Poslanecká komise k reorganizaci vyslechne ještě 11 lidí, na závěr promluví Tuhý a Šlachta

ČTK ČTK
20. 10. 2016 17:30
Sněmovní vyšetřovací komise k policejní reorganizaci bude jednat další dva dny, protože poslanci chtějí vyslechnout ještě 11 lidí. Mezi novými jmény je například žalobkyně Jarmila Ošlejšková nebo bývalý ministr vnitra Martin Pecina. "Rádi bychom úplně na závěr pozvali ty klíčové figury celého případu," řekl předseda komise Pavel Blažek. Podle něj by jako poslední měli před poslanci promluvit vrchní žalobce Ivo Ištvan, policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a exšéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Ve čtvrtek před komisí vypovídal bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek, který o slyšení požádal.
Jiří Komárek a Robert Šlachta
Jiří Komárek a Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha – Sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie bude znovu jednat 31. října a pravděpodobně také o jeden den později. Poslanci ještě chtějí slyšet 11 lidí. Někteří přijdou vypovídat znovu, aby doplnili svá dřívější vyjádření. Informoval o tom předseda komise Pavel Blažek (ODS) a její místopředseda Martin Lank (Úsvit).

Mezi nová jména patří například žalobkyně z olomouckého vrchního státního zastupitelství Jarmila Ošlejšková, bývalý ministr vnitra Martin Pecina, vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů Milan Vaculík či bývalý šéf olomoucké pobočky inspekce Tomáš Uličný, o nějž se zajímala policie v souvislosti s kauzou Vidkun. Mezi dosud nevyslechnuté patří také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Své předchozí výpovědi pak před poslanci budou doplňovat olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, jeho kolega Petr Šereda, policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube či exšéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a bývalý policista Jiří Komárek, kteří patřili mezi největší kritiky reformy.

"Rádi bychom úplně na závěr pozvali ty klíčové figury celého případu," doplnil Blažek. Podle něj by jako poslední měli před poslanci promluvit Ištvan, Tuhý, Laube a Šlachta. Podle Lanka zatím není jasné, jestli jde o konečný seznam.

Blažek by byl rád, kdyby se všechny výslechy stihly nejpozději do konce prvního týdne v prosinci. "Leden bychom strašně rádi věnovali vyhodnocení toho, co jsme slyšeli, co jsme si přečetli, abychom do 31. ledna byli schopni předat Sněmovně závěrečnou zprávu," dodal Blažek. Podle Lanka také budou muset členové komise přečíst spis, v němž se sešlo kolem 2500 stran.

Ve čtvrtek před komisí mimo jiné vypovídal bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek, který o slyšení požádal kvůli údajným dezinformacím z médií a od politiků. Bílek poslance informoval o přípravě reorganizace uvnitř policie, která se chystala v době, kdy byl náměstek policejního prezidenta a podílel se na většině přípravných kroků. "Reforma se nedotáhla kvůli pádu vlády v roce 2009," podotkl Bílek. Poslance poté také seznámil se svými poznatky z doby, kdy byl ředitelem inspekce.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy