Sněmovní maraton o sankcích: další díl bude v úterý

Přenos skončil
Středeční dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali online, poslanci večer rozpravu přerušili.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poté, co Poslanecká sněmovna schválila služební zákon, začalo jednání o výrocích premiéra Sobotky ohledně sankcí vůči Rusku.

Mimořádnou schůzi dolní komory Parlamentu vyvolala pravicová opozice.

Na úvod vystoupil premiér Bohuslav Sobotka.

Před zákonodárci vysvětloval, proč si vyhradil právo nesouhlasit s některými částmi případných protiruských sankcí.

Rozpravu, které trvala 4,5 hodiny, poslanci večer přerušili, pokračovat bude v úterý.

Dění v Poslanecké sněmovně jsme sledovali online.

Přenos skončil
20:00

Poslanci večer schůzi přerušili, debata bude pokračovat v úterý v podvečer.

Ještě předtím se do ostrého sporu dostali šéfové klubů TOP 09 a ČSSD Miroslav Kalousek a Roman Sklenák. Kalousek se rozhořčil, když Sklenák navrhl přerušení schůze, při níž pravicová opozice "grilovala" vládní činitele kvůli postojům k ukrajinské krizi a protiruským sankcím unie. Sklenák podle Kalouska porušil dohodu, že se tento bod dnes projedná do konce. Sklenák se proti nařčení ohradil, že nic takového dohodnuto nebylo. Sněmovna nakonec přerušení schůze odhlasovala.

Slovo si vzal Miroslav Kalousek a mluví o "Putinově páté koloně" ve společnosti. Kritizuje také pasivní názor Andreje Babiše. 

17:43

V tuto chvíli je ještě do rozpravy přihlášeno devět zákonodárců. Lze tedy očekávat, že jednání Sněmovny se protáhne.  

Podle poslance Foldyny na Ukrajině bojují jednotky miliardářů, kteří bombardují vlastní občany. 

Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: Ondřej Besperát

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna sankce podle svých slov probíral s občany na sociálních sítích a ve Sněmovně pochválil premiéra Sobotku.

Kritizoval také údajné pokrytectví opozice. „Mezinárodní právo dostává na frak už 20 let a ani jednou jsem neslyšel, aby to opozice kritizovala,“ řekl Foldyna a zmínil například zabírání osad v pásmu Gazy. 

Předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09) připomněl, že by se mělo jednat i o účelu sankcí.

Navázal na něj Zbyněk Stanjura (ODS), který připomněl, že hospodářské restrikce vůči Rusku fungují a neměly by se zpochybňovat.  

"Ve vztazích s Ruskem nesmíme podléhat hysterii. Nepřeji si, abychom se dostali do nové fáze studené války, aby Evropa byla dál rozdělena železnou oponou," uzavřel svůj projev Sobotka.  

Slovo si opět vzal premiér Bohuslav Sobotka. Hovoří o výdajích na armádu a v souvislosti s tím kritizuje přístup bývalé vlády Petra Nečase. Obviňuje ji z pokrytectví. 

"Za vlády pravice byl rozpočet na obranu zdecimovaný," zdůraznil předseda vlády.

17:00

Poslanci schválili program mimořádné schůze Sněmovny. Pro bylo 80 zákonodárců, nesouhlasilo jich jen 11.

Znamená to tedy, že jednání o výrocích premiéra Sobotky ohledně protiruských sankcích pokračuje.

 

Podle Karla Schwarzenberga na Ukrajině probíhá válka. V Poslanecké sněmovně také připomněl rok 1938 a sovětskou invazi do Československa v roce 1968.

Šéf KSČM Vojtěch Filip mluví mimo jiné i o současné situaci ukrajinské komunistické strany. Kyjevskou vládu nepřímo označil za "fašizující moc".  

ikona ODS online

"Ukrajinský konflikt má všechny rysy potenciálního světového konfliktu. Je v něm zapojena jaderná velmoc," řekl před poslanci předseda občanských demokratů Petr Fiala. 

Petr Fiala na kongresu ODS.
Petr Fiala na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura vyzval vládu, aby přestala podporovat režim, který bombarduje vlastní lidi. Podle něj je ukrajinský Rus taky člověk a má právo na sebeurčení.

Okamura zdůraznil, že konflikt na Ukrajině je občanskou válkou. 

Předseda vlády ve svém projevu řekl, že konflikt na Ukrajině může vyřešit změna diplomacie. K efektivitě sankcí je Sobotka skeptický.  

Foto: Vojtěch Marek
15:10

Na plénu Sněmovny právě hovoří premiér Sobotka. Poslancům vysvětluje, proč si vyhradil právo nesouhlasit s některými částmi případných protiruských sankcí.

Sněmovna opětovně schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Poslanci současně s tím na návrh Senátu schválili i zachování vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce, tzv. zelené nafty.

Mimořádná schůze Sněmovny, kterou kvůli výrokům premiéra o sankcích vůči Rusku vyvolala pravicová opozice, začne ve 14:55. 

14:00

Poslanci právě jednají o zákonech, které jim vrátil Senát. Jde například o novelu zákona o spotřební dani nebo silničního provozu.

Poté by měla následovat mimořádná schůze, kterou vyvolala opozice. Na ní by se už měly řešit výroky premiéra Sobotky o sankcích vůči Rusku.

Ministr financí Andrej Babiš znovu zdůraznil, že jeho úřad je ukázkovým příkladem odpolitizování státní správy. "Ministerstvo jsme vyčistili od nominantů ODS a TOP 09, protože tam dělali kšefty," řekl. 

Foto: Vojtěch Marek

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že o služebním zákoně bude ještě jednat s prezidentem Zemanem. "Budeme se snažit přesvědčit pana prezidenta, aby zákon nevetoval. Je zde časový prostor pro jednání."

Hlasování se zdrželi také dva poslanci z vládních řad - bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) a lidovecký zákonodárce Jaroslav Klaška. 

Foto: Ludvík Hradilek

Hlasování o služebním zákoně se zdržel předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg staví eurokandidátku topky z nestraníků.
Karel Schwarzenberg staví eurokandidátku topky z nestraníků. | Foto: Ludvík Hradilek

K zamítavému stanovisku poslanců Úsvitu se připojil komunistický zákonodárce Stanislav Grospič.

Proti dlouho očekávané normě hlasovala většina poslaneckého klubu Úsvit přímé demokracie.

Z celkových 12 zákonodárců, kteří hlasovali proti služebnímu zákonu, jich 11 bylo z Úsvitu.  

 

12:28

Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas se služebním zákonem. Pro bylo 127 poslanců, proti 12.

12:20

Zákonodárci právě ukončili hlasování o dílčích pozměňovacích návrzích služebního zákona.

 

Foto: Vojtěch Marek
12:00

Dolní komora Parlamentu nepřijala pozměňovací návrh na rotaci státních tajemníků a náměstků.

Poslanec Martin Plíšek (TOP 09) navrhoval, aby tajemníci i náměstci měli pětileté funkční období. Na tomtéž ministerstvu by také po uplynutí této doby nemohli dál působit na stejné pozici.

11:55

Poslanci zamítli také pozměňovací návrh komunistického poslance Jana Klána, který navrhoval, aby každý ministr mohl mít pouze jednoho politického náměstka. 

11:52

Poslanecká sněmovna nepřijala pozměňovací návrh Radima Fialy (Úsvit) navrhující vypuštění institutu tzv. politických náměstků. Pro bylo pouze 43 zákonodárců. S návrhem Úsvitu však souhlasil koaliční poslanec Bronislav Schwarz. 

11:47

Poslanci právě začali hlasovat o pozměňovacích návrzích ke služebnímu zákonu. 

ikona ODS online

Zbyněk Stanjura na plénu Sněmovny přednesl statistiku, kolik zaměstnanců odešlo z jednotlivých vládních úřadů.

"Z Úřadu vlády odešlo 52 zaměstnanců a 108 přišlo. To je přesně důvod, proč jsme pro služební zákon," řekl.  

Miroslav Kalousek předsedu poslaneckého klubu ODS podpořil a nazval konání současné vlády "strašlivou personální genocidou".

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek upozornil, že se mají dodržovat dohody. „Musíme státní správu řídit profesionálně a efektivně. Věc, která funguje mezi gentlemany, je dodržování dohod.“

ikona ODS online

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura si myslí, že je dobře, že na ministerstvech působí političtí náměstci. „Kritizujeme jen náměstky, kteří by neměli na ministerstvech co na práci,“ upozornil.

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že jeho ministerstvo je ukázkový příklad odpolitizování státní správy. „Vzal jsem si s sebou jen asistentku a nadějného absolventa práv. Jediný politický náměstek, kterého jsem akceptoval, je Martin Pros. A ten je odborník,“ zdůraznil. 

Navrhovanou podobu služebního zákona kritizuje Rekonstrukce státu. Poslední předložená verze podle protikorupční organizace splňuje pouze 13 z 38 bodů, které si aktivisté vytkli. Normu považují za problematickou a rizikovou.   

Foto: Ludvík Hradilek

Miroslav Kalousek oznámil, že TOP 09 nemá problém s pozměňovacím návrhem hnutí Úsvit, které navrhuje ze zákona vypustit institut tzv. politických náměstků. TOP 09 však dodrží dohodu s koalicí a podpoří vládní návrh. 

Foto: Ludvík Hradilek
10:00

Předseda dolní komory Parlamentu Jan Hamáček (ČSSD) právě zahájil jednání Poslanecké sněmovny.  

Poslanci hnutí Úsvit také nesouhlasí s případnými sankcemi vůči Rusku. Napjatá situace by se podle nich měla vyřešit diplomatickou cestou. "Vzájemné hospodářské sankce mezi Ruskem a Evropskou unií vedou pouze k eskalaci konfliktu," řekl Radim Fiala.

Návrh služebního zákona nepodpoří ani hnutí Úsvit přímé demokracie. „Zákon by měl odpolitizovat státní správu, místo toho přinese pravý opak,“ sdělil předseda poslaneckého klubu Radim Fiala. 

Komunisté návrh služebního zákona nepodpoří. Podle nich nezajistí odpolitizování státní správy. „Nedojde ani k její stabilizaci. Strany, které v roce 2013 prohrály volby, chtějí své lidi udržet na místech, na která je dosadily,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. 

Dobrý den, vážení čtenáři, dnes pro vás budeme sledovat jednání Poslanecké sněmovny, která bude ve třetím čtení hlasovat o služebním zákoně. Opozice rovněž chce, aby premiér Sobotka vysvětlil své výroky o sankcích vůči Rusku. 

Jan Hejl Domácí Jan Hejl, Domácí
Aktualizováno 10. 9. 2014 20:25
 

Právě se děje

Další zprávy