Policisté našli v centru Prahy deset podnapilých dětí. Začal největší zátah proti nalévání mladým

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
10. 10. 2015 14:00
V pátek večer začaly zatím nejmasovější kontroly barů, restaurací a klubů. Policisté se zaměřují hlavně na nalévání mladistvým. Míří do podniků, které už dřív porušovaly pravidla, ale i do nově vytipovaných. Společně s nimi prověřují provozovatele i celníci, hasiči, zaměstnanci živnostenského úřadu nebo strážníci. Jen za čtyři hodiny kontroly našli policisté v centru Prahy desítku podnapilých dětí.
Foto: Adéla Skoupá

Praha - "Když najdete nezletilého, vyveďte ho před podnik a podrobte dechové zkoušce, případně i zkoušce na drogy," uděluje desítce policistů pokyny Josefa Jelínková, velitelka největšího zásahu zaměřeného na nalévání alkoholu mládeži.

Pak společně se strážníky, hasičem, zaměstnanci živnostenského úřadu a celníky vyrážejí z policejní stanice v Krakovské ulici poblíž Václavského náměstí v Praze do chladného pátečního večera.

A s nimi tisícovky policistů po celém Česku. Začíná zatím nejmasivnější kontrola barů, klubů a restaurací, která se zaměřuje hlavně na nalévání alkoholu nezletilým.

Přestože má akce cílit hlavně na podniky, policisté zastavují i skupinky mladých na ulicích.

Chlapce si vyzvednou rodiče

“Váš občanský průkaz,” slyší pětice teenagerů hned na Václavském náměstí. Dva nezletilí mladíci po hlasitých protestech foukají do alkohol testeru. 0,26 a 1,19 promile, ukazuje přístroj. “Navíc je jeden z chlapců na útěku z výchovného ústavu, takže mu skončily vycházky,” říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, která policisty doprovází. Ti s mladíky spisují protokol, pak míří na služebnu na Krakovské, kde si chlapce vyzvednou rodiče nebo jiní opatrovatelé.

“Nepředpokládám, že ti dva policii řeknou, kde jim nalili,” přemítá Zoulová. To je přitom podstatou zásahu - odhalit podniky, kde prodávají alkohol dětem.

Foto: Adéla Skoupá

Velitelka Josefa Jelínková, která má s kontrolou podniků v centru dlouholetou zkušenost, jich má několik vytipovaných. Jde skoro najisto. A upozorňuje, že podnapilé děti pokutu nedostávají, jsou v pozici svědka, neboli poškozeného. Trestá se ten, kdo mladistvým drink podal.

Kamarádka se přiznala

Tak jako u skupinky cizinek, které po cestě do prvního z kontrolovaných klubů policie zastavuje v podchodu metra na Můstku. Drobná dívka s ruským přízvukem dýchá do testeru. Chvilka napětí, nula. Dýchá znova a na display se ukazuje 0,69 promile, což může odpovídat třeba dvěma pivům nebo jednomu panáku.

Její osmnáctiletá kamarádka se přiznává, že se napila od ní. Na místě proto dostává pokutu 500 korun za podání alkoholu nezletilé a mladistvou dívku odvádí na služebnu.

“Na cizince samozřejmě platí náš zákon. Většinou jsou tu s nějakým školním zájezdem, takže je předáváme pedagogům,” vysvětluje Zoulová. Když navíc přijedou větší skupiny mladých, jako například studenti severských zemí, kteří si oblíbili v posledních letech lednové nebo únorové návštěvy Prahy, dorazí posily policistů z jejich země.

Míří se do klubů

Ve spodní části Václavského náměstí se skupinka kontrolorů zastavuje a vysílačkou přivolává další kolegy, kteří se postupně odpojovali. Míří se do klubů.

“Je jedenáct hodin, ideální čas, kdy děti přestávají pít venku alkohol, který si nakoupily, a míří se bavit do klubů. Tam si z kapesného koupí jeden nápoj, který ucucávají celý večer,” popisuje zkušeně Jelínková.

Po cestě opět potkává skupinku mladých, vrací se ze školního koncertu v RockCafé. Vysoký blonďatý chlapec nadýchal 0,06 promile. I takové množství se musí zaprotokolovat.

“Měl jsem před půl hodinou jednu desítku,” přiznává smutně mladík. A jde policistům ukázat barmana, který mu nalil. Ten dostává na místě blokovou pokutu.

V klubu přichází na řadu už i zaměstnanci živnostenského úřadu, celní správa a hasič. Za dunění hudby se proplétají mezi veselícími se lidmi a kontrolují, jestli má podnik na vývěsce všechny informace, zda nemá zatarasené únikové cesty nebo hasicí přístroje, jestli má provozovatel všechny potřebné dokumenty.

“Zjistili jsme porušení zákona,” uvádí zaměstnanec pražského živnostenského úřadu, který ale kvůli mlčenlivosti nemůže sdělit víc. V krajních případech mohou úředníci zrušit živnostenské oprávnění, muselo by se ale jednat o závažné a opakované porušování zákona.

Leželo to na stole, tak jsem si nabídnul

V klubu Vagón policisté nikoho mladšího osmnácti let nenašli, pokračují tak do baru Friends na Bartolomějské.

“Dýchejte plynule po dobu osmi sekund, jako když foukáte do balonku,” říká policista postupně asi pěti kontrolovaným mladým lidem. A u několika z nich se alkohol v krvi prokazuje. “Alkohol ležel na stole, tak jsem si nabídnul,” vysvětluje mladík, který se do Prahy přijel bavit z Olomouce. “Rodiče si asi udělají výlet,” komentuje to jeden z policistů.

Desítka podnapilých dětí

Během čtyř hodin našli policisté v centru Prahy víc než desítku podnapilých dětí a udělili sankce předem vytipovaným podnikům. Kontrola pokračovala do ranních hodin.

Foto: Adéla Skoupá

Výsledky první etapy rozsáhlých kontrol, která probíhá od 9. do 16. října, zatím policisté nemohou zveřejnit. Do konce roku budou následovat ještě dvě fáze.

Podnět k rozsáhlé akci dal i národní protidrogový koodinátor Jindřich Vobořil. V Česku se totiž mezi nezletilými pije nejvíc v celé Evropské unii, zkušenost s alkoholem má 94 procent dětí a 35 procent jich pravidelně pije v restauracích, na které se nynější akce zaměřila.

"Českou republiku dlouhodobě kritizují mezinárodní instituce. Zatímco jinde se situace zlepšuje, u nás vzrostla od roku 1995 konzumace tvrdého alkoholu mladistvými o sto procent. Dnes se u nás pije tak jako nikdy,“ upozornil už dříve Vobořil.

Podniky proto může čekat na místě bloková pokuta až pět tisíc korun, ve správním řízení potom tři až patnáct tisíc. Při opakovaných prohřešcích navíc hrozí i zavření podniku na několik dní.

 

Právě se děje

Další zprávy