Poslanci přehlasovali prezidentské veto. Maturita z matematiky i přijímací zkoušky budou povinné

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 24. 5. 2016 18:23
Sto šest poslanců se v úterý vyslovilo proti prezidentskému vetu novely školského zákona. Ta zavádí povinnou maturitu z matematiky, povinné přijímací zkoušky na střední školy, povinný poslední rok školky, ale třeba také "legalizuje" lesní školky či domácí vzdělávání na druhém stupni základní školy. Nárok na místo ve školce by postupně měly mít i čtyřleté, tříleté a od roku 2020 i dvouleté děti. Právě to nejvíce kritizoval prezident Miloš Zeman, když zákon do Sněmovny vrátil.
Ministryně Kateřina Valachová s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Ministryně Kateřina Valachová s premiérem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Poslanecká sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a znovu přijala novelu školského zákona, která zavádí povinnou maturitu z matematiky, povinné přijímací zkoušky na střední školy či povinný poslední rok v mateřské školce.

K přehlasování prezidenta bylo potřeba nejméně 101 poslanců, nakonec proti Zemanovi hlasovalo 106 zákonodárců. Původně školskou novelu podpořilo 96 poslanců.

"Jsem velmi ráda, že poslanci prezidentské veto přehlasovali. A jsem ráda zejména jako matka, protože ani já jsem obě své dcery nemohla dostat do školky kvůli nedostatečné kapacitě," uvedla po hlasování ministryně školství Kateřina Valachová.

Prezident Miloš Zeman uvedl, že zákon vetoval ze dvou důvodů. Kvůli povinnosti měst a obcí zajistit místa ve školkách pro dvouleté děti a také kvůli zavedení spádových obvodů pro mateřské školy, proti kterým se rovněž bouřila větší města. Je to podle nich organizačně velmi náročné a omezuje to rodiče ve volbě školky.

V závěru odůvodnění zmínil i změny usnadňující inkluzi žáků s handicapy, které zavedla předchozí novela školského zákona. Prezident s takovými změnami nesouhlasí a podle něj hrozí, že "tato novela způsobí chaos" podobně jako již schválená předchozí novela, kterou ale sám podepsal.

Dvouleté děti ve školce už máme

Ministryně školství Kateřina Valachová ale připomněla, že už nyní je v mateřských školách 40 tisíc dvouletých dětí, a zdůraznila, že novela je velice důležitá pro rodiče už jen proto, že se nebudou setkávat s přeplněnými školkami, protože děti budou mít místa v nich garantovaná.

Odmítla také argumenty opozice, že nemají představu o tom, kolik míst bude potřeba. "Máme analýzy, a už dnes by se do školek vešla polovina dvouletých dětí, které by tam rodiče chtěli umístit. Kdyby chtěli umístit všechny, tak budeme mít problém pouze v Praze a Brně a na dobudování těchto kapacit máme z Evropské unie deset miliard," vysvětlila Valachová.

Pokud s tím měly města a obce významný problém, mohly se podle poslanců ozvat dřív. "Pokud měl někdo nějaké připomínky, měl spoustu příležitostí je říci. A to jak poslanci, kteří mají s novelou zákona nějaký problém, tak Svaz měst a obcí," míní předseda školského výboru a poslanec ANO Jiří Zlatuška.

Navíc zajištění dostatečného počtu míst ve školkách mají vládní poslanci v koaliční smlouvě.

Výuku matematiky zlepšíme, slibuje Valachová

Zlatuška připomíná, že ministryně školství Kateřina Valachová mluvila o záměru garantovat místa ve školkách pro dvouleté děti už v srpnu loňského roku, kdy to sdělila v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Nikdo nemůže říci, že o tom nevěděl nebo že by to byla překvapivá zpráva," namítá Zlatuška.

Nejvíce diskusí pak panovalo ohledně povinné maturity z matematiky, která nyní čeká studenty převážné většiny středních škol, kteří ke studiu nastoupí v září. "Ve spolupráci s odborníky a se sdružením středoškoláků komunikujeme o tom, jak změnit výuku a zlepšit kompetence žáků v matematice a jejich logické uvažování," řekla k tomu Valachová.

"Kromě toho, že ta novela je potřebná, bychom vypadali hloupě, kdybychom nepodpořili zákon, který už jsme ho jednou schválili," uzavřel Zlatuška. Kdyby se poslanci proti prezidentovi nevymezili, stala by se z Hradu podle Zlatušky třetí komora parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy