Okamura vydělal 11 milionů. Kdo mu zaplatil, nechce říct

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 7. 2015 17:50
Členové Úsvitu již dříve obvinili Okamuru z vyvádění stranických peněz. Pochybnosti by mohlo rozptýlit zveřejnění účtů, k tomu se ale politik nechystá.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Matej Slávik

Praha - Tomio Okamura, šéf zbrusu nové strany Svoboda a přímá demokracie, která má jako klíčový bod programu detailní majetková přiznání politiků, nechce prozradit, jak si loni k poslaneckému platu přivydělal téměř jedenáct milionů korun. A to i přes to, že by díky tomu mohl vyvrátit nařčení členů své bývalé strany Úsvit, že ze stranické kasy vyváděl peníze.

V Okamurově majetkovém přiznání za loňský rok je v části, kde se přiznávají příjmy, pouze částka 10,9 milionu korun a přípis, že si je politik vydělal jako živnostník, případně ve firmách, kde figuruje. Podle dostupných dokumentů však žádná z nich v posledních letech nevykazovala výrazný zisk.

Ostatní politici přitom byli sdílnější – například první muž Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek podrobně rozepsal, že za vedoucí funkci v Agrofertu dostal 2,4 milionu korun nebo že mu z členství v dozorčí radě Moravské vodárenské plynulo přes 80 tisíc.

Rozhádaný Úsvit

Dnes již bývalý šéf Úsvitu odmítá, že by na jeho účtu skončily nějaké stranické peníze. Konkrétní jména firem či lidí, kterým jako živnostník zabývající se tlumočnictvím, průvodcovstvím nebo poradenstvím fakturoval, však prozradit nechce.

"Pokud jde o podezření vyvolané uměle pučisty z Úsvitu, že u Tomia končí nějaké peníze, je potřeba na úvod zcela vážně změřit peníze, co šlo a kam - Okamura byl ten, kdo ze svých peněz zaplatil tvorbu programu, platil volební kampaň ještě měsíce před fyzickým zaregistrováním strany, založil stranu a zajistil politické partnery pro zvolení do Sněmovny,“ vzkázal Okamura přes svého asistenta Jaroslava Staníka.

"Jediné peníze, o kterých lze v souvislosti s Tomiem hovořit, jsou ty, které šly na práci týmu Jaroslava Nováka,“ dodal Staník. Jeden ze zakladatelů Úsvitu Novák, řečený Večerníček, a jeho lidé si nechali proplácet přípravu zákonů a analýz přes společnost ATM. Úsvit jí od voleb vyplatil více než 4 miliony korun. U koho konkrétního peníze skončily, prý ale zveřejnit nelze, protože chybí souhlas druhé strany.

Zkrátka nepřišel nikdo

Hnutí Úsvit má díky úspěšným volbám do Sněmovny obdržet od státu do konce volebního období 122 milionů korun. Značnou část peněz už utratilo a právě hádky nad poloprázdnou kasou skončily rozpadem partaje. Nejvíc peněz dostala za právní služby firma Celsianus, kterou vlastní jeden z členů předsednictva Úsvitu Josef Pisak a kterou údajně přivedl Tomio Okamura na doporučení Víta Bárty. Další peníze plynuly společnostem, které doporučil Okamura, zkrátka však nepřišly ani firmy ostatních členů hnutí.

Staník proto nezapomene ukázat prstem na poslance Marka Černocha, který po Okamurově odchodu de facto řídí Úsvit. "Jen si zkontrolujte taky přiznání pana Černocha,“ vybízí opakovaně redaktory. Černoch ve svém přiznání potvrdil informaci z dřívějška – tedy že si ze stranické kasy nechal zaplatit 299 tisíc korun za přípravu volebních videoklipů. Poměry ve financování Úsvitu už se zabývá i policie.

Okamura by se svými jedenácti miliony aspiroval na nejbohatšího poslance, to by ovšem ve Sněmovně nesměl zasedat miliardář Babiš. Ten přiznal za loňský rok příjmy ze své společnosti Agrofert 200 milionů korun. Podobně těžké váhy sedí i v Senátu – majitel textilky Juta Jiří Hlavatý za loňský rok vykázal příjem přes 11 milionů a senátorem je i majitel hazardní společnosti Synot Ivo Valenta.

 

Právě se děje

Další zprávy