Odejde sedm tisíc učitelů, ti nad 55 let smí zůstat

Domácí Domácí
7. 3. 2014 15:58
Ministr školství po jednání s odbory představil řešení problému s nekvalifikovanými učiteli.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministr školství Marcel Chládek se v pátek sešel se zástupci školských odborů a děkanů pedagogických fakult v ČR.

Podle výsledků šetření bude muset k prvnímu lednu 2015 opustit školy na sedm tisíc z celkem 17 tisíc nekvalifikovaných pedagogů. Zbytek již doplňující studium zahájil, nebo to má v plánu.

Nejvíce nekvalifikovaných učitelů se nachází v Karlovarském, Středočeském a Ústeckém kraji. Naopak nejméně lidí postihne nový zákon v Praze a Libereckém kraji.

"Máme šest tisíc učitelů na úřadech práce a sedm tisíc nekvalifikovaných. Více než 50 % nekvalifikovaných učitelů má ve svém sboru celkem 616 českých škol," uvedl Chládek a ostře se pozastavil nad tím, že se žádný z jeho předchůdců danou problematikou hlouběji nezabýval.

Učitelé mohou ještě letos na vysoké školy nastupovat

Chládek se s odboráři a zástupci vysokých škol dohodl na otevření mimořádných termínů studia pro ty, kteří ještě letos chtějí nastoupit a chybějící pedagogické vzdělání si doplnit.

Vysoké školy se tak musí připravit na tisíce potenciálních studentů.

"Bude to spojeno s navýšením finančních prostředků, kterému bude muset ministerstvo školství vyčlenit," řekl Chládek.

Plošná výjimka se pak bude týkat rodilých mluvčích, kteří vyučují cizí jazyky, a učitelů odborných předmětů, kteří budou na školách pracovat do 0,5 úvazku. Na vysokou už zpátky nemusí také ti, kterým již bylo 55 let a mají alespoň dvacetiletou praxi.

"Není efektivní, aby někdo dokončil školu těsně před odchodem do důchodu," vysvětlil Chládek.

1,5 miliardy na učitelské platy

Chce také od příštího roku přidat 1,5 miliardy na platy učitelům. Nepedagogickým pracovníkům prý přidá 2 %.

Podle něho je největší problém v tom, že stát nereflektuje požadavky škol.

"Tato situace se už nesmí opakovat. Není možné, abychom nevěděli, kolik máme učitelů matematiky, dějepisu a podobně. Není možné, abychom chrlili desítky, stovky učitelů jedné aprobace a jiní nám chyběli. Musíme reflektovat požadavky z terénu," řekl Chládek.

Dalším oříškem je, že řada učitelů, kteří jsou registrováni na úřadech práce, už se do škol vrátit nechce.

"Důvodem je nízká prestiž povolání, nízký statut role učitele a také zhoršující se klima na českých školách," uvedl Chládek a doplnil, že co se týče školního klimatu, zaznamenaly tuzemské školy obrovský propad.

Zákon, který má od příštího roku nabýt účinnosti, se připravuje už zhruba deset let. Chládek na tiskové konferenci přislíbil, že bude jeho tým usilovně pracovat, aby od ledna příštího roku nedošlo k žádnému narušení výuky. 

 

Právě se děje

Další zprávy