reklama

Petr Holub popsal, proč stát nejde po solárnících

30. 4. 2013 13:50 aktualizováno

Šéfreportér deníků Aktuálně.cz a Insider byl hostem online rozhovoru

Šéfreportér deníků Aktuálně.cz a Insider Petr Holub. Šéfreportér deníků Aktuálně.cz a Insider Petr Holub. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu už minimálně dva roky poskytuje solárním elektrárnám státní dotaci, která je z pohledu Evropské komise považována za "nedovolenou státní podporu". Brusel totiž s poskytovanou dotací nevyslovil souhlas.

A poté, co vláda požádala o souhlas s vyplacením podpory na rok 2013, váhá Evropská komise s jeho udělením už tři čtvrtě roku.

Jak zjistil šéfreportér deníků Aktuálně.cz a Insider Petr Holub, kabinet se - navzdory tomu, že souhlas z Bruselu stále nepřišel - rozhodl podporu solárníkům znovu vyplatit. Jedná se o 12 miliard korun ročně.

Pokud by Brusel řekl Ne a podporu by shledal jako neoprávněnou, museli by už získané peníze fotovoltaici alespoň zčásti vracet. Pokud by je k tomu stát nebyl s to přinutit, hrozila by pokuta v řádu miliard jemu.

Hrozí Česku další solární průšvih? A proč stát nedosáhne na solární barony? I na to jste se ptali Petra Holuba, odpovídat začal ve 12:00.

V online rozhovoru popsal například i to, proč vláda nemůže jednostranně snížit výkupní ceny. "Musela by očekávat stovky soudních řízení, které by nejspíš prohrála. Tudy zřejmě cesta nevede. Myslím si ovšem, že by se ministři mohli pokusit o dohodu s asociací fotovoltaických elektráren a domluvit reálnější cenu," napsal Petr Holub. "Také mě překvapuje, že stát aktivněji hledá úspory v sociálním a zdravotnickém systému než v subvencích soukromým firmám."

Odpovědi Petra Holuba:

autor: Aktuálně.cz

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama