Policie hledá zmizelé miliony z hazardu. Víme, odkud odtekly

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 4. 2015 15:45
Z bank se ztratily kauce, které hazardní firmy skládají státu jako pojistku pro případ, že by dlužily na odvodech. Zmizely peníze, které složily firmy loterijního magnáta Petra Masojídka.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Karel Toman

Praha - Stačil jeden den a hned je jasnější, ze kterých bankovních účtů zmizely kauce hazardníků - tedy desítky milionů korun vázaných jako státní záruky proti loterijním neplatičům daní.

Na případ, kterým se zabývá policie, upozornil v pondělí server Aktuálně.cz. A vzápětí vypátral, že peníze scházejí na kontech hazardních firem z impéria okolo loterijního magnáta Petra Masojídka - podnikatele, o kterém v minulosti informovaly Hospodářské noviny, když popsaly systém vyvádění peněz z hazardu určených původně na sport, kulturu nebo charitu.

Že zmizely kauce složené Masojídkovými firmami, potvrdil i Radek Nechuta - zaměstnanec Casina Petrovice na česko-německých hranicích u Ústí nad Labem, kterého Masojídek postavil do čela představenstva své stejnojmenné akciovky Petr Masojídek a jehož jmenoval i místopředsedou představenstva společnosti Live Tip.

"Vím jen to, že tam ty peníze nejsou," uvedl Nechuta. Dotazy na detaily odmítl zodpovědět  s tím, že i jako šéf představenstva je "jen zaměstnanec", a odkázal na majitele uvedených firem, jímž je Petr Masojídek. Kontakt na něj ale nedal. A ani se ho prý momentálně není možné zeptat – Masojídek je na Mallorce.

Problém? Ano, ale Babišova úřadu

Nakonec se ale rozmluvil i Radek Nechuta. V dalším telefonátu redakci řekl, že pokud nějaké peníze určené na státní garance chybí, není to problém jeho firem. Peníze totiž každá firma složí na vinkulovaný účet. A k manipulaci s nimi musí dát svolení ministerstvo financí.

"Jestli tam ty finanční prostředky nejsou, tak asi ministerstvo financí dalo nějaký podnět, že se ty peníze mohou vybrat. Já u toho nebyl, neměl jsem přístup k účtu," uvedl. Podle Nechuty je to potíž ministerstva financí. "Problém toho, kdo ten příkaz dal, a banky, která je uvolnila," dodal Nechuta.

Ministerstvo financí však tvrdí, že žádný podnět na uvolnění kaucí nedávalo. "My o takovém podnětu v minulosti nevíme," reagoval náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Úřad ministra financí Andreje Babiše už se proto obrátil na policii, aby vyšetřila, proč peníze z bank zmizely. "Nejsme kompetentní vyšetřovat, jak to zmizelo a kdo za to může. Proto jsme to předali policii," dodal náměstek Závodský.

Policie zatím odmítá vyšetřování komentovat.

Pojistka na dluhy

Finanční kauce hazardních firem mají fungovat jako jistina státu pro případ, že by společnost nezaplatila povinné odvody státu či obcím nebo nevyplatila výhry sázejícím. Pokud firma najednou dluží, pak si stát jednoduše sáhne na tyto vázané peníze a závazek si z nich uhradí.

Kauce ve výši dvou až padesáti milionů korun musí složit každá firma, která chce v tuzemsku provozovat jakoukoliv loterii či hrací automat. Při žádosti o vydání licence na uvedenou hru musí předložit potvrzení banky, že v ní kauci složila. "Bez uvedeného doloženého potvrzení nemůže být povolení vydáno," podotkl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Peníze se ukládají na termínovaný účet, který je vinkulovaný ve prospěch konkrétní instituce – tedy ministerstva nebo obce. "Vklad je možné uvolnit pouze na základě povolení od subjektu, ve prospěch kterého je vklad vinkulován," popisuje obecnou praxi mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Za běžných okolností by tedy podle něj nemělo být možné, aby jistina byla uvolněna předčasně.

Podnikatel Petr Masojídek má v zatím posledním zveřejněném seznamu provozovatelů loterií z loňského prosince celkem tři firmy: Masox, Live Tip a akciovku Petr Masojídek. Každá z nich musí mít jako provozovatel videoloterijních terminálů složenou kauci ve výši 50 milionů korun. Právě část těchto peněz ovšem na účtech chybí.

Charita na sjezdovce

Na podnikatele Petra Masojídka a jeho firmy již dříve upozornily Hospodářské noviny. Na jeho příkladu popsaly systém, jak se dají z hazardu vyvádět peníze určené původně na dobročinnost.

Loterijní firmy totiž musí část výtěžku odvádět na veřejně prospěšné účely. Jenže peníze v minulosti často končily v soukromém byznysu.

Například akciovka Masox posílala podle zjištění HN svůj výtěžek na stavbu soukromého lyžařského areálu na Plešivci. Ten vlastní Masojídkův "kolega" - další loterijní magnát Milutin Perič, který ovládá skupinu Slot Group.

 

Právě se děje

Další zprávy