Páteční den eurovoleb živě: Volit přišla jen desetina lidí

Živě
Osmadvacítka volí Evropský parlament, páteční volby jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha- První den českých voleb do Evropského parlamentu ve 22:00 skončil. Provázel jej malý zájem voličů. Hlasovat přišla podle informací ČTK od volebních komisařů jen zhruba desetina z nich. Celková účast by tak mohla být nejnižší v historii českých eurovoleb.

V sobotu - druhý volební den - chodí obvykle hlasovat méně voličů než v den první. V prvních českých eurovolbách před deseti lety přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Podobná byla i o pět let později, přičemž v první den voleb hlasovala necelá pětina voličů.

Vyšší zájem v porovnání s průměrem registrovaly volební komise v Praze, a to od deseti do 20 procent. Ve středních Čechách a Olomouckém kraji odvolilo kolem osmi procent lidí, v Jihomoravském kraji kolem devíti procent.

Tradičně nízký zájem byl na severu Moravy, kde hlasovalo mezi pěti a deseti procenty lidí. Ještě méně to bylo v Plzeňském kraji, kde se večer podle Jana Nového z krajského úřadu účast pohybovala kolem osmi procent. Celorepublikovému průměru odpovídala účast v jižních a východních Čechách, na Vysočině, v Libereckém, Karlovarském, ve Zlínském kraji.

Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v sobotu v 08:00, poslední zájemci budou moci volit před 14:00. Volební komisaři na noc hlasovací schránky zapečetí, aby zabránili zmanipulování výsledků voleb. V sobotu po ukončení hlasování výsledky začnou hlasy sčítat a odesílat Českému statistickému úřadu. Ten ale výsledky zveřejní až po dokončení voleb na celém území Evropské unie, tedy v neděli po 23:00.

V evropských volbách si čeští voliči vybírají 21 ze 751 poslanců Evropského parlamentu. Na výběr mají aktuálně 849 adeptů, které do volebního klání vyslalo 38 kandidujících uskupení.

Průběh hlasování jsme sledovali v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
08:00

V Česku začal v 08:00 druhý den voleb do Evropského parlamentu. O 21 českých europoslancích může během nadcházejících šesti hodin rozhodnout naprostá většina voličů, kteří nešli hlasovat v pátek, kdy do volebních místností zamířila podle odhadů v průměru desetina voličů.

07.00

Současně s volbami běží v Česku i sedm místních referend. Obyvatelé Hrobčic na Teplicku rozhodují o areálu uprchlického tábora, Pražané v sedmé městské části o úplném zákazu hazardu, ve Velké Chuchli o budoucnosti železničního přejezdu, v jihočeských Vodňanech o stavbě dřevozpracujícího závodu, ve Velké Bystřici na Olomoucku o nové třídě v mateřské školce, v Šebetově na Blanensku o výstavbě recyklačního střediska a v nedalekém Velenově o stavbě rozhledny.

23:50

Strážníci městské policie v pátek odpoledne zjistili několik porušení volebního zákona. Dopustit se ho měli brigádníci, kteří před volebními místnostmi v Praze 1 rozdávali propagační materiály sdružení nezávislých kandidátů Pro Jedničku. To chce kandidovat v podzimních komunálních volbách. Podle městské policie porušili volební zákon, sdělila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Zákon v době voleb zakazuje před volebními místnostmi politickou agitaci. Sdružení postup policie odmítá a chce podat stížnost.

Podle Kateřiny Klasnové, která je členkou sdružení, postup brigádníků zákon neporušil. Před volebními místnostmi měli sbírat podpisy, které by sdružení umožnilo na podzim kandidovat ve volbách do komunálních voleb. Zákon prý neporušili, protože ve volbách do Evropského parlamentu nekandidují. Jejich postup prý odsouhlasil advokát. Postup strážníků Klasnová kritizuje a chce proti jejich postupu po poradě s právníky podat stížnost.

Foto: Ludvík Hradilek
22:50

Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v sobotu v 08:00, poslední zájemci budou moci volit před 14:00. Volební komisaři na noc hlasovací schránky zapečetí, aby zabránili zmanipulování výsledků voleb. V sobotu po ukončení hlasování výsledky začnou hlasy sčítat a odesílat Českému statistickému úřadu. Ten ale výsledky zveřejní až po dokončení voleb na celém území Evropské unie, tedy v neděli po 23:00.

22:30

V sobotu - druhý volební den - chodí obvykle hlasovat méně voličů než v den první. V prvních českých eurovolbách před deseti lety přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Podobná byla i o pět let později, přičemž v první den voleb hlasovala necelá pětina voličů.

22:00

První den českých voleb do Evropského parlamentu ve 22:00 skončil. Provázel jej malý zájem voličů. Hlasovat přišla podle informací ČTK od volebních komisařů jen zhruba desetina z nich. Celková účast by tak mohla být nejnižší v historii českých eurovoleb.

21:30

"V okrsku Nedvězí a ve Slavoníně nejde již delší dobu elektrický proud. Lidé z komise stále na elektrárny volají, ale zatím bez úspěchu. Shánějí se náhradní zdroje. Svíčky jsme zavrhli, lidé chodí za plentu a vše je tam z papíru nebo látky," řekla po 20:00 ČTK Marie Mazánková z olomouckého krajského úřadu. Podotkla, že podobný problém již na úřadě v minulosti řešili.

21:20

Volební účast v Olomouckém kraji je obdobně jako na jiných místech v zemi poměrně nízká. "Kolegové, kteří objíždějí menší obce na Olomoucku, mi hlásí, že nejvyšší volební účast se tam pohybuje kolem čtyř procent," uvedla Marie Mazánková, která má volby na starosti. Ve větších městech je naopak účast o něco větší. "Máme 817 voličů, odvolilo dosud 74 lidí, což je devět procent," řekl dnes večer ČTK Zdeněk Michalíček z olomoucké Základní školy Heyrovského.

21:00

Ve dvou volebních okrscích Olomouce zkomplikoval volby do Evropského parlamentu výpadek elektrického proudu. Způsobil to zřejmě silný vítr v odpoledních hodinách. Situaci se snaží tamní pracovníci komisí vyřešit, shánějí náhradní zdroje světla. Na jiných místech v Olomouckém kraji se volby zatím obešly bez problémů.

19:00

Účast v letošních volbách do Evropského parlamentu je zatím v České republice velmi nízká.  Volit přišlo jen kolem pěti procent lidí, někde i méně. Při minulých eurovolbách měla odhlasováno do 17:00 už zhruba desetina voličů.  Mnohé okrsky dokonce hlásily účast pod pět procent, například v Moravskoslezském, Jihočeském, Královéhradeckém nebo Ústeckém kraji.

17:54

Podle ministerstva vnitra byl způsob, jakým volila partnerka vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika, zřejmě porušením zákona. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky měla okrsková volební komise zasáhnout. Státní volební komise se bude případem na pondělním zasedání zabývat jen tehdy, pokud jí kvůli tomuto pochybení bude adresována stížnost, řekl. Okrskové volební komisi ale podle něj postih nehrozí.

Komise měla Babišovou také předem upozornit, že hlasovací lístek vhazuje do urny bez hlasovací obálky, uvedl Řepka. Pokud tomu ale nezabránila, "je na celé okrskové volební komisi, aby případným hlasováním rozhodla, jak v daném případě postupovat", dodal mluvčí.

17:39

Úkolem Evropské komise je sice hájit celounijní zájmy (její členové včetně  předsedy by tedy neměli hájit zájmy zemí, z nichž pocházejí), německé straně SPD, z níž vzešel kandidát na šéfkomisaře Martin Schulz, to ale nezabránilo v tom, aby jeho kandidaturu využila v předvolební kampani. "Jedině volba Martina Schulze a SPD může zajistit, že bude předsedou  Evropské komise Němec," píše v inzerátu, která partaj otiskla v největších evropských novinách, deníku Bild.

Foto: European Parliament
17:26

Další z českých politiků neopomněl příležitost vyfotit se při hlasování v eurovolbách. "Taky jsem podlehl selfiemanii," komentoval někdejší premiér Jiří Paroubek přiložené foto.

Foto: Facebook
17:22

Maďaři se o evropské volby příliš nezajímají. Stejně jako v Česku projevilo ochotu přijít k volebním urnám 40 procent z nich (dosud ale odvolilo jen asi 5 % Čechů). V Polsku, Francii a Itálii je zájem vyšší - 48, 47 a 46 procent. Nejmenší zájem projevily Holanďané, kterých se rozhodla volit pouze pětina.

Foto: Thinkstock
17:20

Jeden z kandidátů TOP 09, senátor Jaromír Štětina, sám pro sebe hlasovat nebude. Odjel totiž na Ukrajinu jako pozorovatel prezidentských voleb. "Ve chvili, kdy u nas začaly volby do EP, jsem procházel kyjevským Majdanem. Ukrajinci budou mít volby pozítří. Budou volit prezidenta. A já jim přeju, aby zvolili dobře. Už samotný fakt, že se jim podaří uskutečnit tyto volby v době ruské agrese, je jejich vítězství," vzkázal Štětina z Kyjeva.

O tom, co Brusel schvaluje nebo navrhuje, často kolují až neskutečné mýty a fámy. Podívejte se v našem přehledu na některé z nich.

 

 

17:02

Hlasování předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury ve volbách do Evropského parlamentu natáčel štáb japonské televize. Podle Okamury jde o jednu z největších japonských stanic Nihon TV, která chystá pořad o úspěšných polovičních Japoncích ve světě.

"Je to spíš náhoda. Oni vůbec nevěděli, že ty volby budou," řekl českým novinářům předseda opozičního Úsvitu. Doprovod japonských žurnalistů Okamura považuje za příjemné zpestření voleb.

Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Vojtěch Marek
16:53

K volební urně dorazil také prezident Miloš Zeman, který již dříve řekl, že v eurovolbách podpoří ČSSD. Podivil se nad tím, že je volební účast tak nízká. "Až 80 % zákonů, které se u nás přijímají, jsou z dílny Evropské unie. To je potřeba, aby lidé věděli. Na vině jsou novináři, kteří to mají lidem sdělovat a až dosud to nedělali,“ řekl prezident.

Znovu také připomněl možnost zavedení povinné účasti ve volbách. "U eurovoleb bych váhal, ale v domácích volbách určitě,“ dodal Zeman.

Foto: Vojtěch Marek
16:10

"Je to tam. Zelený hlas do Evropy a Česko dopředu!" píše na svém Facebooku lídr zelených Ondřej Liška.

V Sýkořici na Rakovnicku odvolil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.


Foto: Ondřej Liška
16:05

Volbu má za sebou také premiér Bohuslav Sobotka, který hlasoval ve Slavkově u Brna. Věří, že evropské volby přinesou změnu v podobě levicové většiny v Evropském parlamentu.

"Je důležité, aby nastala změna. Nyní v něm (Evropském parlamentu) má většinu pravice a já bych rád, aby tomu bylo naopak a více míst zastávala levice. Chceme, aby Evropská unie v budoucnu podporovala investice, vznikala nová pracovní místa a více bojovala s daňovými úniky," nechal se slyšet ministerský předseda.

Foto: Vojtěch Marek
16:01

V eurovolbách v Česku kandiduje i Cong Hung Nguyen vietnamského původu, hlasy lidí z komunity však nemá jisté. Přesto je důležitým průkopníkem. Podle evidence ministerstva vnitra tu má 45 tisíc Vietnamců trvalý pobyt, což je řadí na druhé místo, hned za občany Ukrajiny. Více čtěte ZDE.

Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu
Cong Hung Nguyen, kandidát ODS do Evropského parlamentu | Foto: Sandra Štefaniková
15:47

Spolu s rodinou dorazil k volebním urnám také předseda ODS Petr Fiala. Občanští demokraté očekávají po letech, kdy v evropských volbách získávali kolem třiceti procent, výrazně nižší výsledek.

Foto: Aktuálně.cz
15:10

Velká debata předsedů stran v České televizi s Václavem Moravcem, která se měla konat v neděli před půlnocí, nakonec neproběhne. Server Novinky.cz informoval, že řada šéfů partají pozvání odmítla. "Na volební výsledky budu čekat − tak jako pokaždé − v Lidovém domě, společně se soc. dem. kandidáty do EP,“ uvedl například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

14:59

Monice Babišové se volba napoprvé nepodařila - vhodila do urny lístek bez obálky. Volební komise ale přimhouřila oko a dovolila manželce ministra financí chybu napravit.

Ani druhý pokus ale neprobíhal úplně standardním způsobem, na manželčinu manipulaci s volebním lístkem a obálkou totiž za plentou dohlédl Babiš. "Určitě došlo k pochybení, a to hned k dvojímu," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Foto: Vojtěch Marek
14:32

Do polských eurovoleb se významnou měrou promítá krize na sousední Ukrajině. Premiér v této souvislosti prohlásil, že budou dokonce "nejdůležitější v dějinách" a jejich výsledek rozhodne zda "Evropa vydrží". Více čtěte ZDE.

A woman shouts slogans during a protest against separatism in Odessa held outside the Ukrainian Parliament in Kiev April 15, 2014.
A woman shouts slogans during a protest against separatism in Odessa held outside the Ukrainian Parliament in Kiev April 15, 2014. | Foto: Reuters
14:19

Předseda euroskeptické pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders si vysvětluje volební neúspěch (partaj se oproti očekávání umístila až na čtvrtém místě) nízkou volební účastí. "Tím, že (voliči) zůstali doma, tak ukázali svůj odpor k Evropské unii a nezájem o ni. Nizozemsko se nestalo více proevropské," uvedl Wilders.

Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters
14:18

K volbám už dorazil ministr financí Andrej Babiš. "Odvoleno. V ANO jsme vyhlásili soutěž Přitáhni parťáka, tak jsem přitáhl toho svého," napsal na Twitteru k selfie z volební místnosti.

Foto: Andrej Babiš
14:08

Politici před volbami naslibují hodně a realita bývá jiná. Ze zjištění deníku Aktuálně.cz dokonce vyplynulo, že v případě evropských voleb politici slibují věci, které by nemohli ovlivnit ani v případě, že by získali 100 % odevzdaných hlasů. Více se dočtete ZDE.

Foto: Aktuálně.cz
14:00

Své zástupce v Evropském parlamentu už mohou volit i Češi. Volební místnosti budou v pátek otevřeny do 22 hodin. V sobotu pak od 8 do 14 hodin. Čeští voliči mají na výběr z 38 stran a hnutí.

Foto: Thinkstock
13:51

Komentář Martina Nováka:

"Pokud letošní evropské volby měly být oknem, kterým mezi rozhodující politické síly vstoupí euroskeptická, protiimigrantská a antiislámská pravice, pak začátek takovému vývoji moc neodpovídá.

Nizozemská ikona odpůrců islámu, přistěhovalectví a eura - Geert Wilders - z průzkumů provedených ve čtvrtek po uzavření volebních místností radost nemá. Nejenže nevyhrál, ale jeho Strana pro svobodu (PVV) zřejmě skončila až čtvrtá. 

Ani pro české strany, které založily svoji kampaň na odporu proti přistěhovalcům a islamizaci - Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, Česká suverenita Jany Volfové a některé další formace -, to není dobrá zpráva."

13:13

Jaký nejhorší zákon schválil europarlament za posledních deset let? Lídři českých stran kandidujících do evropského parlamentu odpovídají ve videoanketě Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
12:47

Britská média o nečekaném neúspěchu nizozemské euroskeptické Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse neinformují. Brání jim v tom totiž zákon, podle něhož není možné před koncem hlasování zveřejňovat výsledky, ale ani jejich odhady. "S tímto vědomím a při faktu, že většina zemí v EU hlasuje až v neděli, došlo mnoho britských mediálních organizací včetně BBC k závěru, že není možné oznámit detaily nizozemského průzkumu a neporušit volební zákon," napsal na webových stránkách BBC její evropský editor Simon Wilson.

Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek.
Sídlo BBC v srdci Londýna, ilustrační snímek. | Foto: Reuters
12:01

Britská nacionalistická a euroskeptická strana UKIP v místních volbách, které se na ostrovech konají souběžně s hlasováním do Evropského parlamentu, zaznamenala historický úspěch. "Jsme svědky zrodu čtvrté politické síly. Budou mít sice stále mnohem méně křesel než další strany, ale - řečeno slovy jednoho labouristy - budou moci dělat zmatky," okomentoval výsledky britských voleb analytik BBC Nick Robinson. Dostanou britští euroskeptici prostor i k tomu, aby dělali zmatky i v Evropském parlamentu? Předvolební průzkumy napovídají, že ano.

Nigel Farage.
Nigel Farage. | Foto: Reuters
11:29

K čemu je vlastně europarlament? Jak funguje a jaké má pravomoci? Vše podstatné o sněmu osmadvacítky jsme se pokusili shrnout ZDE.

parlament
parlament | Foto: Bleskově
10:49

Tisíce obyvatel starého kontinentu mohou v evropských parlamentních volbách volit dvakrát. Může za to laxní přístup některých členských států, jež včas nerozeslaly data o voličích z jiných zemí, kteří si vyřídili volební průkaz na jejich území. Odevzdání dvou hlasů je sice zakázané, tomu, kdo to učiní, ale žádný postih nehrozí, všímá si servet EU Observer.

Žena vhazující volební lístek do urny ve městě Gostinari
Žena vhazující volební lístek do urny ve městě Gostinari | Foto: Reuters
10:44

Česko se chystá na zvolení 21 evropských poslanců, na sedmi místech republiky se ale zároveň bude hlasovat v referendech o místních problémech. Například obyvatelé Prahy 7 rozhodnou o zákazu hazardu, občané Velenovic zase o stavbě rozhledny. V Hrobčicích na Teplicku se koná referendum o koupi bývalého uprchlického tábora a v jihočeských Vodňanech budou hlasovat o stavbě dřevozpracujícího závodu.

10:25

Jak hlasovalo Nizozemsko? Jaké šance dávaly populistovi Geertu Wildersovi předvolební průzkumy a kolik podle odhadů nakonec dostal hlasů? Text o prvním překvapení eurovoleb si přečtěte ZDE.

9:30

Kolik zástupců má v Evropském parlamentu Česká republika? A kdo schvaluje rozpočet EU? Vyzkoušejte si vědomostní kvíz.

Foto: Reuters
9:05

Do zadluženého Řecka dorazila před volbami jedna dobrá zpráva. Ratingová agentura Fitch v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti země o jeden stupeň na úroveň B.

Rating sice nadále zůstává ve vysoce spekulativní kategorii, jeho zlepšení však podle agentury odráží vládní snahu o zlepšení stavu veřejných financí a příznivější hospodářské vyhlídky.

9:00

Komentář Jana Lipolda:

"Eurovolby 2014 budou ve znamení protestních hlasů a jejich faktickými vítězi se stanou posílené radikální strany jednoduchých řešení, které odmítají dosavadní směřování Evropské unie, nebo přímo Unii jako takovou. Jiný výsledek by byl v neděli v noci překvapením. A co my?

Nerozpustili jsme se jako kostka cukru, takže český svéráz je patrný i v tomto případě. Na evropské poměry nadprůměrně často se potácíme mezi pocitem, že jsme mistři světa (a nebýt těch, kdo nám škodí, tak to všem ukážeme), a politickým nihilismem (všechno je buď úplně špatně, anebo přesně naopak, než nám říkají)."

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz
8:15

Česko, kde evropské volby začnou úderem 14. hodiny, je jedinou zemí evropské osmadvacítky, kde voliči mohou hlasovat dva dny. Volby zde skončí v sobotu ve 14:00 SELČ. Česká republika má v europarlamentu vyhrazených 21 křesel.

8:00

Budoucí europoslance vybírají od 8:00 SELČ Irové. Tamní průzkumy ukazují, že zabodovat by mohla levicově zaměřená strana Sinn Féin. Z jedenácti poslaneckých křesel, která jsou pro Irsko vyčleněna, by mohla získat tři.

Jak připomněla agentura DPA, Irové často využívají eurovolby k tomu, aby vyjádřili nespokojenost s vládou v Dublinu. Odhady možného výsledku se očekávají v sobotu dopoledne.

7:00

Britové s žádnými předběžnými výsledky evropských voleb nepřišli. Průběžné sčítání lokálních voleb, které se konaly souběžně, ale naznačují úspěch euroskeptické strany UKIP.

Nigel Farage.
Nigel Farage. | Foto: Reuters

ČTVRTEK 22. KVĚTNA:

21:30

Předběžné výsledky z Nizozemska přinášejí překvapivé zprávy. Populistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse v průzkumech před eurovolbami vedla, nakonec ji ale podle předběžných výsledků porazily tři proevropsky orientované strany.

Foto: Reuters
18:00

K eurovolbám se v pražských nemocnicích zapsalo na zvláštní voličské seznamy podle zjištění ČTK minimum pacientů.

Na Bulovce tři, na Homolce jeden, ve všeobecné nemocnici 20. Hlavní příčinou jsou podle vyjádření nemocnic podmínky pro zařazení do voličského seznamu.

Zapsán do něj může být jen pacient, který bydlí ve stejném volebním okrsku, jako je nemocnice.

Lékaři dívce odstranili implantát a zapojili vlastní srdce.
Lékaři dívce odstranili implantát a zapojili vlastní srdce. | Foto: Reuters
17:00

Americká společnost Google u příležitosti konání eurovoleb změnila logo svého internetového vyhledávače.

Hlasovací urna s volebním lístkem, vše v barvě unijní vlajky, se prozatím objevila jen v Nizozemsku a Británii, kde už se hlasuje.

Foto: Aktuálně.cz
16:30

V centru Prahy ve čtvrtek vyvrcholila kampaň organizace Fórum 50%, jejímž cílem je dostat do europarlamentu víc českých poslankyň.

ČR patří v Evropském parlamentu k zemím s nejnižším zastoupením žen. 

"Preferenční hlasy jsou jediný nástroj, jak je možné ženy podpořit," řekla šéfka Fóra 50% Jana Smiggels Kavková.

16:00

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy se vyslovil pro zpřísnění pravidel v rámci schenghenského prostoru.

Země by se mohly do systému připojit jen tehdy, pokud přijmou "stejnou přistěhovaleckou politiku".

Sarkozy zároveň vyzval k vytvoření silné francouzsko-německé ekonomické zóny, která by tvořila jádro eurozóny.

Foto: Reuters
15:00

Nizozemsko bude mít v novém Evropském parlamentu celkem 26 zástupců.

Hlavní souboj mezi sebou zřejmě svedou tamní lidovci (VVD) premiéra Marka Rutteho, liberální Demokracie 66 a populistická Strana pro svobodu (PVV) radikála Geerta Wilderse.

Foto: Reuters
12:00

Ve Velké Británii lidé volí 73 z celkových 751 europoslanců.

Největší šance má Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) spolu s opozičními labouristy.

Foto: Reuters
8:00

Letošní volby do Evropského parlamentu začaly ve čtvrtek hlasováním v Nizozemsku a Velké Británii.

Občané Nizozemska hlasovali už od 7:30 SELČ, ve Velké Británii se volební místnosti otevřely o půl hodiny později.

Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb.
Ano. Europoslanci právě schválili takzvanou Bolkesteinovu doktrínu o volném pohybu služeb. | Foto: Reuters
Zahraničí Domácí ČTK Reuters Zahraničí, Domácí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 5. 2014 0:10
 

Právě se děje

Další zprávy