Osvoboďte ukrajinskou letkyni Savčenkovou, vyzve Bělobrádek dopisem Putina

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 16:25
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek napíše dopis prezidentu Putinovi, kde ho vyzve k propuštění ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové. Bělobrádek se v něm chce vymezit proti porušování lidských práv a mezinárodního práva v její kauze. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na úterním jednání Sněmovny neprosadil návrh, aby dolní komora podpořila dopis polských a ukrajinských intelektuálů evropským lídrům, aby se zasadili o propuštění Savčenkové. Zařazení bodu na program schůze vetovala skupina poslanců KSČM.
Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: Reuters

Praha - Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek napíše dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi kvůli ukrajinské letkyni Nadiji Savčenkové, která je v Rusku vězněna. Chce jej zaslat prostřednictvím velvyslanectví a vymezit se v něm proti porušování lidských práv a mezinárodního práva v její kauze.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na úterním jednání Sněmovny neprosadil návrh, aby dolní komora podpořila dopis polských a ukrajinských intelektuálů evropským lídrům, aby se zasadili o propuštění Savčenkové. Zařazení bodu na program nynější schůze vetovala skupina poslanců KSČM. Kalousek následně vyzval k podpisové akci mezi poslanci.

Bělobrádek dopoledne na Twitteru upozornil na petici, která vyzývá evropské lídry, aby vyvinuli mimořádné úsilí kvůli propuštění ukrajinské letkyně Savčenkové. Ta je obžalovaná z vraždy, pokusu o vraždu a nezákonného překročení ruských hranic. Podle obžaloby je odpovědná za smrt dvou ruských novinářů. Ruská prokuratura pro ni žádá 23 let vězení, Ukrajinka vinu popírá.

Na odpolední tiskové konferenci ve Sněmovně Bělobrádek upřesnil, že nechystá podpis petice, ale chce psát sám přímo Putinovi. "Já se domnívám, že petice má slabší dopad, než když vicepremiér členské země Evropské unie napíše dopis prezidentu Ruské federace," řekl Bělobrádek.

Dodržujte mezinárodní právo

Místopředseda vlády se chce v dopisu vymezit proti porušování lidských práv a vyjádřit solidaritu Savčenkové v mezinárodním kontextu. "Budu vyzývat k tomu, aby bylo dodržováno mezinárodní právo," uvedl.

Ruského velvyslance je podle místopředsedy vlády připraven oslovit s podobnou záležitostí i poslanecký klub KDU-ČSL.

Česká Poslanecká sněmovna je podle Kalouska jako vrcholový orgán státu EU jedním z adresátů výzvy intelektuálů, proto na ni měla reagovat. I když si iniciativy předsedy lidovců váží, usnesení ústavní instituce by mělo větší váhu než Bělobrádkův dopis, myslí si šéf TOP 09.

Savčenková na protest proti svému věznění vyhlásila minulý týden hladovku, odmítá přijímat stravu i tekutiny. Její zdravotní stav se podle pondělních informací agentury Unian v souvislosti s tím rychle zhoršuje. Proces, v němž dosud nepadl verdikt, má být obnoven ve středu.

Několik stovek lidí demonstrovalo v neděli před ruskou ambasádou v Kyjevě. Dav se dožadoval propuštění letkyně Nadiji Savčenkové. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Další zprávy