Odmítl slíbit věrnost Praze. A zpochybnil stovky mandátů

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 2. 2015 5:30
Zastupitel Dolních Počernic nechtěl složit slib „velké“ Praze. Trval na tom, že slíbí věrnost jen své čtvrti. O mandát přišel, ale vnitro dává za pravdu jemu, což vyděsilo hned několik dalších radnic.
Jan Šantl z Dolních Počernic - zpochybní jeho spor stovky zastupitelských mandátů?
Jan Šantl z Dolních Počernic - zpochybní jeho spor stovky zastupitelských mandátů? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Osmašedesátiletý Jan Šantl z Dolních Počernic se pustil do neobvyklé rebelie, která může změnit přesné znění slibu zastupitelů v Praze.

Šantl chce vysoudit zpět mandát zastupitele, o který přišel kvůli zdánlivé malichernosti: odmítl při tradičním a nezbytném zastupitelském slibu přísahat věrnost celému hlavnímu městu. Místo toho ji hodlal slíbit jen svým Dolním Počernicím a žádal přeformulování slibu, aby tam nestálo, že bude funkci vykonávat "svědomitě a v zájmu hlavního města Prahy".

Na první pohled bizarní spor přitom může zpochybnit stovky mandátů jeho kolegů v hlavním městě.

"Nás přece zvolili občané městské části, a ne celého města. Tak co bychom slibovali na Prahu," vysvětluje Šantl a poukazuje na to, že městská část se často dostává do sporu s hlavním městem. "Třeba kvůli pražskému okruhu," ukazuje z okna své řadovky na půl kilometru vzdálenou dálnici.

Jenže vedení Dolních Počernic na jeho argumenty neslyšelo, mandátu ho zbavilo a na jeho místo povolalo náhradníka.

"Kdyby to řekl před začátkem jednání zastupitelstva, museli bychom se tím zabývat. Ale on to udělal poté, co se slib přečetl a všichni ostatní zastupitelé ho složili," obviňuje Šantla z "partyzánštiny" radní Dolních Počernic a současně právník Petr Kšáda. Podle Kšády je navíc znění slibu dané zákonem a není jej možné upravovat.

Jinde to změnili!

S tím ale Šantl nesouhlasí. Jinde prý svůj slib změnili. "Obvolávali jsme to. Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu," popisuje Šantl.

Pravdou ale je, že většina městských částí v Praze má stále původní slib, v němž slibuje hájit zájmy "hlavního města Prahy".

Šantl proto podal žalobu na soud a chce, aby mu mandát vrátil. Je přesvědčen, že uspěje. Zatím "investoval" osm tisíc korun do soudního poplatku a na právníka. Také přemítá, jaké to může mít další možné následky pro ostatní zastupitele.

"Nesložili platný slib. Takže odměny, které dosud brali, by měli vrátit, tvrdí Šantl. Zároveň ale přiznává, že soudy mohou kauzu zahrát do autu. "To když si uvědomí, co to bude stát," uvažuje.

Sám prý paradoxně uvažuje o tom, že po případném vítězství u soudu by mandát složil. "Tady jde o princip, já do toho zastupitelstva vlastně ani nechtěl, myslel jsem, že jsem na nevolitelném místě," dodává. Vtom ale do rozhovoru rázně zasahuje Šantlova manželka. "To tedy ne. Lidé dali hlasy tobě, tebe tam chtěli,“ říká nekompromisně.

Unikátní spor neřeší jen soud, ale i pražské zastupitelstvo a ministerstvo vnitra, na které se Šantl také obrátil.

A zatímco magistrátní právníci řekli, že obě možnosti – tedy varianty slibu - jsou možné, stanovisko ministerstva je zcela opačné.

Slib zastupitele v Praze

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu hlavního města Prahy a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

Zdroj: Marek Pokorný

"Vzhledem k tomu, že pravomoci zastupitelstva městské části se zásadně vztahují k této městské části, a nikoliv hlavnímu městu jako celku, je pochybné, zda by slibu jednat v zájmu hlavního města mohl vůbec dostát," uvedlo ministerstvo vnitra s tím, že zastupitelé městských částí nemohou slibovat věrnost hlavnímu městu.

Ten mandát mu zůstal

Podle vnitra dokonce Šantl nemohl přijít o svůj mandát. "Odmítnutí takového slibu nemohlo mít za následek zánik mandátu člena zastupitelstva," stojí ve vyjádření ředitelky odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhové. Ministerstvo současně vyzvalo magistrát, aby svůj názor přehodnotil.

"Dostali jsme ho (vyjádření ministerstva vnitra) minulý týden a provádíme jeho posouzení. Samozřejmě je bereme na vědomí, ale to neznamená, že má ministerstvo vždy pravdu," říká vedoucí legislativního odboru magistrátu František Kotalík. "Náš dosavadní právní názor byl, že obojí výklad je možný," dodal.   

Podle Kotalíka budou nyní informovat všech 57 městských částí v Praze. "Je možné, že jim doporučíme, aby znění slibu změnily," připustil s tím, že závazně by měl ale rozhodnout soud, ke kterému se Šantl obrátil.

"Každopádně za čtyři roky, až budou nové volby a budou se skládat nové sliby, se podle toho zachováme," dodal.

Havel a ČSSR

Radní městské části Dolní Počernice a současně právník Petr Kšáda však vyjádření ministerstva vnitra zlehčuje. "Sami píšou, že názor není závazný. Pouze příslušný soud je oprávněn k výkladu," říká Kšáda.

A zlehčuje i argumenty, že se mohou dostat zastupitelé do konfliktu se slibem v případě, že se městská část dostane do sporu s hlavním městem. "Vždyť slibují i věrnost České republice. Takže by pak nesměli podat žalobu na ni?" argumentuje.

Jádrem sporu je slovíčko "obdobně". Přesné znění zastupitelského slibu v Praze určuje Zákon o hlavním městě Praze (viz rámeček). Ten se, jak i název napovídá, zabývá zejména metropolí. A proto výslovně uvádí, že práva a povinnosti zastupitelů hlavního města se obdobně použijí i na městské části.

Podle Kšády se ale formulace "použijí se obdobně na městské části" v zákoně o hlavním městě vztahuje jen na jednání zastupitelů, a ne na slib. "Nikdo nemá právo měnit zákon, a tedy i znění slibu," říká a poukazuje na situaci, kdy byl Václav Havel zvolen v roce 1989 prezidentem. "Tehdy skládal věrnost Československé socialistické republice. Bylo vidět, jak se ošívá, ale přečetl to," poukazuje.  

Bude „lex Šantl“

Příběh ale nastoluje další otázku: Když soud řekne, že je možná jen jedna verze slibu, nebude to znamenat zánik mandátu stovek pražských zastupitelů, kteří složili slib v jiném znění?

Podle právníka Kšády to nehrozí. "Pokud složím slib ve špatném znění, ale mám pocit, že ho skládám správně, tak to nemá žádný následek," je přesvědčen. A podle něj to platí i na všechna usnesení zastupitelstva či dokumenty radnice. "Ty jsou také platné," říká rezolutně.

Sám Kšáda je přesvědčen, že ať uspěje kdo uspěje, druhá strana se odvolá, a případ tak bude muset řešit Nejvyšší správní soud. "Skončí to výsledkem, že bude judikatura 'lex Šantl'," předpovídá.

Brouk v hlavě

Některé městské části už na základě sporu z Dolních Počernic o změně slibu přemýšlejí. Třeba Praha-Suchdol. "Vážně uvažujeme o tom, že budeme slibovat podruhé," potvrdil starosta městské části Petr Hejl.

Právě Praha-Suchdol je přitom známá ostrými spory s Prahou, a to zejména kvůli severní části pražského silničního okruhu, který má přímo přes Suchdol vést. Městská část opakovaně uspěla u soudu, který zakreslení navrhované trasy do územního plánu zrušil.

Většina městských částí ale o spornosti zastupitelského slibu neví. "Nikdy nás to nenapadlo. Podívám se na to a podle toho se zařídíme. Nemyslím si ale, že bychom teď měli měnit slib. Možná do budoucna," uvažuje starosta Prahy 5 Radek Klíma.

"Samozřejmě že se dostáváme často do střetu s městem," podotýká Klíma a poukazuje například na spor o kolonii Buďánka.

"Je to logické, že by to mělo být městské části. Občané jiných obcí mimo Prahu také mají v zájmu své obce, a nikoliv kraje. To jste nám nasadil brouka do hlavy," přemítá starostka městské části Praha-Slivenec Jana Plamínková.

 

Právě se děje

Další zprávy