Poslanci zaskočili Sobotku, odmítli evropskou dohodu s Tureckem o zrušení víz

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 22. 3. 2016 19:53
Úterní jednání Poslanecké sněmovny využila řada poslanců k tomu, aby dala najevo své výhrady k vládě ohledně jejího přístupu k migrační krizi a jednání s Tureckem. Poslanci přijali mimo jiné dvě usnesení ODS, která jdou proti tomu, co premiér Bohuslav Sobotka prosazoval na jednání Evropské rady.
Poslanci očekávají, že dnes vystoupí ve Sněmovně k migraci předseda vlády Bohuslav Sobotka
Poslanci očekávají, že dnes vystoupí ve Sněmovně k migraci předseda vlády Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci na úterní schůzi překvapivě odmítli dohodu Evropské unie s Tureckem o plánovaném bezvízovém styku. Ta je součástí plánu, který má zastavit příliv uprchlíků z Turecka přes Středozemní moře.

"Poslanecká sněmovna odmítá dohodu předsedů vlád členských zemí Evropské unie, která se týká zrušení vízového režimu pro turecké občany nejpozději do konce června 2016," zní doslova usnesení poslanců.

"Je to v rozporu s usnesením vlády," komentoval počínání poslanců zaskočený premiér Bohuslav Sobotka.

Poslanci hlasovali ve většině také pro návrh, který "útočí" proti zemím, kterým se nedaří chránit hranice před uprchlíky. Toto usnesení zní přesně takto: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že státy, které nejsou schopny plnit své závazky a chránit vnější hranici schengenského prostoru, mají tento prostor opustit, neboť ohrožují bezpečnost občanů všech zemí Evropské unie." Usnesení míří především na Řecko, na jehož území připlouvá nejvíc ilegálních migrantů.

Sněmovna podobně jako na podzim taky důrazně odmítla zavedení stálého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie.

"Za podstatné považuji zejména odmítnutí dohody členských zemí EU o zrušení vízového režimu pro turecké občany," pochvalovala si usnesení opoziční poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Podle záznamu z hlasovací tabule toto usnesení podpořilo 86 poslanců ze 153 přítomných. Bylo mezi nimi i devět poslanců KDU-ČSL, pět poslanců ČSSD a čtyři poslanci ANO. Z ČSSD byli pro poslanci, Štěpán Stupčuk, Jiří Koskuba, Jaroslav Foldyna, Miroslav Strnadl a Stanislav Huml. Z hnutí ANO Jana Lorencová, Zuzana Šánová Pavel Plzák a Vlastimil Vozka. Z KDU-ČSL byli pro všichni přítomní s výjimkou ministra kultury Daniela Hermana.

V případě usnesení, týkající se "vyloučení" států ze Shengenu, pokud nejsou schopné chránit hranice, hlasovali pro usnesení opoziční ODS celkem 112 poslanců ze 153 přítomných poslanců. Pro návrh hlasovala i drtivá většina vládních poslanců z ANO a KDU-ČSL, naopak u sociální demokracie byli pro návrh jen čtyři poslanci, sedmnáct řeklo ne a dalších sedmnáct se zdrželo, zbytek chyběl. 

Některá navržená usnesení naopak neprošla, jedno z nich například znělo takto: "Poslanecká sněmovna odmítá vyplácení peněz Turecku na základě této dohody z českého státního rozpočtu." Jde o dohodu, podle které státy Evropské unie poskytnou peníze Turecko na zvládání migrační krize.

Usnesení podpořilo 42 poslanců ze 154 přítomných poslanců, proti bylo 32. V tomto případě poslanci vládní koalice byli většinou proti, ruku pro zvedli čtyři poslanci ANO, dva poslanci ČSSD a jeden poslanec KDU-ČSL. Pro zajímavost, bylo to podle hlasovacího protokolu ministr zemědělství Marián Jurečka.  

Minuta ticha za oběti

Expředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se v několikahodinové debatě o migrační krizi přimlouval za to, aby čeští poslanci podpořili mnohem více peněz na obranu Evropy. "Jsme ve válce s Islámským státem a ve válce potřebujete tři věci: peníze, peníze a ještě jednou peníze. Všechny evropské státy jsme v posledních letech hanebně zanedbávali náš obranný a bezpečnostní rozpočet, snižovali jsme to rok od roku, teď máme možnost to navýšit a dát Evropské unii pravomoci i peníze, aby tento úkol mohla splnit," sdělil bývalý ministr zahraničí.

Poslanci si také stěžovali na to, že s nimi vláda o migrační krizi málo komunikuje. Podle předsedy ODS Petra Fialy měl premiér Bohuslav Sobotka věnovat dostatek času k diskusi se všemi poslanci ještě předtím, než odjel o spolupráci EU s Tureckem jednat do Bruselu.

"Vláda podepsala bianco šek na další kvóty, pašerácké gangy budou hledat další cesty. Jak bude pan premiér na toto reagovat? A jaký postoj zastával ve vztahu k Turecku?" ptal se Fiala předsedy vlády a upozorňoval, že výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny odmítl možnost bezvízového styku s Tureckem.

Začátek úterního jednání poznamenal teroristický útok v Bruselu, poslanci uctili památku obětí minutou ticha.

"Zavedli jsme bezpečnostní opatření, vyhlásil jsem stupeň jedna, nemáme žádnou informaci, že by České republice hrozilo aktuální nebezpečí," řekl poslancům ministr vnitra Milan Chovanec. "Česká policie je ve větším počtu v metru, na letišti a tam, kde je více obyvatel. Je zvýšená ostraha některých ambasád," uvedl s tím, že hlídky policie posílí armáda.

"V Bruselu se nachází kolem čtyř tisíc českých obyvatel, je to mimořádné místo z pohledu pobytu našich občanů. Zatím nevím, jestli je mezi oběťmi terorismu někdo z našich občanů. Chtěl bych požádat občany, aby odložili cestu do Bruselu. A pokud tam někdo je, aby se vyhýbali frekventovaným místům," řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

"Atentáty jsou dalšími z řady útoků na naši civilizaci, na euroatlantické hodnoty, tedy i na nás. V odporu proti terorismu proto nesmíme polevit a tento odporný čin musí být potrestán. Strach je přirozená lidská emoce. Je tedy logické mít z dalších útoků obavy. Strachem se ale nesmíme nechat ovlivnit, protože v tom okamžiku teroristé vyhráli,“ uvedla v prohlášení TOP 09.

Podobně reagovala také ODS. "Myslíme na ty, kterých se teroristické útoky dotkly, česká vláda má naši podporu v jakýchkoliv krocích," sdělil předseda ODS Petr Fiala, podle kterého se potvrzuje, že Evropa je ve válce proti radikálnímu islámu. "Musíme se všemi způsoby bránit," prohlásil Fiala.  

Podle hnutí ANO se opět ukázalo, jak zranitelná Evropa je a jak je nemožné bránit se teroristům, kteří se tváří, že Evropu přijali jako svůj nový domov. "Je to útok na naše svobody a bezpečnost a cílem je vyvolat v Evropě chaos,“ prohlásila poslankyně Kristýna Zelienková.

Sociální demokraté, stejně jako politici dalších stran vládní koalice, avizovali, že podpoří debatu o migraci a zároveň navrhnou usnesení, ve kterém přivítají výsledky evropského jednání. Naopak jiné strany se chystají výsledky jednání i postup české strany kritizovat.

 

Právě se děje

Další zprávy