Postižené děti mohou do běžných základek. Dotkne se to všech, ale přirozeně, říká Valachová

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
19. 11. 2015 14:18
Ministryně školství Kateřina Valachová opakovaně ujišťuje, že zrušení programu, podle kterého se dosud vzdělávaly lehce mentálně postižené děti, se rozhodně nerovná zrušení praktických škol. Rozhodnutí bude na rodičích. Pokud své dítě budou chtít přesunout na běžnou základku, její ředitel nebude moci dítě odmítnout. Ze zákona ale bude mít nárok na podporu, třeba v podobě asistenta.
Ministryně školství Kateřina Valachová
Ministryně školství Kateřina Valachová | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Od prvního září příštího roku se v jakékoli třídě může ocitnout dítě, které se doteď vzdělávalo v praktické škole. Umožní to zrušení programu, dle kterého se po léta učili žáci s lehkým mentálním postižením. Nyní jich je přes deset tisíc.

Podle ministryně školství Kateřiny Valachové je tento program "zcela překonaný", a proto bude pro všechny prospěšné, když se co nejvíce dětí začne vzdělávat společně.

"Téma společného vzdělávání se samozřejmě týká všech dětí. Ale dotkne se jich to zcela přirozeně," říká Valachová.

Dodává ale, že zrušení programu rozhodně neznamená zánik praktických škol, kterých je v Česku čtrnáct. Bude na rodičích, zda své dítě nechají v praktické škole, nebo ho zapíšou na běžnou základku. Ta ho nebude moci odmítnout, ale ze zákona bude mít nárok na podporu od státu – například v podobě asistenta.

"Rodiče zůstávají velmi silným aktérem ve společném vzdělávání. Bude na nich, jakým způsobem zareagují na změny. Budou se muset rozhodnout, zda ponechají dítě na škole praktické, nebo se rozhodnout pro bližší dostupnost základní školy, kterou mají v místě, kde bydlí," vysvětlila Valachová.

Ředitelé škol zatím neměli příliš možností se na příští školní rok připravit, protože stále čekají na instrukce od ministerstva. Valachová na úvod čtvrteční konference Škola pro budoucnost oznámila, že už poslala do veřejného připomínkového řízení vyhlášku, která změny konkretizuje.

Ředitelům se ale nelíbí ani to, že ministerstvo změny dostatečně nevysvětluje rodičům. "Ministerstvo zaspalo, mělo více informovat laickou veřejnost," řekl na konferenci ředitel českobudějovické základní školy Vltava Pravoslav Němeček. Dodal, že on i jeho kolegové inkluzi podporují.

"Ale podporujeme takzvanou rozumnou inkluzi, která musí přinést prospěch všem žákům a nesmí být dalším podnětem k tomu, aby celková úroveň vzdělání dál klesala," řekl.

Ministerstvo se teď snaží informovanost škol i veřejnosti dohnat. Valachová na speciální semináře vyjede i do krajů. "Není to obrovský granát hozený bez rozmyslu do českého školství," ujistil náměstek ministryně Stanislav Štech s tím, že příští první září nebude revolucí, ale změny naběhnou postupně.

Podle Valachové není potřeba zákonně ošetřit to, aby základky lehce postižené děti neodmítaly. "Princip rovného přístupu ke vzdělání tu máme už dlouho. Jediné, co my děláme, je, že školský zákon konečně reaguje také na to, že dítě má nejenom právo na rovný přístup ke vzdělání, ale že stát má povinnost poskytnout materiální a personální podporu, aby toto právo mohlo být realizováno," dodala ministryně.

 

Právě se děje

Další zprávy