Policie zmrazila otci lihového bosse domy za stovky milionů

Radek Nohl Radek Nohl
14. 1. 2015 5:30
Deník Aktuálně.cz zjistil, že plomba visí na desítkách budov a pozemků Vladimíra Březiny. Jeho syn Radek byl podle policie hlavou lihové mafie a nyní stojí před soudem za miliardové daňové podvody.
Hlavou celého gangu je podle policie zlínský podnikatel Radek Březina.
Hlavou celého gangu je podle policie zlínský podnikatel Radek Březina. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřovatelé obřího rozvětveného případu takzvané lihové mafie zaplombovali rozsáhlý majetek v rodině zlínského podnikatele Radka Březiny - hlavy údajných daňových podvodů při obchodech s nelegálním lihem, při nichž měl stát přijít od roku 1998 o rekordních 6,7 miliardy korun.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz z usnesení olomouckého vrchního státního zastupitelství, policie zmrazila desítky nemovitostí rozptýlené po celé Moravě. Celková hodnota domů a pozemků se počítá na stovky milionů korun.

Napsané přitom nejsou na Radka Březinu, který už své činy spolu s bratrem Tomášem vysvětluje před soudem, nýbrž na jejich otce Vladimíra, rovněž stíhaného.

Březinu staršího však policie obvinila až nedávno, krátce před Vánoci. Podle vyšetřovatelů se měl podílet spolu s dalšími šesti stíhanými lidmi na praní špinavých peněz, které pocházely právě z údajné snahy o ošizení státní pokladny.

Soud proto na Vladimíra Březinu uvalil vazbu.

Na účet vkládali miliony hotově

Vyšetřovatelé zadokumentovali, že sedmičlenná skupina včetně Vladimíra Březiny vkládala do banky peníze v hotovosti. Nešlo přitom o malé částky: v některých případech nosili i více než pět milionů korun.

Za uložené peníze pak měl podle detektivů Vladimír Březina nakupovat nemovitosti a dál vydělávat jejich pronájmem. Celkem měl takhle Březina investovat více než 350 milionů korun.

"Za předmětné finanční prostředky pak obviněný nakupoval cenné papíry, a dále nakupoval nemovitosti, které následně pronajímal, a získal tak z takového pronajmutí další příjmy," napsali olomoučtí žalobci do dokumentu k zajištění majetku, který má redakce k dispozici. Jejich rozhodnutí nabylo právní moci 5. ledna.

Policie zabavila 23 domů

Z katastru nemovitostí deník Aktuálně.cz zjistil, že policie Vladimíru Březinovi zabavila celkem 23 budov, mimo jiné i dva rodinné domy, které spoluvlastní s manželkou a synem Tomášem. Březina je nyní nesmí prodat nebo převést na jinou osobu.

V budovách, na kterých visí policejní plomba, sídlí významné tuzemské firmy. Například pobočka České pojišťovny, banka ČSOB, kanceláře tam mají advokáti nebo realitní společnosti. Kromě domů zajistila policie také přes padesát pozemků o rozloze zhruba 80 tisíc metrů čtverečních.

Vladimír Březina při výslechu na policii popřel, že by věděl o trestné činnosti, za kterou stojí před soudem jeho synové Radek s Tomášem.

O penězích, které v hotovosti dostával na účet, za které pořídil řadu nemovitostí a jež investoval do cenných papírů, pak řekl, že pocházely z půjček. Prý mu je vraceli někteří lidé či firmy, konkrétní jména dlužníků ale Březina neuvedl. Smlouvy o půjčkách existovaly jen u obchodních společností.

"Výpověď obviněného se nejeví jako věrohodná a přesvědčivá. Z údajů zjištěných dotazy na banky vyplynulo, že peníze byly vkládány opakovaně a soustavně, kdy lze z následných dispozic s nimi vysledovat jejich účel, vklady byly prováděny v zaokrouhlených částkách," uvedl státní zástupce v dokumentu o zabavení nemovitostí.

Doživotí pro hlavní míchače

V kauze lihové mafie, kterou od loňského prosince řeší soud, je obžalováno sedm lidí. Zločinecká skupina pod Březinovým vedením měla podle žalobců čistit technický líh a používat ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávala bez přiznání a odvedení spotřební daně. Podvodníci měli také obchodovat minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Hlavní líčení bude pokračovat v únoru výslechem dalších z řady svědků. V plánu jsou i znalecké posudky, například ze stavebnictví, daktyloskopie či balistiky.

Kromě praní špinavých peněz policie vyšetřuje také to, zda v případu nedošlo k ovlivňování svědků. Dopustit se ho mohl Radek Březina, který z vazby předával pokyny lidem na svobodě a určoval, jak mají vypovídat.

Policie sice v minulosti zabavila část majetku Radka Březiny, především peníze či nemovitosti, které mají spojitost s nelegálními obchody s lihem, dál však pokračuje dohledávání dalšího jmění, které si Březina mohl nakoupit za podvodné peníze.

Samotný Březina se před soudem ohledně svého majetku příliš vyjadřovat nechtěl. "Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci," vzkázal žalobcům Radek Březina v prosinci od soudu.

Vedle tohoto případu probíhá líčení i v takzvané metanolové kauze, která na podzim 2012 stála životy přes 50 lidí. Krajský soud ve Zlíně loni v květnu uložil doživotí dvěma údajným míchačům otrávené směsi, dalších osm lidí z hlavní větve případu dostalo mnohaleté tresty.

Většina rozsudků zatím není pravomocná. Až na hlavního distributora Jiřího Vaculu, jenž přijal patnáctiletý trest, se všichni odsouzení odvolali k vrchnímu soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy