Policie pokročila. Ví, kde končí peníze z nelegálních heren

Radek Nohl Radek Nohl
4. 8. 2015 20:21
Ředitel Úřadu kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek v rozhovoru reaguje na kritiku ministerstva financí, podle kterého detektivové neumějí vyšetřovat zakázaný hazard.
Foto: ČTK

Praha - Podřízení ministra financí Andreje Babiše kritizují policii za to, že na případech nelegálních heren pracuje liknavě. Důstojníci z policejního prezidia však taková slova odmítají.

Ředitel Úřadu kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz řekl, že řada případů skončila odsuzujícím rozsudkem. "V současné době vedeme několik desítek trestních řízení. Jak ve věci spolků, tak kvízomatů," uvedl Pospíšek.

Detektivové podle něj také zjistili, kde končí peníze z nelegálního hazardu. "Finanční toky končily u provozovatelů heren a barů," prohlásil Pospíšek. Poslední velký zásah proti nelegálnímu hazardu podnikla policie začátkem letních prázdnin v Českých Budějovicích.

Ministerstvo financí kritizuje policii, že její vyšetřování končí často nezdarem. Co na to říkáte?

Policie se věnuje této problematice od roku 2012, kdy byla podána první trestní oznámení ve věci spolků. Myslím si, že odsuzující rozsudky z poslední doby dokládají to, že trestní řízení se daří efektivně dotáhnout do konce. Problematice kvízomatů se věnujeme od roku 2014, kdy se objevilo první trestní oznámení ze strany ministerstva financí. Tato řízení jsou v současné době ve fázi prověřování, takže bych k tomu nerad říkal detaily.

Policie nedávno informovala o velkém zásahu v Českých Budějovicích. Jak dopadl? A skutečně již ve městě není žádný nelegální kvízomat?

V souvislosti se zásahem v Českých Budějovicích nebyl dosud nikdo obviněn ani zadržen. Celkem bylo zajištěno 156 technických zařízení a téměř jeden milion korun. Předmětnému zásahu předcházela více než měsíční příprava. Policie zasahuje průběžně po celé České republice, nicméně v Českých Budějovicích se jednalo o jeden z největších zásahů. Zda se v Českých Budějovicích na jiných místech nacházejí nelegálně provozovaná technická zařízení, nemůžeme vyloučit a daná skutečnost je předmětem dalšího šetření policie a Specializovaného finančního úřadu.

Kolik případů policie v současné době šetří?

Policejní prezidium eviduje tři trestní oznámení, která podalo ministerstvo financí. Nevylučujeme, že existují i další, která byla adresována přímo na útvary, případně státní zastupitelství. Jednalo se o hromadná podání na provozovny po celé republice. V současné době vedeme i na jejich základě několik desítek trestních řízení, jak ve věci spolků, tak kvízomatů.

U těch případů, které skončily, můžete říct, kdo za těmi spolky stojí?

Dá se říct, že u těch ukončených případů končily finanční toky u provozovatelů heren a barů. Nevylučujeme, že u dalších případů mají trestní odpovědnost i ti, kteří vystupují za občanská sdružení. U těch kvízomatů jsou stále vedena trestní řízení a během nich dochází i k zjišťování finančních toků.

Mluvil jste o tom, že soudy vydaly odsuzující rozsudky. Jaké padly tresty?

U těch spolků existují rozsudky, které jsou proti provozovatelům heren. Soud rozhodl o propadnutí automatů a finanční hotovosti. Co se týče kvízomatů, zde ještě žádný odsuzující rozsudek nepadl.

Jak velký problém nelegální hazard a kvízomaty, které jsou označovány za nový fenomén, podle policie jsou?

Podstatné pro nás v první fázi je, abychom zjistili, zda dochází k provozování nelegální sázky či hry, nebo ne. Když se to potvrdí, tak vedeme trestní řízení. Na hazard navazují další negativní jevy, které mají vliv na fungování rodiny, když je někdo závislý na těchto hrách. Je to podobné, jako když je někdo závislý na drogách.

 

Právě se děje

Další zprávy