Ovčáček na Hradě přijme bavorského šéfa Alternativy pro Německo. S pověřením Zemana

Lucie Stuchlíková Lukáš Werner ČTK Lucie Stuchlíková, Lukáš Werner, ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2016 16:37
Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) stále víc zajímá české politické špičky. Po exprezidentu Václavu Klausovi, který stranu odmítající migraci podpořil i na mítincích, teď navazuje kontakty i Hrad. "S pověřením prezidenta" se v pondělí mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček setká se šéfem bavorské organizace AfD Petrem Bystroněm.
Foto: Petr Bystroň

Praha - V pondělí se mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček octne v nové roli. Na Hradě přijme šéfa bavorské organizace Alternativy pro Německo Petra Bystroně. Šéf euroskeptické a protiimigračně naladěné strany požádal o přijetí na Hradě sám.

"Setkávám se s panem Bystroněm z pověření pana prezidenta. Avizoval, že navštíví Českou republiku, a projevil zájem o setkání na Pražském hradě, já jsem to probíral s panem prezidentem a byl jsem pověřen se s ním setkat," řekl Aktuálně.cz Ovčáček.

Sám Zeman se s Bystroněm podle Ovčáčka nesejde i kvůli časovému vytížení. "Pan prezident má velmi náročný program, ale tady jde spíš o to, že jsme se dohodli, že to budu já, kdo ho přijme," řekl Ovčáček.

Podle Ovčáčka jde pouze o informativní schůzku. "Zajímá mě situace v Německu, zajímá mě ta strana, protože je hodně frekventovaná v médiích, dostává různé nálepky a přízviska. Takže se chci seznámit s reálnou situací," vysvětlil Ovčáček. S Bystroněm chce probírat migrační krizi, dění ve Spolkové republice a dění okolo jeho strany.

K Alternativě pro Německo se v poslední době hlásí i exprezident Václav Klaus, který ji podpořil i na některých mítincích. Na konci dubna navštívil celostátní sněm AfD. Řekl tehdy, že strana musí odmítnou zničující politickou korektnost. "Brutalita útoků na vaši stranu ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostali strach. Tito lidé nechtějí pluralitu a demokracii,“ uvedl exprezident v projevu.

Bystroň se jako rodilý Čech stal předsedou bavorských euroskeptiků loni v říjnu. Politik, jehož rodina emigrovala do Německa v roce 1987, chce zastavit přijímání uprchlíků a netají se kritikou německé kancléřky Angely Merkelové.

"Důsledky nezodpovědné politiky Angely Merkelové nás budou provázet měsíce a roky. Jako bývalému uprchlíkovi mi leží na srdci, abych prosadil za AfD rozumné požadavky týkající se této oblasti,“ píše Bystroň na svých webových stránkách. Politik vystudoval ekonomii na mnichovské univerzitě, pracuje jako poradce pro korporátní strategii.

Úředníci obvykle zastupují prezidenta

Podle odborníků není nijak výjimečné, že prezident pověří některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. Politolog Petr Just poznamenal, že to dělal i Zemanův předchůdce Václav Klaus. "Třeba Ladislav Jakl jako politický tajemník prezidenta Klause nějaké představitele přijímal nebo i jménem Klause komunikoval korespondenčně," uvedl. Dodal však, že si nevybavuje, že by hlavu státu zastupoval mluvčí.

Podobně se vyjádřil bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. "Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi," řekl.

Žádný správný formální postup ale podle Špačka neexistuje. Prezidentovi není možné nařídit, jakými úkoly má pověřit své spolupracovníky. "Je nejvyšší suverén. Nikdo mu nemůže říct, že rozhodl špatně. To je jeho svobodná vůle a je to výraz jeho rozhodnutí a názoru," upozornil Špaček. Dodal, že prezident může své úředníky posílat, kam chce. "Je třeba to prostě přijmout," shrnul.

Vysvětlení, proč se Zeman nesešel s Bystroňem sám, je podle politologa Justa několik. "Tím oficiálním důvodem zřejmě bude zkrátka to, že prezident má nabitý program a nemůže se sejít s každým. To je vcelku uvěřitelné," uvedl.

Může jít také o snahu nepoškodit mediální obraz prezidenta. "U představitelů subjektů, které budí určité pochybnosti nebo rozpaky, to může být i snaha chránit prezidenta před setkáním s těmi lidmi. Teď myslím mediálně," poznamenal.

 

Právě se děje

Další zprávy