Pitva musí být možná i bez souhlasu zemřelého, tvrdí Němeček

ČTK ČTK
7. 3. 2014 14:55
Ministr plánuje novelu zákona. Kvůli poklesu počtu pitev si lékaři nemohou potvrdit své diagnózy, studenti podle Němečka přicházejí o cenné zkušenosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce vyřešit nejasnosti kolem provádění pitev.

Vzhledem k tomu, že nový občanský zákoník žádá od ledna souhlas k pitvě od zemřelého, poklesl jejich počet v nemocnicích na desetinu.

Lékaři varují, že medikům budou chybět zkušenosti z pitevny a zcela se zastaví další vzdělávání patologů. Ministr chce novelou upřesnit případy, kdy lze provádět pitvu i bez souhlasu zemřelého.

"Ministerstvo je si vědomo nově vzniklé nemožnosti provádět významnou část pitev vzhledem k dopadům nového občanského zákoníku," uvedl Němeček.

Lékař ztrácí možnost ověřit si správnost diagnózy

Z krátkodobého hlediska vidí ministr jako nejzásadnější problém to, že ošetřující lékař si nemůže ověřit správnost stanovení diagnózy i postupu léčby. Ztrácí tak možnost poučit se z praxe pro léčení dalších pacientů.

Z dlouhodobého hlediska má omezení počtu pitev dva hlavní dopady - pitvami na patologii dosud prošel každý student lékařské fakulty a naprostá většina z nich hodnotí zkušenosti z pitevny jako extrémně důležité pro další medicínskou kariéru. O to jsou nyní studenti do značné míry ochuzeni.

"Třetím dopadem dramatického poklesu pitev bude takřka úplné zablokování postgraduálního vzdělávání nových patologů," upozornil ministr.

Atestaci může adept získat, až když splní všechny požadavky vzdělávacího programu. Menší počet pitev znamená, že potřebné počty naplní za delší období. Patologů je už teď v Česku málo a hrozí, že jejich nedostatek se prohloubí.

V některých případech má být pitva povinná

Dopadne to i na dostupnost vyšetření vzorků od živých pacientů, výsledky těchto vyšetření jsou přitom nezbytné pro další postup léčby.

"Ministerstvo dokončuje návrh novely zákona o zdravotních službách, aby ukončilo současný neblahý stav a zamezilo dalšímu prohloubení problému. V nejbližších dnech ho předloží Sněmovně rychlou cestou v podobě návrhu skupiny poslanců ze širšího spektra politických stran," uvedl ministr.

Novela sjednotí terminologii užívanou v zákoně o zdravotních službách a v novém občanském zákoníku. Pitva se stane povinnou v případech, kdy existují závažné nejasnosti kolem příčiny úmrtí, základní nemoci, dalších nemocí, jejich komplikací a diagnózy.

Nově navrhované znění paragrafu 88 zákona o zdravotních službách v reakci na dikci nového občanského zákoníku upřesní případy, ve kterých z veřejnoprávního předpisu vyplývá povinnost provést pitvu. Takovou pitvu lze vykonat i bez souhlasu zemřelého.

 

Právě se děje

Další zprávy