Poslanci změnili pravidla pro migranty: Práci získají rychleji, stát je ale snáz vyhostí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 2. 10. 2015 18:56
Stát bude moci vyhostit cizince, který se opakovaně dopouští závažné trestné činnosti nebo představuje riziko pro bezpečnost státu. Imigranti také budou při žádosti o azyl muset doložit, že nepřenášejí infekční onemocnění. Na druhou stranu se zjednoduší jejich přístup na trh práce - nyní musí čekat na pracovní povolení rok, nově půjde jen o šest nebo devět měsíců.
Poslanci změnili pravidla pro žadatele o azyl.
Poslanci změnili pravidla pro žadatele o azyl. | Foto: Reuters

Praha - Imigranti, kteří v Česku čekají na udělení azylu, budou moci dříve do práce. Až dosud museli na pracovní povolení čekat minimálně rok od chvíle, kdy o azyl požádali. Nyní poslanci schválili snížení lhůty na šest až devět měsíců.

"Nezaměstnanost je rekordně nízká a cizinci navíc většinou vykonávají práce, o které Češi stejně nemají zájem," konstatoval sociálnědemokratický poslanec Roman Váňa.

Ke změně Česko vyzvala Evropská unie - uprchlíci by podle šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera měli mít možnost pracovat už v době, kdy na vyřízení žádosti teprve čekají. Opatření uleví i státnímu rozpočtu, podle současných pravidel musí žadatelé o azyl rok žít ze sociálních dávek.

Někteří poslanci však zkrácení lhůty kritizovali, protože cizinci se za tu dobu nestačí naučit česky. "Je to problém především kvůli bezpečnosti práce," uvedl Miroslav Opálka z KSČM.

Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mohou tuzemské firmy okamžitě zaměstnat 5 tisíc migrantů ze zemí, jako je občanskou válkou zmítaná Sýrie. Podniky upřednostňují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat.

Potvrzení o bezinfekčnosti

Poslanci zároveň schválili několik zpřísnění pro žadatele o azyl. Nově budou muset migranti dokazovat, že do země nezavlečou infekční onemocnění a případně projít zdravotní prohlídkou.

Stát také bude moci vyhostit cizince, kteří na českém území spáchají opakovaně závažnou trestnou činnost nebo odmítnout žadatele o azyl, pokud se v cizině dopustil "zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem". Předloha rovněž umožní zajistit žadatele v případě důvodného podezření, že by představoval ohrožení pro bezpečnost státu.

Poslanci naopak odmítli návrh Martina Lanka (Úsvit), aby azyl nebyl udělen žádnému cizinci, který by spáchal v Česku trestný čin nebo přestupek. Mezi ně by počítal všechny lidi, kteří nelegálně překročí hranice. "Roste tu počet imigrantů, kteří nemají co ztratit. Na azyl nesmí mít nárok nikdo, kdo porušuje zákony této země," uvedl Lank.

Schválila naopak návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM), aby azylové řízení bylo zastaveno s uchazečem, který se opakovaně nedostaví k pohovoru.

Obce, na jejichž území se nacházejí detenční tábory pro zajištění cizinců, budou moci nově dostávat od ministra vnitra speciální dotaci. Za každého uprchlíka v táboře jim stát pošle osm korun denně. Až dosud na tento příspěvek měla nárok jen města, kde se nachází zařízení starající se o žadatele o azyl.

Prošel i návrh poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09), aby pojišťovny hradily preventivní prohlídky dětí cizinců, které se po vstupu do Česka dostanou do dětských domovů.

 

Právě se děje

Další zprávy