Policisté jmenovali stíhané členy ČSSD, teď mají problém

Radek Nohl Radek Nohl
27. 4. 2014 10:59
Kvůli tiskové zprávě, v níž se se jména politiků objevila, si volal policejní prezident se šéfem ústecké policie.
Ilustační foto.
Ilustační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policisté, kteří se ve středu překvapivě rozhodli zveřejnit jména obviněných politiků z ČSSD, se dostali pod drobnohled svých nadřízených.

Nejvyšší vedení policejního prezidia i ústecké krajské policie prověřují, zda jejich lidé zveřejněním zprávy na policejním webu a zejména tím, že v ní informovali, že došlo k zahájení stíhání primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka, radního Josefa Macíka a žádají Sněmovnu o vydání poslankyně Zuzany Kailové, neporušili zákon.

Kroky policejních špiček zároveň potvrzují, že tento případ nepovažují za banální. Podle informací deníku Aktuálně.cz si kvůli odtajnění jmen obviněných politiků severočeské metropole volal policejní prezident Tomáš Tuhý s ředitelem ústecké krajské policie Tomášem Landsfeldem.

"Celou situaci se mnou skutečně probíral i policejní prezident, který se zajímal především o způsob a průběh předání výše uvedené tiskové zprávy," potvrdil Aktuálně.cz Landsfeld. Ten zároveň uvedl, že jeho podřízení provádí interní šetření. To má zjistit, zda někdo pochybil.

Byl porušen zákon?

Vedle toho se ale věcí rovněž zabývá policejní prezidium, které si vyžádalo podklady od ústecké krajské policie. "Posuzuje to nejbližší tým policejního prezidenta," řekla Aktuálně.cz mluvčí prezidia Vlasta Suchánková.

Policejní prezident Tomáš Tuhý řešil tiskovou zprávu s ředitelem ústecké policie.
Policejní prezident Tomáš Tuhý řešil tiskovou zprávu s ředitelem ústecké policie. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Kroky policejních špiček jsou poměrně překvapivé. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž již ve středu, kdy se obvinění čelních politiků severočeské metropole objevilo na veřejnosti, na přímý dotaz deníku Aktuálně.cz konstatoval, že odtajněním jmen k překročení zákona s největší pravděpodobností nedošlo.

ÚOOÚ je přitom znám tím, že v případech, kdy má podezření na pochybení, dává tvrdé pokuty. Teď ale říká, že ke zveřejnění obviněných došlo správně podle takzvaného "náhubkového zákona".

K tomu, jakou roli hraje fakt, že se obvinění týká politiků ČSSD, jejichž zástupci jsou ve vládě i ve vedení ministerstva vnitra, se vyjadřovat špičky policie nechtějí.

V hlavní roli veřejný zájem

Autorka zmíněné tiskové zprávy je mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Ta již ve středu pro Aktuálně.cz zdůvodnila odtajnění jmen obviněných politiků takto: "Informace jsme uveřejnili, protože stíhání souvisí s výkonem jejich funkcí a zveřejnění je ve veřejném zájmu."

Obviněný primátor Vít Mandík.
Obviněný primátor Vít Mandík. | Foto: Ústí nad Labem

Zda někdo pochybil, nechce Landsfeld zatím komentovat. "O dalším postupu bude rozhodnuto až poté, co budou k dispozici výsledky tohoto šetření," uvedl šéf ústecké krajské policie.

Obvinění předních politiků Ústí nad Labem se týká akce Vítání občánků, za kterou radnice zaplatila od roku 2012 do roku 2014 celkem 5,2 milionu. Městu ale byla podle vyšetřovatelů způsobena protiprávním jednáním škoda nejméně jeden milion korun. Všichni svou vinu odmítají. 

 

Právě se děje

Další zprávy