Kauza Lesů: Policie viní čtyři lidi z praní špinavých peněz

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
Aktualizováno 22. 1. 2015 11:13
Detektivové stíhají kvarteto podnikatelů včetně Jiřího Harta, údajného lobbisty ČSSD. Zbytečně drahé zakázky měly získat firmy dynn a Time Import. Policie vyčíslila škodu na 300 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvouleté vyšetřování podezřelých stamilionových IT zakázek ve státním podniku Lesy ČR přineslo další posun. Protikorupční policie stíhá od středy čtyři lidi. Zjištění deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej.

"Kriminalisté zadrželi čtyři osoby v souvislosti s vypisovanými a uzavíranými IT zakázkami státního podniku Lesy ČR," uvedl Ibehej.

Lobbista Ivo Rittig se hlásí k etickému kodexu, který jeho firma vypracovala pro státní podnik Lesy ČR.
1:04
Lobbista Ivo Rittig se hlásí k etickému kodexu, který jeho firma vypracovala pro státní podnik Lesy ČR. | Video: DVTV

Doplnil, že detektivové čtveřici stíhají kvůli praní špinavých peněz. "Zadržené osoby byly obviněny z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti," dodal mluvčí. Nyní jim hrozí tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

Další detaily odmítl uvést s ohledem na probíhající vyšetřování. Není tak zatím jasné, zda budou vyšetřovatelé navrhovat pro obviněné vazbu, nebo je budou stíhat na svobodě.

Firmy dostaly zakázky za miliardu

Dotazy na jména zadržených policie odmítá komentovat, podle informací Aktuálně.cz ze dvou na sobě nezávislých zdrojů však jde o skupinu podnikatelů z firem, které se na zakázkách pro Lesy ČR měly podílet: konkrétně Jiří Pantoflíček, Michal Kříž, Martin Štufi a také Jiří Hart, velmi mocný muž a údajný lobbista ČSSD.

Obvinění se má týkat zakázek na nový informační systém za více než jednu miliardu korun, které od Lesů ČR dostaly v letech 2008 a 2009 firmy dynn a Time Import. Peníze jim byly vyplaceny v letech 2009 až 2012 a jejich další cesta přišla podezřelá finančně analytickému útvaru ministerstva financí.

Podle jeho finančních detektivů bylo z tendrů vyvedeno okolo 340 milionů korun do Švýcarska.

Deník E15 dříve uvedl, že dispoziční práva k tamním kontům měli kromě Harta i Kříž a Štufi. Zpět do České republiky se údajně dostalo o sto milionů méně. A tady prý podnikatelé vybrali peníze v hotovosti.

Firma v likvidaci

Vyjádření ani jednoho z obviněných se zatím redakci nepodařilo získat. Firma dynn je navíc v likvidaci a její někdejší mediální zástupce Pavel Lukeš řekl, že už pro společnost nepracuje, a nemůže tedy za ni mluvit.

Šéf firmy dynn Jiří Pantoflíček už v roce 2012 všechna podezření rázně odmítl. "Kategoricky popíráme spekulace o vybírání stamilionů z firemních účtů," uvedl Pantoflíček v tehdejší tiskové zprávě.

Zároveň podal několik žalob na média, která o kauze už dříve informovala. Žalobu podal i na lidoveckého senátora Petra Šilara, jehož trestní oznámení celou kauzu spustilo.

Firma dynn spojuje jména jak Pantoflíčka, tak i Jiřího Harta a Michala Kříže. Hart s Křížem dosud sedí v dozorčí radě, Kříž je navíc likvidátorem společnosti. Hart zároveň vlastní firmu Time Import, kde byl až do jara 2012 předsedou představenstva čtvrtý obviněný Martin Štufi.

V případu policie stíhá od konce roku 2013 také někdejšího šéfa informačních technologií Lesů ČR Jana Přibyla, který se měl podle detektivů podílet na manipulaci IT zakázek tak, aby je získaly předem dohodnuté společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy