Do roku 2020 se policie změní k nepoznání. Bude všude do 10 minut, zásahovka bude létat vrtulníkem

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
9. 6. 2016 16:08
Reorganizace policie a vytvoření superúřadu počítá s tím, že se jednotlivé úřady sloučí, a práce policistů by se tak měla zefektivnit a urychlit. Plán počítá s tím, že v případě ohrožení terorismem by se speciální policejní jednotky měly na jakékoliv místo v Česku dostat maximálně do 120 minut. Na boj proti hackerům by měla mít policie zvláštní jednotku odborníků na IT, kteří budou mít odpovídající platové ohodnocení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kdyby se jednou teroristé rozhodli zaútočit v Česku, ty nejvycvičenější policejní jednotky by se dokázaly dostat na místo nejdéle za dvě hodiny, ať už by se to odehrálo kdekoli. S pomocí nových vrtulníků by to pro ně nebyl problém. A proti zločincům operujícím od počítačů zase bude mít policie vlastní jednotku "ajťáků" - špičkových, a tedy velmi dobře zaplacených.

Policie „model 2020“ bude zkrátka jiná než dnes - lépe připravená na vše, slibuje nová koncepce na příští čtyři roky, kterou nyní dokončilo vedení policie. A z níž se zatím cituje jen ta nejspornější část: plán vytvoření jednoho vyšetřovacího superúřadu, který by se věnoval mafiánským vraždám, terorismu i korupci a ekonomickým podvodům. Kritiku vyvolala proto, že se o tom ředitelé současných útvarů, státní zástupci i politici dozvěděli na poslední chvíli. Protože se vše připravovalo v utajení.

Ve čtyřletém plánu je ale víc položek, které si zaslouží pozornost. Ale opět: celá koncepce je podle vedení policie neveřejná, přestože ve středu o ní jednali poslanci bezpečnostního výboru. Hospodářským novinám se stodvacetistránkový materiál podařilo získat. "Zapracovali jsme do koncepce všechny nové výzvy," říká policejní prezident Tomáš Tuhý.

Nové vrtulníky i posily

Policejní prezident Tuhý tvrdí, že podobná koncepce mohla vzniknout už dříve, ale jen na papíře. Teprve dnes má policie od vlády příslib peněz, aby mohla odstartovat hlavní část: nabrat čtyři tisíce nových policistů, aby se sbor dostal na předkrizový stav, kdy měl kolem 47 tisíc příslušníků. Dnes je policistů 40 tisíc.

Takže například 120 oddělení z 521 v současné době nemá dost policistů na to, aby mohla fungovat nonstop. Na noc buď zavírají, nebo si půjčují policisty z vedlejšího okrsku. Prezident Tuhý v koncepci slibuje, že řadoví policisté dokážou být v roce 2020 na místě nějakého problému nejpozději do 10 minut.

„Nová“ policie

Ochrana elektráren
Do roku 2018 postaví policie dva svébytné týmy, které dokážou ochránit obě české jaderné elektrárny v Dukovanech a v Temelíně.

Nová laboratoř na DNA
V roce 2022 bude mít policie novou laboratoř na světové úrovni - například na vyhodnocování biologických stopy, DNA, analýzu počítačových dat. Přispěje k rychlejšímu a efektivnějšímu vyšetřování.

Neustále na silnicích
Nábor čtyři tisíc nových policistů má přinést posílení dopravní policie. Dopraváci zajistí „nepřetržitý výkon služby při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na všech pozemních komunikacích.“

Pachy a zbraně
V roce 2020 najede policie na špičkové technologie práce s pachovými stopami - například u vražd. O rok dříve slibuje fungující systém kontroly majitelům zbrojních průkazů.

A když dojde na nějaký závažný konflikt, Útvar rychlého nasazení (URNA) a krajské zásahové jednotky dokážou dorazit do dvou hodin, protože policie nakoupí dva nové vrtulníky a zřídí letecká stanoviště v Ostravě a Českých Budějovicích. Například pro URNU už tak nebude problém zasahovat najednou na dvou místech - například v případě útoku teroristů.

Podle ministra vnitra Milana Chovance jsou terorismus nebo konflikty kolem možné migrační vlny klíčovými tématy koncepce. Jakkoli reálně teď Česku nic nehrozí. "Pokud nebudeme reagovat dnes, pak nás to dožene za dva roky. A naši nástupci se budou ptát, co tady doteď dělali," říká ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Zaostřeno na internet

A ty další směry, do nichž musí policie podle svých šéfů napnout síly, jsou například kriminalita na internetu a hospodářské zločiny. Kriminalita v Česku sice dlouhodobě klesá: v roce 2007 se odehrálo 357 tisíc trestných činů, policisté jich objasnili 146 tisíc. Loni pak zaznamenali 248 tisíc a pachatele našli u 126 tisíc trestných činů. Ale zatímco ubývá klasických zločinů, jako jsou krádeže nebo loupeže, roste právě počet podvodů na internetu a také závažnost promyšlených hospodářských deliktů. Pro ilustraci: ekonomická kriminalita se na počtu spáchaných činů podílí jen 10 procenty, avšak přepočteno na peníze způsobuje přes 70 procent všech škod.

Vedení policie proto plánuje, že posílí týmy analytiků, odborníků na daně i policistů, kteří se budou přímo pohybovat v podsvětí a nosit odtud cenné informace. Nejen kvůli celkovému nedostatku lidí má dnes policie také málo počítačových expertů - v jejich případě se ještě přidává, že policie nabízí tabulkové platy, zatímco ve firmách tihle odborníci dostanou statisícové platy. "Systém odměňování policistů a zaměstnanců nedovoluje přiblížit se spodní hranici tržního ohodnocení dané profese," upozorňují autoři koncepce.

Policejní prezident Tuhý proto navrhuje změnu, kdy IT experti pracující pro policii už nebudou svázáni tabulkami. Takže by jim policie mohla nabídnout mnohem víc peněz než "obyčejným" příslušníkům. "Nedělejme z ajťáků větší odborníky než z kolegů, kteří dělají daňovou problematiku nebo třeba obchodování s lidmi," radí však například Zdeněk Ondráček, poslanec za komunisty a bývalý policista před tím, aby dvojí platový metr neudělal víc škody - jednoduše proto, že by si policisté mohli závidět.

A co když přijde zase krize?

Jana Černochová, poslankyně a expertka ODS na bezpečnostní oblast, si zase myslí, že celá koncepce vznikla jen s jediným cílem. "Kvůli bezhlavému navyšování počtu policistů, aby sociální demokracie mohla plnit svoje předvolební hesla," říká Černochová.

I šéf policie Tuhý v materiálu připouští rizika, že zůstane jen u záměrů. Třeba když selžou nábory čtyř tisíc policistů - nikdo dnes neví, jestli o práci u policie bude zájem. Nebo pokud se propadne ekonomika a politici se rozhodnou rozpočet policie přiškrtit, tak jako po krizovém roce 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy