Rady od Neumannové stály Stropnického 46 tisíc měsíčně

Radek Nohl Radek Nohl
17. 2. 2015 5:30
Aktuálně.cz udělalo po roce inventuru v seznamech ministerských poradců. Většina úřadů přitom oproti loňsku odtajnila i konkrétní částky, které ministři za rady expertů platí.
Kateřinu Neumannovou čeká u ministra Stropnického změna.
Kateřinu Neumannovou čeká u ministra Stropnického změna. | Foto: Český olympijský výbor

Praha - Zlatá olympijská medailistka Kateřina Neumannová se ještě před třemi týdny mohla setkávat s tajnými armádními dokumenty. A v popisu práce dokonce měla také uvedeno, že se má v případě potřeby podílet na ochraně utajených depeší.

Ve skutečnosti však ani nepomáhala určovat obrannou strategii českého státu, ani se nesetkávala s vojenskými špiony.

Neumannová se jako poradkyně ministra Martina Stropnického (ANO) zabývala tím, co zná nejlépe - sportem. Ministrovi připravovala mimo jiné připomínky k novele zákona o sportu.

"Nebo jiná stanoviska, která předkládal na vládě. S tajnými informacemi tady nepřicházím běžně do kontaktu," tvrdí bývalá úspěšná lyžařka, která si přesto musela nechat udělat bezpečnostní prověrku na druhý nejvyšší stupeň - tajné.

Ministr si její práci cenil na více než 46 tisíc měsíčně, a Neumannová se tak zařadila k nejlépe placeným ministerským poradcům. Vyplývá to z přehledu odměn expertů na jednotlivých ministerstvech, který Aktuálně.cz získalo díky informačnímu zákonu, když opět po roce udělalo inventuru v přehledu ministerských poradců.

Stropnického odborník na IT

Z informací úřadů lze vyčíst, že někteří poradci pro ně pracují zadarmo, někteří pobírají částky podle skutečně odpracovaných hodin, jiní mají stejně jako Neumannová stanoven stabilní měsíční paušál.  

Mezi nejdražší rádce s paušálem se řadí kolegové Neumannové z obrany. Třeba další poradce Stropnického Rostislav Frys bere 60 tisíc měsíčně. Podle popisu práce přitom měl odvádět prakticky totéž, co ještě v lednu dělala Neumannová, která už od února není poradkyní. Stala se řadovou referentkou a dohlíží na armádní sport v Dukle.

Když se redakce Aktuálně.cz na ministerstvu obrany ptala, proč je rozdíl v odměně pro Neumannovou a Fryse, mluvčí Petr Medek sdělil, že ač je jejich činnost popsána velmi podobně, ve skutečnosti se zásadně liší.

Frys je odborníkem na IT, který zpracovává analýzy a oponentury k IT zakázkám nebo systémům, které ministerstvo obrany využívá. "Sehnat na trhu práce kvalitního odborníka na IT také znamená nabídnout adekvátní finanční podmínky," zdůvodnil Medek vyšší odměnu pro Fryse.

Práce pro dva ministry

Některá jména ministerských rádců se vyskytují u více resortů, a dokonce napříč politickými stranami. Příkladem je Vladimír Zimmel. Na hlavní úvazek pracuje jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti, které ovládá hnutí ANO, současně však radí na vnitru sociálnědemokratickému ministrovi Milanu Chovancovi.

Někdejší policista Zimmel se s ministrem baví hlavně o vnitřní bezpečnosti, finanční kriminalitě a koncepci policejního vyšetřování. Ministerstvům Zimmelova dvojkolejnost nevadí.

"V činnosti poradce pokračuji se souhlasem obou ministrů," řekl Aktuálně.cz Zimmel. Zároveň podotkl, že Chovancovi radí v mimopracovní době.

Zimmel si k téměř devadesátitisícovému náměstkovskému platu může přidat 35 tisíc od vnitra a v součtu bývalý detektiv bere měsíčně víc, než je základní plat ministra (106 600 korun).

Práci pro dva ministry zvládá také Radim Turek, který radí rovněž na vnitru a vedle toho také ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. Turek platí v sociální demokracii za vlivného bezpečnostního odborníka s dlouholetou praxí a proslavil se i scénou, kdy ho televizní záběry zachytily v Poslanecké sněmovně ve stavu pokročilé společenské únavy.

Zatímco Chovancův úřad uvedl, že za Turkovy rady platí měsíčně 50 tisíc korun, ministerstvo zahraničí Turkovu odměnu tají. Turek pak na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že činí maximálně 30 tisíc hrubého měsíčně.

Neupřesnil však, jaké rady od něj Chovanec a Zaorálek dostali. "Nechtěl bych rozlišovat, zda a kde je práce zajímavější, primární pro mě je obsah mé práce a její užitek," dodal Turek.

Přesné částky? Tajné...

Zaorálkův úřad odmítl zveřejnit konkrétní platy i u dalších poradců. Zaslal jen seznam lidí, kteří pro ministerstvo pracují, a vedle toho uvedl, že se jejich měsíční odměna pohybuje od 20 tisíc do 41 650 korun.

"Pokud jde o výši odměn, ta je stanovena s ohledem na zásadu spravedlivého odměňování a rovného zacházení a odpovídá platu zaměstnance v pracovním poměru na MZV, který vykonává podobnou práci s obdobnou náročností a v poměru k rozsahu prováděné práce," omezila se na obecné vyjádření Michaela Havránková z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Podobně - jen seznamem jmen bez přesných částek - se s žádostí vypořádalo i ministerstvo kultury.

Úřad vlády pak poslal seznam devětadvaceti položek, kde jsou sice uvedeny konkrétní měsíční odměny, ale scházejí u nich jména. Úředníci je schovali pod označení "poradce" a přidali jen pořadová čísla.

Ředitel odboru komunikace Úřadu vlády Martin Ayrer ještě v průvodním dopise dodal, že seznam poradců (ovšem bez odměn) si můžeme dohledat na webu úřadu. A že jeho kolegové teprve musí rozhodnout o tom, zda k odměnám přiřadí i jména. Úřad následně žádost zamítl, protože by údajně bylo zasaženo do soukromí fyzických osob.

Takový argument je přitom v rozporu s loňským průlomovým rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, podle něhož úřady musí zveřejnit platy a odměny všech, kdo jsou placeni z veřejných peněz.

Nyní však lze z dat Úřadu vlády spočítat jen to, že souhrnná částka pro 29 poradců činila 655 224 korun měsíčně. Nejvyšší odměnu má poradce schovaný pod číslem 15, který měsíčně dostává 66 180 korun. Nejnižší odměnou je 5500 korun, které berou čtyři poradci.

Chládek bez poradců

Některá ministerstva - například doprava nebo místní rozvoj - pak naši redakční žádost obešla. Nezveřejnila aktuální seznamy poradců, nýbrž soupisky z loňského roku.

Žádné jméno pak neposlali z ministerstva školství. Zdůvodnili to tím, že ministr Marcel Chládek z ČSSD žádné poradce neplatí.

Oproti loňsku, kdy redakce Aktuálně.cz po nástupu vlády Bohuslava Sobotky o jména a odměny blízkých spolupracovníků nových ministrů rovněž žádala, se přesto přístup úřadů změnil k lepšímu. Loni totiž konkrétní odměny odmítala zveřejnit drtivá většina ministerstev.

 

Právě se děje

Další zprávy