Podnikání a majetek pana kancléře: Jak vydělával Mynář

Eliška Bártová Domácí Eliška Bártová, Domácí
7. 1. 2015 18:00
Deník Aktuálně.cz zmapoval aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře, který koupil za nápadně nízkou cenu vilu ve Strašnicích. Vydělal si prý na ni dříve, než přišel na Hrad do veřejné funkce. Jak?
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Čerstvý nákup šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře vzbudil rozruch. Nápadně nízká cena strašnické vily, kterou vlivný státní úředník nakoupil za 5,5 milionu korun, však není prvním podobně podezřelým Mynářovým obchodem.

Už předloni na podzim, když se Mynář chystal podruhé požádat o bezpečnostní prověrku, kterou jako kancléř musí mít, aby se mohl účastnit tajných jednání, upozornil deník Aktuálně.cz na další podivný realitní obchod. A detailně zmapoval jak Mynářův majetek, tak i jeho podnikání. Protože jde o mimořádně zajímavý přehled, stojí za to si ho po více než roce připomenout.  

Vratislav Mynář, sedmačtyřicetiletý rodák z Kyjova, patří k protřelým podnikatelům, kteří začínali v 90. letech. Stačil projít téměř dvěma desítkami firem a shromáždit rozsáhlý majetek za miliony korun: kromě čerstvě zakoupené strašnické vily mu patří také dům pod Pražským hradem, penzion, restaurace, domy, skiareál v jihomoravských Osvětimanech, kde má nahlášené trvalé bydliště, a navrch několik hektarů pozemků na Moravě.

Právě Mynářův majetek nyní agenti Národního bezpečnostního úřadu zevrubně zkoumají, aby rozhodli o tom, zda kancléři dají bezpečnostní prověrku. Klíčové je proklepnout, zda si na své jmění Mynář mohl vydělat.

Například o aktuální koupi strašnické vily řekl, že si na ni vydělal dříve, než přišel na Hrad do veřejné funkce.

Dům pod Hradem

Na Mynáře se usmálo obchodnické štěstí třeba v roce 2003. Tehdy šestatřicetiletý Mynář koupil polovinu čtyřpatrového měšťanského domu na Jánském vršku, který prodával sedmašedesátiletý majitel, podle všeho restituent.

Za podíl na 400 let starém domě v historickém jádru Prahy, jen několik set metrů od Pražského hradu, zaplatil Mynář 3,5 milionu korun. O tři roky později pak odkoupil druhou polovinu domu od Prahy 1. Tentokrát už zaplatil přes 8,5 milionu korun.

Rok poté, co získal do vlastnictví celý dům za celkem 12 milionů, ocenil soudní znalec nemovitost pod Hradem na více než dvojnásobek - na 28 milionů korun.

Záhy nato využil kancléř této nemovitosti k navýšení kapitálu firmy VV Invest, jejíž anonymní akcie vlastnil (alespoň podle údajů z jednání valných hromad). Podle informací v obchodním rejstříku tak Mynář získal 28 anonymních akcií firmy v hodnotě 28 milionů korun.

Od té doby patří dům formálně zmíněné brněnské firmě VV Invest, kde se v červnu 2013 na jednání valné hromady opět prokázal anonymními akciemi Vratislav Mynář a s ním i Vladimír Pavlík, brněnský podnikatel, který patří ke sponzorům SPOZ – tedy strany, jejímž byl Mynář předsedou a dosud je jejím lídrem ve Zlínském kraji.

Kromě pražského domu vlastní současný prezidentský kancléř také rozsáhlý majetek v moravských Osvětimanech a okolí. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, patří mu všechny klíčové budovy ski areálu u Osvětiman. Mynář navíc uměl přitáhnout i milionové dotace, a to jak ze státního rozpočtu, tak z eurofondů.

Obří podnikatelský záběr

A teď k Mynářovu podnikání: z údajů obchodního rejstříku vyplývá, že Mynář během šestnácti let figuroval v osmnácti soukromých firmách, dvou nadacích a jednom občanském sdružení.

Naplno začal podnikat ke konci 90. let, poté co získal inženýrský titul na VUT v Brně. Jeho aktivity se nejprve zaměřily na nakládání s nebezpečnými odpady.

V letech 1997 a 1998 se objevuje hned ve třech firmách, které se zabývají právě touto činností. Šest let byl členem představenstva brněnské firmy s anonymními akciemi Recycling park, k jejímuž vlastnictví se přihlásil v dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stal se také jednatelem dceřiných společností - RCP Recycling park trans a RCP Glass&Trading. Současně figuroval v představenstvu olomoucké firmy IES Recycling, jejíž vlastník byl opět skryt za akciemi na doručitele.

V této době se zapojuje do podnikání s přítelem, již zmíněným Vladimírem Pavlíkem, který provází Mynáře v podstatě dodnes. Tehdy spolu vlastnili například firmu O.L.G.A., s širokou škálou činností od nakládání s odpady přes dopravu až k provádění staveb, nebo společnost P.F. Invest, jejíž náplní byl marketing, zprostředkovatelská a reklamní činnost.

V rámci podnikání s odpady se Mynář také seznámil s právníkem Romanem Ambrožem, který ho stejně jako Pavlík provází dosud. "Ambrož byl naším podnikovým právníkem, když jsme vlastnili Recycling park," uvedl Mynář v dřívějším rozhovoru pro náš deník.

A byli to právě jeho přátelé Pavlík, Ambrož a firmy s nimi spojené, kteří se po letech zařadili mezi sponzory strany SPOZ, jíž Mynář předsedal. V roce 2010 dali straně dohromady 600 tisíc korun. Dalších půl milionu pak darovaly firmy, které sídlí v brněnském domě patřícím Pavlíkovi (respektive jeho společnosti V.P. Holding).

Na začátku nového milénia se Mynář od podnikání v odpadech odklonil a začal se soustředit na jiné aktivity.

V listopadu 2003 se stává členem představenstva společnosti Chata Kopřivná, jejíž vlastník byl skryt za seychelskou firmou. Tady stojí za zmínku, že jediným vlastníkem společnosti, ve které byl Mynář statutárem, byla - alespoň v roce 2005 - seychelská firma zastoupená Jesse Grantem Hesterem. Tento muž figuruje na seznamu nejčastěji využívaných tzv. nastrčených jednatelů, jejichž úkolem je krýt skutečné vlastníky. Hester působil ve více než 1 500 společnostech čtyř států.

Mynář v té době zároveň stanul v čele dozorčí rady firmy Českomoravská železárenská. Současně byl po dobu devíti měsíců s již zmíněným Pavlíkem jednatelem společnosti Petrcíle, kde jeden měsíc vystupovali také jako vlastníci 10,6% podílu firmy. Další podíl tehdy připadal opavskému podnikateli Radimu Masnému a Českomoravské železárenské.

Tehdy se také začal odvíjet příběh zahalený tajemstvím, jehož ústředním tématem je privatizace Nové Huti v Ostravě (v současnosti ArcelorMittal Ostrava).

Společnost Petrcíle vedla se státem arbitráž o akcie tohoto hutního podniku. Spor nakonec sice prohrála, ale získala od státu 14,8 % akcií za 850 milionů korun.

Postupně Petrcíle ovládla kyperská firma Zuglite Investments ltd. Rok po této transakci měl Mynář k dispozici 8,5 milionu korun na koupi druhé poloviny již zmíněného pražského domu na Jánském vršku.

Komunální politika a dotace

Po ukončení svého angažmá ve skupině kolem Petrcíle se Mynář uchyluje do Osvětiman, kam se přistěhoval za manželkou. V roce 2006 se poprvé dostává do komunální politiky. Do zastupitelstva městyse úspěšně kandidoval i o čtyři roky později. V roce 2010 byl zvolen předsedou Strany práv občanů - Zemanovci.

I po vstupu do politiky podniká Mynář dál. Postupně zakládá firmu Europrofin, která na svém webu nabízí zpracování projektů a žádostí o peníze z Evropské unie.

V roce 2009 kupuje za 200 tisíc korun od Ivana Kyselého (známý exministra vnitra Ivana Langera z ODS) společnost Clever Management. Ta má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z EU na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech.

Zároveň se objevuje také ve společnosti VV Invest, do které vložil zmíněný dům v centru Prahy pod Hradem.

S přítelem Pavlíkem zakládají v roce 2005 Nadační fond Kopretina na pomoc dětem ve vřesovické pomocné škole. Společně s nimi figuruje v nadaci také politik ODS Tomáš Úlehla a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák.

"Martina Horáka znám třicet let, hrávali jsme spolu fotbal a tahali kačeny po dvoře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz na jaře 2013 Mynář. "Je z Kyjova, já se tam narodil. Jak jsem připraven se za něco omluvit, tak v dobročinné činnosti na tisíc procent nehledejte opravdu žádnou lumpárnu. Stejně jako Tomáše Úlehlu znám ještě z dob podnikání s odpadem."

Právě pokuty pražského dopravního podniku, v němž Horák působil, vymáhala firma Credit Management, na jejíchž valných hromadách se v letech 2006 a 2011 Mynář prokázal jejími anonymními akciemi. Tady také stojí za zmínku, že Jindřich Pleva, jenž v této společnosti figuroval, v roce 2010 daroval SPOZ 400 tisíc korun.

Mynář přitom působil ještě v další vymahačské firmě Tessile ditta services, kde po tři roky zastával post místopředsedy představenstva. Opět se zde potkává s Pavlíkem, Ambrožem a již zmíněným Horákem.

Mynářovo jméno se také objevuje v občanském sdružení Chřibák. To získalo dotace ze státního rozpočtu na rekonstrukci osvětimanského fotbalového hřiště a na výstavbu ubytovny.

Konec manželky jednatelky

Ani tímto však výčet Mynářových aktivit nekončí. V první dekádě roku 2000 vybudoval na rodné Moravě lyžařský areál, jehož součástí je kromě sjezdovky také restaurace a penzion. Obojí dnes patří právě Mynářovi, respektive Mynářovy jsou pozemky, stavby jsou evidovány na jeho firmy.

Mimo jiné na společnost O.L.G.A. - Ski. Současně kancléř stále figuruje v dalších třech firmách a dvou nadacích, včetně prezidentova Nadačního fondu pro umoření státního dluhu.

Na podzim 2013 se navíc v Mynářových firmách odehrála významná změna. Hradní kancléř totiž v jediný den odvolal svoji manželku z postu jednatelky všech tří společností.

Dnes je jasné, že tato akce souvisela s rozvodem. Mynář nyní čeká potomka s moderátorkou České televize Alexandrou Noskovou.

 

Právě se děje

Další zprávy