Nahrává pojišťovnám, odmítla vláda úpravu pojištění cizinců

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2014 16:17
Návrh zákona z dílny skupiny poslanců ČSSD je podle předběžného stanoviska kabinetu v rozporu s unijním právem.
Premiér Bohuslav Sobotka a místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.
Premiér Bohuslav Sobotka a místopředsedové vlády Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců ČSSD, která by upravila zdravotní pojištění cizinců ze třetích zemí, tedy kromě obyvatel EU. Informovalo o tom tiskové oddělení Úřadu vlády.

Návrh zákona je podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání kabinetu v rozporu s unijním právem.

Navrhovaná norma ponechává pojištění na soukromé sféře, aby se podle autorů nezatěžovalo všeobecné zdravotní pojištění. Jeho rozsah by měl být takový, aby kryl veškerá běžně hrazená rizika a aby se co nejvíce omezily nevymahatelné dluhy cizinců vůči zdravotnickým zařízením.

Podle předběžného stanoviska vlády ale předloha není vyvážená, je ve prospěch pojišťoven.

Podobně se vyjadřují organizace, které s migranty pracují. Předloha podle jejich tiskové zprávy obsahuje řadu diskriminujících pasáží, jež na úkor zdraví migrantů nahrávají komerčním pojišťovnám k vyšším ziskům.

Kabinet chystá podle předběžného stanoviska jinou úpravu. Koncepce podle dokumentu předpokládá, že cizincům bude péče hrazena buď z veřejného zdravotního pojištění, nebo ze soukromého zdravotního pojištění, případně bude tyto služby v určitých situacích hradit přímo stát.

V současnosti je pojištění zakotveno v zákonu o pobytu cizinců. Nová norma upravuje hlavně pojištění pro pobyty nad 90 dní. Pokud by je cizinci sjednávali v zahraničí, limit na jednu pojistnou událost by činil nejméně 1,7 milionu korun. Smlouvu by si tito lidé museli nechat přeložit co češtiny.

Rozhodne Parlament

V Česku by cizinci museli sjednat smlouvu jen s pojišťovnou, která může v tuzemsku provozovat zdravotní pojištění. Limit na pojistnou událost by musel činit nejméně tři miliony korun. Pojišťovna by musela mít smlouvu nejméně s desetinou poskytovatelů zdravotnických služeb.

O pobytech do 90 dnů předloha pojednává krátce. Uvádí, že cizinci ze třetích zemí by museli být pojištěni v rozsahu, jak stanoví unijní vízový kodex.

Obdobná poslanecká norma byla v dolní komoře už v minulém volebním období. Podepsala ji tehdy skupina poslanců takřka ze všech tehdy sněmovních stran. Kabinet k ní vydal záporné stanovisko se zdůvodněním, že je v rozporu s unijním právem. Sněmovna o návrhu zákona do rozpuštění nerozhodla. Konečný verdikt o nynější normě vynese Parlament.

Ovoce pro školáky

Vláda na jednání schválila materiál k programu Ovoce do škol. Školáci by tak i v příštím roce mohli zdarma dostávat dotované ovoce a zeleninu. V uplynulém roce dotovala EU program v Česku 105 miliony korun. Dalšími zhruba 40 miliony korun přispěl na ovoce, zeleninu a výrobky z nich stát. Státní dotace by měly zůstat na srovnatelné úrovni i pro školní rok 2014/2015, příspěvek EU má přitom vzrůst.

Program, který byl až dosud určen jen pro žáky prvních až pátých ročníků základních škol, by se měl navíc nově rozšířit i na žáky přípravných tříd a žáky šestého ročníku speciálních škol.

Míra spolufinancování programu ze strany Unie se tak má pro příští školní rok zvýšit ze 73 procent na 88 procent, naopak podíl domácích zdrojů má klesnout z 27 na 12 procent a zůstat na úrovni zhruba 40 milionů Kč ročně.

"O konečné výši přidělených financí rozhoduje Evropská komise podle přihlášených členských států do tohoto projektu na daný školní rok," stojí v předkládací zprávě k dokumentu, který předloží ministerstvo zemědělství kabinetu.

 

Právě se děje

Další zprávy