Makléřka zneužila duševní nemoci a připravila ženu o dům. Soud jí vyměřil dva roky, zaplatí miliony

Marek Pokorný Vojtěch Blažek Marek Pokorný, Vojtěch Blažek
3. 7. 2016 19:00
Realitní makléřka se nabízela, že osmačtyřicetileté ženě, která se v psychiatrické nemocnici léčila s depresemi, pomůže s oddlužením. "Pomohla" jí ovšem tím, že za jejími zády prodala její rodinný dům v pražských Čimicích v hodnotě přesahující čtyři miliony korun. Obvodní soud pro Prahu 8 makléřku ve středu potrestal dvouletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky a přikázal, aby uhradila způsobenou škodu. Podle psychiatrů se nejedná o nic neobvyklého. Případů, kdy lidé zneužijí psychicky nemocného člověka, je mnoho.
Léčebna Bohnice (ilustrační foto)
Léčebna Bohnice (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když se před dvěma lety léčila tehdy šestačtyřicetiletá Dagmar Pecharová v Psychiatrické nemocnici Bohnice, všimli si její ošetřující lékařky neobvyklých návštěv. Pravidelně za ní chodila žena, která jí předkládala k podpisu různé papíry. Ukázalo se, že návštěvnicí je realitní makléřka Iva Oršulíková a že listiny se týkají domu pacientky, který se makléřka chystala prodat. Peníze z prodeje si chtěla nechat.

Návštěvy měly ve středu dohru před Obvodním soudem pro Prahu 8. Makléřku potrestal dvouletou podmínkou za podvod a nařídil, aby Pecharové uhradila škodu 4,3 miliony korun.

Čtyřiačtyřicetiletá Oršulíková pracovala pro společnost, která koupila pohledávku za bratrem Dagmar Pecharové. Ten si nabral půjčky, nesplácel je – a Pecharová mu za ně ručila dvougeneračním rodinným domem v pražských Čimicích v hodnotě několika milionů.

Oršulíková u soudu tvrdila, že se na prodeji rodinného domu domluvila se zadluženou rodinou. Z prodeje se zaplatí závazky a Pecharová se i se svým starým otcem přestěhuje do nájmu. "Nikdy jsem od ní neslyšela, že má proti tomu nějaké výhrady," uvedla makléřka před soudem.

Pecharová ale o tom, že by prodala svůj dům, nevěděla. Žena, která se v nemocnici léčila s halucinacemi a depresemi, pouze připustila, že Oršulíkové podepsala nějaké papíry.

Zneužila duševní indispozice

Předsedkyně senátu Jiřina Zemanová řekla, že skutek je zcela jasný: Oršulíková se dozvěděla o pohledávce, za kterou pacientka ručila svým domem. "Zneužila duševní indispozice poškozené, o níž mimo jakoukoli pochybnost věděla, neboť jednání s ní vedla i během její hospitalizace v Psychiatrické nemocnici Bohnice," uvedla Zemanová.

Oršulíkovou navíc usvědčilo to, že více než čtyři miliony korun, které z prodeje domu získala, nedala Pecharové, ale poslala na vlastní účet.

"Jednoznačně je vyvrácena obhajoba, že chtěla jen pomoci. Nešlo jen o nepodařenou občanskoprávní záležitost, ale o trestný čin podvodu. Obžalovaná vědomě zaměnila číslo účtu, takže v létě 2014 získala na tento účet částku 4,3 milionu korun, kterou nepředala," dodala soudkyně.

Když se do případu vložila policie a uvedený účet v březnu 2015 zablokovala, zjistila, že na něm zbylo jen málo přes dva miliony. Ty by měla dostat Pecharová. Zbylé dva miliony má Oršulíková zaplatit.

Bezplatně. Za láhev vína

K tomu, že byla makléřka odsouzena, výraznou měrou přispěla nemocnice a její zaměstnanci. "Byl to případ, kdy nemocnice udělala vše, co měla, a ještě o dost víc," komentoval to právník nemocnice Tomáš Němeček.

U začátku případu stály lékařky Šárka Bartoníčková a Klára Knápková, které si všimly neobvyklého zájmu makléřky o paní Pecharovou a upozornily na to ředitele nemocnice Martina Hollého. A když se poté o věc začal právník Němeček zajímat víc, zjistil, že dům paní Pecharové už změnil majitele. Přitom ona sama o tom, že by jej prodala, nevěděla. Nemocnice tak podala trestní oznámení.

"Naše právní pomoc byla bezplatná, až na láhev vína, kterou jsme dostali jako poděkování od pacientky," podotkl Němeček.

Podobné podvody nejsou výjimečné

Podle ředitele bohnické léčebny Martina Hollého bývají duševně nemocní lidé snadno ovlivnitelní a podvodníci toho využívají. Ostatně i znalec zjistil, že Dagmar Pecharová byla kvůli nemoci snadno manipulovatelná.

V Česku je zhruba 650 tisíc lidí, kteří někdy využili péče psychiatrů. A polovina těch, kteří trpí vážnou nemocí, žije podle průzkumů v chudobě. "Pokud pak za nimi přijde někdo s tím, že jejich finanční potíže vyřeší, jsou tomu ochotni uvěřit," připomněl Hollý.

Psychiatři v Bohnicích proto bývají opatrní, když vidí, že se jejich pacienti chystají k nějakému závažnému kroku – jako v případě Pecharové. "Třeba trochu víc hlídáme, když má pacient byt a někdo během hospitalizace o tohoto pacienta projevuje nestandardní zájem," dodal Hollý.

 

Právě se děje

Další zprávy