Policie vyšetřuje podvody s účty, škoda je půl miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2015 15:40
Pachatelé prý zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Oběťmi rozsáhlých podvodů jsou jednotliví lidé, neziskové organizace i státní instituce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Pražští kriminalisté vyšetřují od loňska rozsáhlé podvody s bankovními účty.

Poškozenými jsou jednotliví lidé, firmy, neziskové organizace i státní instituce. Pachatelé prý zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Týkají se smluv s dodavatelem zboží nebo služeb.

Vyšetřovatelé vyčíslili škodu zatím ve více než 20 případech na půl miliardy korun. Na webu o tom informoval mluvčí policie Tomáš Hulan.

Kriminalisté pracují na případu od druhé poloviny loňského roku, počet poškozených institucí neupřesnili.

Policie podle Hulana nemůže zveřejnit k případům podrobnosti, protože by mohla navádět další pachatele.

Pachatelé na smlouvách mění bankovní spojení

"Neznámí pachatelé si nejprve v prostředí internetu zjistí konkrétnosti o smluvních vztazích mezi státní, polostátní nebo příspěvkovou organizací a dodavatelem zboží či služeb takové organizaci. Tyto informace jsou v souladu se zákonem zveřejňovány povinně," popsal mluvčí postup pachatelů.

Údajní podvodníci se pak pomocí lsti dostanou k dokumentům o konkrétním obchodu a změní na nich důležité údaje, především bankovní spojení.

"Tím si zajistí, že peníze odeslané skutečnému dodavateli neskončí na jeho účtu, nýbrž na účtu právě těchto podvodníků," dodal Hulan.

Bankovní účty jsou prý zřizovány s pomocí padělaných nebo kradených dokladů. Peníze zůstanou na těchto účtech jen krátce, pachatelé je vzápětí převedou do zahraničí.

Zákazník by si měl ověřovat údaje

Bránit se podobným podvodům lze podle Hulana především důsledností.

"Kriminalisté doporučují, aby si zákazník jakoukoliv změnu bankovního spojení vždy ověřil u dodavatele zboží či služeb. Určitou nápovědou, že by se mohlo jednat o podvod, je, že bankovní spojení uváděná neznámými pachateli nejsou registrována pro DPH, což lze také jednoduše ověřit v příslušné databázi," upřesnil.

Důležité je podle Hulana také nekomunikovat s lidmi, kteří píšou z neznámých e-mailových domén.

Pomoci také prý mohou peněžní ústavy při důsledné kontrole osobních dokladů klientů, kteří si chtějí zřídit účet v bance.

"Pokud by úředníci zjistili jakoukoliv anomálii v dokladech, prosíme je, aby o tom okamžitě informovali policisty prostřednictvím linky tísňového volání 158 a takového klienta pokud možno co nejdéle zdrželi na místě," dodal mluvčí policie.

 

Právě se děje

Další zprávy