Verdikt: Práce nesmí potlačovat soukromý život. Ani u soudců

Tomáš Fránek
25. 4. 2014 7:37
Kárný senát Nejvyššího správního soudu sice potrestal pomalou soudkyni, zároveň ale upozornil, že po nikom nelze chtít, aby se v zaměstnání trvale přepínal.
Každý soudce má svoje limity, upozorňuje kárný senát Nejvyššího správního soudu. Ilustrační snímek.
Každý soudce má svoje limity, upozorňuje kárný senát Nejvyššího správního soudu. Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec

Brno – Soudci nemohou být trestáni za to, že kvůli dlouhodobému nadměrnému pracovnímu vytížení a stresu nejsou schopni vyřizovat všechny případy včas.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu, který jedná o trestech pro pomalé či chybující soudce a státní zástupce, tak v případu soudkyně z Liberce rozhodl, že každý soudce má svoje limity a nelze po něm chtít, aby se trvale přepínal.

"Po nikom nelze požadovat, aby ve prospěch nadstandardního plnění pracovních úkolů dlouhodobě zcela potlačoval svůj soukromý život," konstatoval kárný senát vedený předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Soudkyně Okresního soudu v Liberci Regina Sypecká, jejíž případ kárný senát posuzoval, podle svých nadřízených pracovala příliš pomalu a nevyřizovala včas případy. Průtahy se podle vedení libereckého okresního soudu objevily ve 197 případech, většinou šlo o několikaměsíční zpoždění. Některé spisy ale byly staré i několik let.

Zatížení bylo neúměrné, bránila se soudkyně

Nejhorší situace byla u případů souvisejících s exekucemi.

"Průtahy byly konstatovány i ve věcech občanskoprávních, kde je řešení zcela bezdůvodně odkládáno. Nejsou bezodkladně činěny ani jednoduché referáty, práce je chaotická," uvedla v návrhu na kárné potrestání předsedkyně Okresního soudu v Liberci Ivana Šoljaková. Ta požadovala, aby soudkyně přišla o 30 procent platu na celý jeden rok.

Soudkyně Sypecká se ale bránila: "Spisy jsou řešeny průběžně a ani v jednom případu se nestalo, že by byl spis odložen a nepracovalo se na něm," uvedla s tím, že především u exekuční agendy bylo zatížení neúměrné.

Sypecká sice potvrdila, že se pravidelně scházela s asistentem soudce, který vyřizoval většinu exekučních spisů, kontrola všech ale nebyla možná. "Za dobu působení asistenta u soudu byla nařízena exekuce ve dvou a půl tisících případech,“ uvedla soudkyně.

Deset procent platu na tři měsíce

Kárný senát posoudil všechny případy, u nichž měla Sypecká zbytečně protahovat rozhodnutí, a rozhodl, že soudkyně přijde na tři měsíce o deset procent platu. Uznal, že musela řešit velký počet případů, ale podle senátu stejně nedokázala u části sporů jednat dostatečně rychle.

„Po nikom nelze požadovat, aby ve prospěch nadstandardního plnění pracovních úkolů dlouhodobě zcela potlačoval svůj soukromý život,“ rozhodl kárný senát vedený předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

"Senát shledal kárnou odpovědnost soudkyně i v případech, kdy její nečinnost sice nebyla – z objektivního hlediska – příliš dlouhá (alespoň 4 měsíce), nicméně jednalo se o úkony velmi jednoduché, spíše administrativní povahy, u nichž nebylo třeba vůbec právní úvahy. Typicky šlo o případy pouhého pokynu k rozeslání podaného odvolání protistraně," rozhodli soudci.

Naopak u 84 případů, ve kterých kontrola zjistila průtahy, kárný senát rozhodl, že se soudkyně žádného provinění nedopustila.

Podle kárného senátu obecně rychlost každého řízení závisí nejenom na práci soudce, ale i na dalších okolnostech, jako je například komunikace s účastníky řízení. "Proto také je nutno vyvarovat se zjednodušené paušalizace a zobecňování, neboť v konkrétním případě mohou nastat průtahy v řízení, není-li rozhodnuto v řádu dnů či týdnů, avšak v jiné věci průtahy dány být nemusí, byť nebylo rozhodnuto v řádu let,“ uvedli soudci kárného senátu.

Potvrdili také, že soudkyně Sypecká byla značně pracovně vytížena, ale vyřizování případů se u ní zrychluje. "Snížení platu o 10 procent na tři měsíce odpovídá závažnosti a intenzitě kárného provinění a uvedeným polehčujícím i přitěžujícím okolnostem,“ rozhodl kárný senát.

 

Právě se děje

Další zprávy