Odmítnutí pacienta se nesmí opakovat, vzkazuje ministerstvo

Domácí Domácí
11. 4. 2014 16:16
Náměstek ministerstva zdravotnictví se chce sejít s řediteli pražských nemocnic v případu pacientky, kterou sanitka vozila 40 minut po Praze, podle něj selhala komunikace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: http://www.uszsmsk.cz

Praha – Situace, kdy se záchranářům nebude dařit umístit pacienta ve vážném stavu do nemocnice, a budou ho tak desítky minut vozit po Praze, se podle ministerstva zdravotnictví už nesmí opakovat.

V pátek to řekl náměstek ministerstva Josef Vymazal. Reagoval tak na středeční případ ženy ve vážném stavu, kterou odmítlo hned sedm nemocnic, a lékaři ji tak čtyřicet minut vozili po Praze.

Podle Vymazala je takový postup nepřijatelný. "Vedení ministerstva zdravotnictví podniká naprosto konkrétní kroky k tomu, aby se daná situace již nikdy neopakovala," vysvětlil.

V řádu dnů se proto chce sejít s řediteli pražských nemocnic a celou situaci chce řešit "systémově".

"Pravděpodobně došlo ke komunikačnímu selhání," dodal s tím, že se chce také v pondělí sejít s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem.

Od každé nemocnice již prý získal vyjádření k tomu, proč ženu nepřijaly. Pražská záchranka tvrdí, že podobné případy nejsou ojedinělé, nemocnice se ale hájí tím, že mají plno.

Uspěla až poosmé

Třiačtyřicetiletou pacientku otrávenou léky a alkoholem odmítli v nemocnicích Na Bulovce, na Vinohradech, v Motole, ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Ústřední vojenské nemocnici, v nemocnici Na Františku i v Thomayerově nemocnici.

Nakonec ji přijala Nemocnice milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem, do péče lékařů se žena dostala celkem po dvaaosmdesáti minutách po tísňovém volání.

To, jestli je pacient v přímém ohrožení života, vyhodnocuje vedoucí výjezdu. Pokud to tak vyhodnotí, nemocnice má ze zákona povinnost ho přijmout

Podle pražské záchranky takové situace nejsou ojedinělé. "Každý den se posádky pražské záchranky potýkají s komplikacemi při předání pacientů do zdravotnických zařízení. Jedná se nejen o běžné případy, ale i o ty nejzávažnější, kdy je pacient skutečně ohrožen na životě a selhávají mu nejdůležitější životní funkce. Dispečerky musí kvůli špatnému zákonu v těchto případech obvolat i několik nemocnic a čas předání se zbytečně prodlužuje o desítky minut," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Vojtové také oni musí dennodenně řešit problémy s umisťováním pacientů. "Řešíme to většinou přímo s nemocnicemi," poznamenala Vojtová.

Vymazal: Lůžek máme dost

Pražské nemocnice se však často potýkají s nedostatkem lůžek. Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek uvedl, že Bulovka je absolutně nejvytíženější ze všech pražských nemocnic, neboť ročně přijímá od pražské záchranky dvacet tisíc pacientů.

Dodal, že pokud ve středu ženu odmítli přijmout, jistě pro to měli důvody. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu a "není nafukovací".

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke ve čtvrtek zase prohlásila, že odmítají pacienty jen zcela výjimečně, když příjmová hala je obsazena závažnými traumatologickými, neurologickými či kardiologickými pacienty, nebo jsou všichni lékaři i nelékaři zcela vytíženi, což se stalo právě ve středu.

Lůžek je podle náměstka dostatek
Lůžek je podle náměstka dostatek | Foto: Ludvík Hradilek

Vymazal ale v pátek upozornil, že počet lůžek navyšovat nehodlá. "Z hlediska počtu akutních lůžek je na tom Česká republika obecně dobře, nemáme jich málo. Tu poradu svolávám spíše proto, abychom zlepšili koordinaci, ne dramatickým způsobem zvyšovali počet akutních lůžek," dodal.

Právo pacienta odmítnout

Situaci s přeplněnými nemocnicemi komplikuje paragraf v zákoně, který podle záchranné služby dává nemocnicím nástroj je odmítnout.

Na jeho základě totiž zdravotnická zařízení musí přijmout jen ty, co jsou v ohrožení života.  A po letošním rušení lůžek se údajně počet odmítnutých pacientů ještě zvýšil.

Záchranáři považují za problematickou formulaci, která podle nich říká, že zdravotnická zařízení nemusí pacienta přijmout, když není v ohrožení života. Nemocnice navíc musí přijmout jen ty, které předem, většinou telefonicky, schválí.

Podle Schwarze však "život ohrožující stav" není v zákoně definován. "To, jestli je pacient v přímém ohrožení života, vyhodnocuje vedoucí výjezdu. Pokud to tak vyhodnotí, nemocnice má ze zákona povinnost ho přijmout," vysvětlil k tomu v pátek Vymazal. Upozornil také na to, že pokud by byl tento zákon porušen, hrozí nemocnici vysoké pokuty.

 

Právě se děje

Další zprávy