ODS dostala milionové dary od krachujících firem. Změnili jsme od té doby pravidla, tvrdí strana

ČTK ČTK
28. 6. 2016 16:14
ODS v letech 2012 a 2013 získala darem 12,75 milionu korun od dvou brněnských firem, které ale prokazatelně měly finanční problémy, dlužily peníze svým dodavatelům a neplatily včas faktury. ODS se brání, že od té doby už se změnila pravidla kontroly sponzorských darů. "Dary byly řádně vykázány a prošly účetní závěrku, je to historie," řekl Zbyněk Stanjura na dotaz, zda se bude ODS případem zabývat. S většími sponzory dnes vedou zástupci strany osobní pohovor, není tak možné, že by byli například v insolvenci.
Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: Jiří Zerzoň

Praha - ODS po vstupu Petra Fialy do funkce předsedy změnila pravidla pro kontrolu sponzorských darů. Podle šéfa sněmovního klubu Zbyňka Stanjury, který se věnuje i stranickým financím, tak není možné, aby dárci nebyli solventní.

Radiožurnál uvedl, že policie prověřuje dva největší sponzory ODS z let 2012 a 2013. Dvě brněnské firmy vlastněné stejnou podnikatelkou tehdy straně daly 12,75 milionu korun, ačkoli podle zjištění Radiožurnálu neměly peníze.

"Dary byly řádně vykázány a prošly účetní závěrku, je to historie," řekl Stanjura na dotaz, zda se bude ODS případem zabývat. Uvedl nicméně, že po příchodu Fialy do čela strany v lednu 2014 se pravidla prověřování dárců změnila. S většími sponzory například vedou zástupci strany osobní pohovor, není tak možné, že by byli například v insolvenci.

Policie případ odložila

Brněnské firmy D-Pharm a Lékárna u Rubínu v letech 2012 a 2013 straně darovaly 12,75 milionu korun. Podle Radiožurnálu si ale už v polovině roku 2012 pravděpodobná majitelka obou společností Danuše Vítková zřídila bankovní účet s povoleným kontokorentem pět milionů korun, který čerpala, a v únoru 2013 společnost D-Pharm dlužila peníze svým dodavatelům a neplatila včas faktury.

"Krátce před tím přitom firma poslala ODS tři miliony korun a následně - v dubnu 2013 - další 1,75 milionu. To už byla v prodlení hned s několika fakturami a dlužila dodavatelům více než čtyři a půl milionu korun. A podobné to bylo i v případě Lékárny u Rubínu," uvedl Radiožurnál. Vyjádření podnikatelky se Radiožurnálu nepodařilo získat.

Kvůli sponzorským darům podala trestní oznámení dodavatelská společnost firem. "Výsledkem šetření sice byla obžaloba i odsouzení Danuše Vítkové, ale pro trestný čin zatajení věci, sponzorské dary policie nakonec zřejmě odložila. Pharmos se proto obrátil i na protikorupční policii, která ale odmítla průběh případného šetření komentovat," uvedl Radiožurnál na svém webu.

Trestní oznámení ohledně sponzorských darů nyní podle stanice zvažuje insolvenční správce Lékárny u Rubínu Jiří Mlčoch a připravuje ho i insolvenční správkyně společnosti D-Pharm Martina Jinochová Matyášová. Společnost podle ní podala návrh na insolvenci jen krátce poté, kdy uplynula lhůta, ve které insolvenční správce mohl dary pro ODS rozporovat a požadovat podle zákona jejich vrácení.

 

Právě se děje

Další zprávy