Podle plánované novely budou muset firmy sdílet informace o životním prostředí i lidských právech

ČTK ČTK
31. 5. 2016 19:52
Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona u účetnictví, která realizuje směrnice zadané Evropskou unií. Podle ní by měly velké firmy poskytoval státu také informace nefinančního rázu jako například otázky týkající se životního prostředí, dodržování lidských práv či korupce. Podle kritiků jde o zbytečnou administrativní zátěž pro firmy, někteří novelu označili dokonce za nesmyslnou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Velké firmy a skupiny budou možná muset poskytovat také nefinanční informace týkající se například dodržování ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Počítá s tím novela zákona o účetnictví, kterou v prvním čtení podpořila Sněmovna. Jde o požadavek vyplývající ze směrnice EU. Vláda chtěla novelu schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení, opoziční pravicové kluby to ale vetovaly.

Zpravodaj k novele Karel Fiedler (Řád národa, dříve Úsvit) řekl, že jde o další rozšíření administrativní zátěže firem, které vedou účetnictví. Zbyněk Stanjura (ODS) se přidal s tím, že jde o naprosto zbytečné byrokratické opatření, kdy velké účetní jednotky budou podávat informace o tom, jak dodržují lidská práva. "Takových nesmyslů máme dnes a denně hodně," poznamenal.

"Aby se zvýšila soudržnost a srovnatelnost nefinančních informací v rámci Evropské unie, budou tyto účetní jednotky uvádět nefinanční informace týkající se alespoň environmentálních, sociálních a zaměstnaneckých otázek, dodržování lidských práv a boje proti korupci a úplatkářství," uvedlo ministerstvo financí v předkládací zprávě.

Firmy budou muset informovat o přijatých opatřeních ve vztahu k uvedeným otázkám. Budou muset také uvádět, jaké výsledky tato opatření přinesla. Auditor pak bude ověřovat, zda firma tyto informace uvedla.

Poslední novela zákona o účetnictví platí od začátku letošního roku. Zavedla mimo jiné kategorie účetních jednotek podle velikosti. U vybraných podniků určila kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám. Novela rovněž stanovila "subjekty veřejného zájmu", které dosud stanovoval zákon o auditorech. Jsou to například banky, pojišťovny nebo zdravotní pojišťovny a také všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

 

Právě se děje

Další zprávy