Policie znovu žádá o vydání Babiše a Faltýnka. Systém se mě urputně snaží dostat, říká šéf ANO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 11. 2017 15:09
Policie znovu žádá o vydání Andreje Babiše (ANO) a Jaroslava Faltýnka ( ANO). Vyšetřovatelé je chtějí stíhat kvůli dotacím na farmu Čapí hnízdo.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | Foto: Economia

Praha - Policie zaslala do sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Babiš je překvapen rychlostí a urputností policie. Přesvědčuje ho to, že jde o čistě politickou kauzu. "Rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat," napsal.

Krok nicméně považuje za očekávatelný, protože "systém nikdy nespí". Nevyjádřil se k otázce, zda znovu bude hlasovat pro své vydání.

Babiš rovněž upozornil na to, že teprve v pondělí noví poslanci složili slib. "Sněmovna ještě není ustavená, není zatím ustaven mandátový a imunitní výbor, není zvolen předseda sněmovny, takže žádost nemůže ve sněmovně nikdo převzít," konstatoval s tím, že média už ale zprávu o žádosti policie mají.

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání v minulém volebním období. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout sněmovna v novém složení.

"Vyšetřovatel dnes (ve středu) poslal žádost o vydání dvou poslanců v souvislosti s dotací na farmu Čapí hnízdo," řekla bez bližších podrobností Zenklová.

Ke konkrétním jménům poslanců, o jejichž vydání policie žádá, se mluvčí nevyjádřila. Babiš i Faltýnek jakékoliv obvinění dlouhodobě odmítají. Kauzu považují za vylhanou a vyfabulovanou.

Bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) Aktuálně.cz sdělil, že poslanci se žádostí nemohou zabývat, dokud si dolní komora nezvolí nového šéfa. "(Žádost) leží na spisovně a čeká na nového předsedu, který rozhodne o dalším postupu," řekl Hamáček.

Radek Vondráček (ANO) před novináři označil reakci policie za velmi bleskovou. "Myslím si, že je to rekord v dějinách Poslanecké sněmovny České republiky, aby tak rychle přišla žádost," řekl. Posteskl si, že se poslanci o žádosti opět dozvídají přes média. "Neznáme ještě obsah. Je to další podivnost v té kauze, další, která může přesvědčit o tom, že se jedná skutečně o kauzu s politickým pozadím. A o tom se budeme snažit přesvědčit i kolegy," dodal.

"My jsme řekli už předtím, že počkáme, co bude obsahem té žádosti: jestli bude totožná, jaký je tam skutek. Zřejmě to bude odpovídat usnesením o zahájení trestního stíhání a budeme se ptát na předložení nějakých konkrétních důkazů," odpověděl na dotaz ohledně svého hlasování. "Myslím si, že jsme v jiné situaci, než jsme byli před volbami, víme víc. A taky máme jinou situaci ve Sněmovně, kdy jeden z těch, kteří mají být vydáni, je pověřen sestavením vlády," uzavřel.

Poslanci ODS, ČSSD, pirátů i KDU-ČSL jsou pro vydání

Lidovci podpoří vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Pro opětovné vydání obou poslanců jsou i poslanci ODS, ČSSD a pirátů. Důležitý pro výsledek hlasování o vydání bude postoj hnutí SPD, jeho předseda Tomio Okamura ale už dříve uvedl, že by jeho poslanci policejní žádosti vyhověli.

Předsednictvo KDU-ČSL doporučilo lidoveckým poslanců, aby hlasovali pro vydání Babiše a Faltýnka. První místopředseda strany Marian Jurečka už avizoval, že takto hlasovat bude. "Stejně jako před dvěma měsíci budu hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Chci, ať je tato kauza vyšetřena a je v ní jednou pro vždy jasno. Mimochodem i proto, že ANO mělo a má ve svém programu k imunitě takový jasný postoj a já tento postoj rád podpořím," napsal na Twitteru Jurečka. Odkázal na program hnutí ANO z roku 2013, kdy ANO navrhovalo zrušení trestní imunity poslanců.

"Pokud bude žádost stejná jako minule, budu pro vydání," napsal místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Stejně jako při minulém hlasování se zachová i poslankyně ODS Jana Černochová, která vydání obou poslanců v předchozí sněmovně podpořila. "Budu hlasovat úplně stejně," napsala.

Pro vydání bude hlasovat i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

"Krok je očekávaný a správný. Situace se od minulé žádosti nijak zásadně nezměnila," řekl k policejní žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem kandidát pirátů na místopředsedu sněmovny Vojtěch Pikal. Bude hlasovat pro vydání, stejně jako zbytek pirátského poslaneckého klubu, který se tak usnesl ihned po svém založení.

Předseda pirátů Ivan Bartoš ale upozornil na to, že na konečný výsledek hlasování o policejní žádosti může mít vliv i podoba mandátového a imunitního výboru, jak ji v pondělí schválila sněmovna. Bartoš ví, že o vydání bude hlasovat plénum, mnozí poslanci se ale mohou odvolávat na doporučení výboru, ve kterém budou mít většinu ANO a SPD.

Okamura během povolebních vyjednávání řekl, že by poslanci SPD policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem podpořili. Dnes se k podané žádosti zatím nevyjádřil.

Pro vydání poslanců ANO bude pravděpodobně i předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Velmi patrně ano, ale nejprve se v mandátovém a imunitním výboru seznámíme se spisem od policie. Pak sdělíme závěr," napsal.

Komunisté zatím nechtěli předjímat, jak se k žádosti postaví. "Nevíme, jestli žádost bude stejná jako ta předchozí, počkáme na ustavení a jednání mandátového a imunitního výboru," řekl místopředseda KSČM Pavel Kováčik. Do čela výboru KSČM navrhuje svého poslance Stanislava Grospiče.

 

Právě se děje

Další zprávy