Rada chce pro vědu příští rok o tři miliardy korun víc

ČTK ČTK
5. 4. 2014 14:50
Podle vicepremiéra a předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace Pavla Bělobrádka je to hodně, i když si přeje, aby se peníze našly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: National Institute of Mental Health

Praha - Vládní vědecká rada by chtěla zvýšit výdaje státního rozpočtu pro rok 2015 na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun. Navrhuje, aby celkově vzrostly z přibližně sedmadvaceti na třicet miliard. S informací přišel zpravodaj pro rozpočet Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Aim.

Její předseda a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) však zatím navýšení nevidí příliš reálně.

"Definitivní číslo ještě neřeknu, ale bude to okolo 30 miliard na rok 2015. Je to o tři miliardy více než ve střednědobém výhledu Rusnokovy vlády na rok 2015," uvedl Aim.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je poradním orgánem kabinetu, finální návrh rozpočtu pro vědu by měla připravit do konce dubna.

Bělobrádek: Tři miliardy je hodně, ale přeji si, aby se našly

Navrhovaných třicet miliard je podle vicepremiéra zatím první dílčí číslo.

"Já osobně předpokládám, že tři miliardy jsou příliš vysoká částka. Budou se tam muset najít ještě nějaké změny. Je jasné, že musíme být realisti," reagoval s tím, že by si ale přál, aby se tři miliardy v rozpočtu našly.

Český výzkum bude potřebovat několik miliard na udržení špičkových vědeckých center excelence, jež se v posledních letech v Česku začala budovat. "Budeme muset najít řešení, které situaci alespoň nezhorší," zdůraznil Bělobrádek.

Pomoct by mohly evropské dotace, ale na vyjednávání pro další programové období 2014-2020 nezbývá už mnoho času. Podle Bělobrádka je pravděpodobné, že výdaje spadnou opět na státní rozpočet.

"Problém budou mít všichni. Zdědili jsme situaci, která nás netěší. Teď řešíme věci, které skutečně hoří. Bohužel se některé v minulosti zanedbaly. Pokusíme se udělat vše, co je možné. Když se najdou tři miliardy, bude to skvělé, když ne, tak s tím budeme muset žít," dodal.

Čerpání evropských dotací i pro Prahu

Pražští vědci také usilují o to, aby bylo možné v budoucnu čerpat dotace z evropských fondů i v hlavním městě. Evropská komise je zatím směřuje hlavně na rozvoj "chudších" regionů, mezi něž prý Praha nepatří. Podle odborníků tím netrpí jen samotný pražský výzkum, ale má to negativní dopad na jeho budoucí rozvoj po celé republice.

Například České vysoké učení technické v Praze, kde je největší centrum aplikovaného výzkumu v Česku, už teď podle jeho rektora Petra Konvalinky nemůže přístrojovým vybavením laboratoří konkurovat regionům. "Na regionálních pracovištích jsou laboratoře vybaveny tak, že se nám o tom ani nesní," řekl nedávno Konvalinka.

Už první lednový návrh vládní vědecké rady byl o tři miliardy vyšší než střednědobý výhled bývalé úřednické vlády a rada ho poslala ministerstvu financí. Podle Aima ale doposud nereagovalo.

Rada minulý týden vzala na vědomí druhý návrh rozpočtu. Na základě připomínek se chystá připravit třetí. Pak zamíří do mezirezortního připomínkového řízení a na vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy