Šéfka ERÚ má další problém. Policie ji navrhla obžalovat za jmenování Vesecké

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 1. 2016 13:38
Policie navrhla obžalovat šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci kvůli jmenování Vesecké do čela úřadu.
Alena Vitásková
Alena Vitásková | Foto: Jan Rasch

Praha - Policie navrhla obžalovat předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou z porušení povinnosti při správě majetku a zneužití pravomoci. Důvodem je jmenování bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu.

Státu podle detektivů vznikla kvůli vyplácení platu Vesecké škoda přes milion korun. Vesecká už ve funkci není. Státní zástupce hodlá rozhodnout do 14 dnů.

Vitásková jmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni v roce 2014 do nově vytvořené funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie to ale bylo v rozporu s energetickým zákonem.

"Renata Vesecká nesplnila zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ - uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci," sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Šéfka úřadu tak podle policie zneužila pravomoc úřední osoby a porušila povinnost při správě cizího majetku. "Škoda, způsobená státu úhradami platu Vesecké a povinných odvodů za zaměstnance, činí 1 056 033 korun," oznámil mluvčí detektivů. Obžalobu Vitáskové navrhli kriminalisté ve čtvrtek, spis si už převzal dozorující státní zástupce Kamil Špelda z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě. Stíhání Vitáskové je vedeno na svobodě.

"Až se se spisem seznámím, nějakým způsobem rozhodnu. Lze to očekávat přibližně do 14 dnů," řekl Špelda. Rozhodnutí podle něj může mít podobu podání obžaloby, vrácení věci policii k došetření nebo i zastavení trestního stíhání.

ERÚ i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou. "Rozhodnutí jsem ještě neobdržela. Nadále věc považuji za účelovou a nesmyslnou, budu se proti ní bránit u soudu," řekla Vitásková v reakci na dnešní oznámení policie.

Podvody se solárními elektrárnami

Vitásková už byla obžalována z podvodu v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Svoji vinu ale i v tomto případě popírá. Obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Žalobce Radek Mezlík navrhuje Vitáskové za zneužití pravomoci úřední osoby devět let vězení. Předsedkyně ERÚ čelí obžalobě z podvodů společně s dalšími devíti lidmi.

Rozsudek padne podle soudce Aleše Novotného asi v lednu 2016. Obě strany již v polovině prosince pronesly závěrečnou řeč. Tři dny mluvili advokáti obžalovaných. Většina z nich poukazovala na to, že ve věci je 20 znaleckých posudků dokládajících, že elektrárny bratří Zemků splňovaly podmínky pro zahájení provozu do konce roku 2010, měly tak nárok na vydání licencí ještě v roce 2010, a tedy i na výhodnější výkupní cenu energie.

Proces v kauze trvá zhruba 1,5 roku. Vitásková se účastnila jen zahájení, pak se z jednání omluvila. V závěrečné řeči šéfka ERÚ kritizovala někdejší poměry na úřadě i politiku způsobu podpory solární energie ze strany státu. Uvedla, že po zmatcích se solární energií hrozily obdobné problémy i s biometanem.

V kauze chomutovských elektráren jde podle žalobce Mezlíka o to, že údajně nebyly ke konci roku 2010 v takovém stavu, aby mohly dostat licenci. Spis uvádí, že některé dokumenty k jejich stavu, předložené ERÚ, byly zfalšovány. Vedení úřadu prý navíc za nestandardních okolností vedlo opakované řízení s majiteli elektráren tak, že na poslední chvíli licenci dostali. Vedení ERÚ pak údajně sporné udělení licencí neřešilo.

Ještě v roce 2008 bylo v Česku pouze 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily ještě velmi výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno již 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit nákladnou podporu fotovoltaiky v zemi.

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové padla první soudní rozhodnutí, že některé licence v solárním byznysu byly v roce 2010 vydány nelegálně. Skončit by měly do měsíce. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy