Sněmovna zrušila třicetikorunové poplatky u lékaře

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2014 11:13
Zůstávají jen ty devadesátikorunové na pohotovosti. Novela nyní míří do Senátu.
Poplatky za recept i u lékaře konči.
Poplatky za recept i u lékaře konči. | Foto: Ondřej Besperát

Praha Sněmovna schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře a za recept. Přestat platit by pacienti měli už během několika měsíců, rozhodnutí totiž začne platit hned od Nového roku.

Zůstanou jen devadesátikorunové poplatky za pohotovost. Opoziční KSČM neprosadila návrh, aby rovněž skončily. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou kritizují TOP 09 a ODS, nyní míří k posouzení do Senátu. Předlohu podpořilo 113 ze 153 přítomných poslanců. Proti hlasovalo 31 poslanců z TOP 09 a z ODS.

Vláda se na tom dohodla už dříve při podpisu koaliční smlouvy. Údajně představují pouze sociální a administrativní zátěž a neplní očekávanou regulační funkci.

Zrušení třicetikorunových poplatků bude pro české zdravotnictví znamenat asi tříačtvrtmiliardový deficit. Ten by měly podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) částečně doplnit kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok a také pojišťovny.

Pojišťovny by měly poslat až 800 milionů ročně. Lékárníci by pak měli za každý vydaný recept dostávat 12 korun, což se ale nelíbí Lékárnické komoře, podle níž není kompenzace dostatečná.

"Jsem velmi spokojen. Všechny poplatky kromě toho za pohotovost neměly regulační smysl, byly sice přínosem do systému, ale jen látaly finanční díry," řekl  po schválení zákona Němeček.

ODS je proti

Proti zrušení poplatků se dle očekávání postavila opoziční ODS. "Tento týden byla informace, že se sice zruší poplatek, ale že bude návrh vlády, aby za každý recept dostávala lékárna 12 Kč od zdravotních pojišťoven. Takže platit se to bude, vytváří to dojem, že to nebudou platit občané, ale budou to platit, protože platí daně, platí sociální a zdravotní pojištění a z těchto peněz se to bude kompenzovat," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Je to chybné rozhodnutí. Poplatky byly velmi důkladně zastropované, vyhýbaly se dětem. Poplatky sice budou ze státního rozpočtu kompenzované, ale stát mohl peníze použít jinak, buď zpátky do zdravotnictví, nebo v sociální sféře, ve školství a podobně," připojil se i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Už od začátku tohoto toku pacienti neplatí ani stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích. Ústavní soud ho zrušil jako příliš vysoký. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). O jejich zrušení se dosud neúspěšně pokoušely ČSSD a KSČM.

Poslanci schválili i návrh regulace zdravotnických prostředků

Sněmovna v pátek dále schválila návrh zákona o regulaci zdravotnických prostředků. Bez normy by podle dřívějšího vyjádření ministra Němečka byla jejich úhrada velmi obtížná, možná i nemožná. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Poslanci neschválili úpravu, podle které by mohli zdravotnické prostředky vydávat pacientům bez omezení i lékaři. Podle kritiků by se dostaly mimo jakoukoli regulaci.

Zákon o zdravotnických prostředcích by měl zavést jednotný registr bezpečných a účinných prostředků. O jejich úhradách by měl rozhodovat lékový ústav, který taky bude moci provádět dozor nad trhem. Změnit by se měla pravidla pro klinická hodnocení a hodnocení funkční způsobilosti těchto prostředků.

 

Právě se děje

Další zprávy