvím jen 0,8 procenta gamblerů. Ve starších pracích přitom mluvil o pěti procentech gamblerů.

"Tento obrat nastal, když Esentia začala spolupracovat s loterijními firmami a nechala se od nich platit," uvedl před dvěma lety pro Hospodářské noviny Matěj Hollan z Občanského sdružení Brnění, který s Verostou dříve spolupracoval.

Jak nedávno uvedl pořad Reportéři ČT, lobbista na svou činnost dostává i peníze od státu – například na prevenci patologického hráčství získal jeho institut tři čtvrtě milionu korun. Reportéři zveřejnili i korespondenci Verosty s předsedou Asociace loterijního průmyslu, kterému pomáhal připravovat podklady pro jednání s primátorem Ústí.

Posílám vás do exekuce

S tím ovšem nyní Verosta na několik let budce muset přestat. Vrchní soud v Praze jej totiž ve středu poslal pravomocně do vězení. Řídil totiž ojedinělý podvod, kdy rozesílal falešné exekuční příkazy s hlavičkou Finančního úřadu pro Prahu 8.

Účet, na který se mělo plnit, ovšem nebyl finančního úřadu, ale firmy Česká finanční a revitalizační agentura, kterou přes jistého Tomáše Draga, který byl jeho bílým koněm, koupil a ovládal.

"Drag byl pod plnou kontrolou obžalovaného Verosty, předal mu všechny doklady potřebné k vedení účtu a postupoval podle jeho pokynů,“ uvedl soudce vrchního soudu Petr Píša.

Exekuční příkazy nechal pak Verosta doručit do bank, které uvedeným institucím spravovaly účty. A dodal k nim i falešné doložky vykonatelnosti. "Jednalo se o zdařilá falza, podotkl soudce Píša, který za to poslal Verostu na pět a půl roku do vězení.

Pokud by se Verostovi podvod podařil, přišel by si bezmála na 80 milionů korun. "K převodu finančních prostředků nedošlo z důvodu ostražitosti pracovníka Komerční banky," podotkl soud. Zaměstnanec banky si totiž exekuční příkaz telefonicky ověřoval u finančního úřadu, ale ten pod uvedeným číslem jednacím evidoval jiný případ.

Zoo, dopravní podnik i magistrát

Mezi postiženými byly i instituce jako pražský magistrát, zoologická či Botanická zahrada. Ale také pražský dopravní podnik, Telefónica O2 a středočeský krajský úřad.

"Podvod byl proveden jako exekuce k účtu a opravdu nám byl účet zablokován, což nám způsobilo nemalé komplikace," potvrdila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

U dalších institucí pak již zasáhla policie a k zablokování účtů nedošlo. "Vzhledem k tomu, že v bankách tehdy zafungovaly kontrolní mechanismy a peníze nebyly převedeny, Botanická zahrada nebyla nijak poškozena. K žádným opatřením v té době z naší strany nedošlo, účty zahrady zablokovány nebyly," uvedla například náměstkyně Botanické zahrady Barbora Koláčková. Jen pro ilustraci. Po TSK žádal Verosta 9,8 milionu korun, po Botanické zahradě pak 7 milionů.

Já jen zařizoval účet

Sám Verosta tvrdí, že s případem nemá nic společného. Prý jen pro svého známého Přemysla Hrubého zařizoval koupi firmy. "Objednal si ode mě banální věc: koupit firmu, která by měla účet s internetovým ovládáním. A za to mi dal třicet tisíc korun," říká Verosta, který se sám cítí podveden.

Hrubý byl také stíhán, ale soud jej obžaloby zprostil. A jako hlavního viníka určil Verostu.

Verostu mimo jiné usvědčilo i to, že si současně zařídil účet ve Švýcarsku, kam by uvedené peníze rychle přeposlal. A sám se prostřednictvím wi-fi sítě na uvedené účty přihlašoval – jednou z obchodního centra Chodov a podruhé v Interhotelu Moskva Zlín  a kontroloval, zda už dorazily peníze. Podle výpisu mobilních operátorů byl v uvedených místech zaznamenán jeho mobilní telefon.

"Všechny důkazy do sebe zapadají," dodal soudce.

Kdyby nepřišla amnestie…

Uvedených pět a půl roku vězení, které by měl Verosta v nejbližší době nastoupit, přitom není jeho první trest. Verostu již před pěti lety poslal do vězení Krajský soud v Ostravě.

Za pokus o úvěrový podvod při pořízení hypotéky ve výši 7,6 milionu korun dostal roční podmínku s odkladem na tři roky. Spolu s ním byl odsouzen i již zmíněný Tomáš Drag. "Vztahovala se na to ale amnestie prezidenta republiky," podotkl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

A jak naznačil soudce Vrchního soudu v Praze Petr Píša, pokud by amnestie nebyla, dostal by nyní Verosta s největší pravděpodobností výrazně vyšší trest.

"Je ironií osudu, že právě Petr Verosta je pravděpodobně typickým příkladem, jak hazard a gamblerství působí na zvýšenou kriminalitu jím zasažených osob," uzavírá případ Martin Svoboda.

 

Právě se děje

Další zprávy