Náměstek Válkové plánuje soudcovské "aktivní zálohy"

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 19. 10. 2014 23:57
Vyřešit nedostatek soudních asistentů by mohli advokátní koncipienti. Myšlenku povinné praxe na soudech chce na podzim rozpracovat náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové Robert Pelikán.
Foto: Thinkstock

Praha – Jednoduché  řešení, díky kterému by mohlo ministerstvo spravedlnosti poměrně flexibilně reagovat na potřeby posílení soudů, nosí v hlavě první náměstek ministryně spravedlnosti Heleny Válkové Robert Pelikán.

Ministerstvo by podle něj mělo mít k dispozici seznam soudců - "rezervistů", na kterém by byli arbitři starší než 70 let, což je věk, kdy podle nynější úpravy funkce soudce zaniká. Nově by však mohli podle potřeby na omezenou dobu pomoci tam, kde by buď soudci chyběli, nebo se naopak zvýšil počet nových úkolů - tak jako tomu je třeba v souvislosti s novým občanským zákoníkem.

"Podobná věc funguje například v Rakousku. Teď když nám odejde například soudkyně na mateřskou, tak na její místo nemůžeme jen tak přeložit jiného soudce, protože po skončení mateřské se soudkyně musí vrátit na stejné místo," naznačil Pelikán limity dané ústavou a nyní platným zákonem o soudech a soudcích.

Podle prvního náměstka by se navíc jednalo v zásadě jen o drobný zásah do stávající legislativy, celá změna by tak mohla proběhnout velmi rychle. Ministerstvo nyní hledá cestu, jestli by "aktivní zálohy" nešlo připojit k některému z návrhů resortu, které už leží ve Sněmovně. Pokud by vše šlo dobře, mohlo by opatření, které má být jednou částí širší justiční reformy, začít fungovat už od půlky příštího roku.

Budoucí advokáti na zkušené na soudech

Jiné opatření, rovněž z pera Pelikánova legislativního odboru, by sice mělo začít fungovat až v horizontu několika let,  spolu s dalšími by ale mělo mít velmi pozitivní dopad na efektivitu justičního systému.

"V zásadě jde o to, že bychom zavedli jednotnou společnou praxi pro koncipienty a soudní čekatele, kdy by si každý musel 'odkroutit' půlku na soudech. Čímž by přibyla nadkritická masa lidí," popsal deníku Insider Pelikán variantu, která je zatím velmi čerstvá a rozpracovávat by ji ministerstvo mohlo začít na podzim.

Jedno z úskalí, pro které je třeba vypracovat poměrně přesnou analýzu, se ovšem týká financí. Náměstek Válkové odhaduje, že by opatření vyšlo na několik miliard, což by mohla být potenciální významná překážka. Zásah by se však podle něj rozhodně vyplatil.

Právě asistenti soudců totiž mohou výrazně zefektivnit práci soudců. "Víme od nich, že asistenti jim zvednou výkonnost o 20 až 30 procent," říká Pelikán.

Novinkou je Pelikánův návrh pro viceprezidenta Soudcovské unie Tomáše Novosada, byť se podle něj podobné myšlenky už v minulosti objevily. "Pokud by tady byli rok a půl, tak to už je doba, za kterou se dá leccos udělat," nezavrhuje nápad Novosad.

Nesmí jít o výkřik do tmy

Podle něj by mohli koncipienti fungovat třeba na rejstříkových soudech, které musí do obchodního rejstříku nově registrovat i spolky. "Vyšší soudní úředníci zde mají normálně rozhodnout 100 až 120 věcí měsíčně, teď jich vyřizují pětkrát tolik,” popsal například místopředseda pražského městského soudu Jaromír Jirsa.

"Kdyby tam 'nahnali' padesát nebo sto koncipientů, měli by pro ně místo a pracovní podmínky, tak by to v takovýchto agendách pomohlo," uznává Novosad možnou výhodu posílení soudního personálu s tím, že by se vše muselo dobře promyslet a nastavit tak, aby nešlo o pouhý výkřik do tmy.

Zároveň viceprezident unie připomíná, že pomoc asistentů je sice významná, jejich skokový nárůst však není samospásný. "Když soudci dáte deset asistentů a ti mu budou připravovat podklady, tak soudce sám potom to kvantum práce nezvládne, protože hodně z toho musí jít přes něj a on musí tu práci kontrolovat,“ upozorňuje na možné riziko Novosad.

Proti nejsou ani advokáti

Druhou stranou, které by se opatření významně dotklo, by logicky byli advokáti, kteří služby koncipientů využívají.

"Z hlediska odbornosti budoucích justičních expertů tak toto pojetí praxe je vítané a my bychom se k diskusím, jak to udělat v českých podmínkách, aby to fungovalo, připojili," je myšlence otevřený předseda České advokátní komory Martin Vychopeň.

Přidává i příklad ze severního Německa, kde podobný systém funguje a kde nejen justiční čekatelé, ale i advokátní koncipienti a notářští a exekutorští čekatelé jsou zaměstnanci příslušného krajského soudu a v jeho rámci rotují.

"Myšlenka je taková, že jsme ochotni o ní diskutovat. Ale samozřejmě je natolik syrová, že teď nemohu říct, jestli ji budeme podporovat, nebo ne. Pokud by čekatel na jakoukoliv justiční profesi měl povinnost rotovat, tedy vykonat praxi u jiných institucí, tak to vítáme 'všema deseti'," nebrání se Vychopeň diskusím o Pelikánově návrhu.

 

Právě se děje

Další zprávy