Obviněný z útoku na Stropnického dům: Za politické názory mě prošetřovala ruská policie

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
3. 10. 2015 19:20
Igor Ševcov, který je stále obviněný z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou, hovořil s online deníkem Aktuálně.cz. Minulý týden byl propuštěn z ruzyňské vazební věznice. Důvody jeho vazby pominuly - i tak ale Ševcov písemně slíbil, že neuteče a složil požadovanou kauci 100 tisíc korun.
Ilustrační foto (anarchisté na 1. máje)
Ilustrační foto (anarchisté na 1. máje) | Foto: ČTK

Praha – Je to teprve několik dní, co byl Igor Ševcov propuštěn z ruzyňské vazební věznice, kde seděl kvůli obvinění z útoku zápalnými lahvemi na dům, v němž žije ministr obrany Martin Stropnický s rodinou.

Vazbu opustil minulý pátek, podle soudu už důvody pro zadržení pominuly, ale kromě toho složil Ševcov také kauci a písemně slíbil, že neuprchne ze země a bude se pravidelně hlásit probační službě. O tom, co za poslední měsíce prožil, mluví poměrně otevřeně.

Policie jej zatkla 26. června v Brně, kde byl na antifašistické demonstraci, tedy tři týdny po útoku na dům. "Vyzvali mě, abych se legitimoval, a pak jen řekli, že mám jet s nimi. A odmítli mi sdělit důvod proč," vypráví nad sklenicí vody dvacetiletý mladík z Ruska, který nastupuje začátkem října na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy na obor etnologie. Policisté jej pak údajně s použitím násilí odtáhli do auta a odvezli na stanici, kde jej proti jeho vůli fotili. "Tahali mě i za uši, protože jsem se nechtěl fotit, a pak mě donutili se svléknout do naha, aby mi udělali prohlídku," říká Ševcov, který pochází z Irkutsku z jižní Sibiře.

Žádost o advokáta policie na začátku odmítla, podle Ševcova proto, že to nemá smysl. Poté jej eskortovali do Prahy, kde mu sdělili důvod zadržení – obecné ohrožení.

Igor Ševcov se podle svých slov dozvěděl o jméně ministra obrany Martina Stropnického až v den, kdy mu přečetli obvinění. "Slyšel jsem možná o tom už v televizi nebo četl v novinách, ale dost mě zaskočili, když mě z toho útoku obvinili,“ říká Ševcov a vysvětluje, jak jej policisté vyslýchali a hráli typickou hru na zlého a hodného policistu. "Jeden mi nabízel vodu a byl takový mírný a druhý mi ukazoval fotografie různých lidí, a když jsem je neznal, říkal mi, že lžu a že mám v tom lhaní klidně pokračovat," vzpomíná Ševcov a tvrdí, že s policií, která se ho vyptávala i na sprejerství a Síť revolučních buněk, spolupracoval.

Policisté za ním chodili v Rusku do školy

Policie mu údajně také hrozila návštěvou ruských policistů, kteří si s ním chtějí promluvit. Nakonec však nikdo z Ruska nepřišel. Ševcov sám přiznává, že v Rusku musel před časem zaplatit pokutu 20 tisíc rublů (přes 7 tisíc korun) za vyvěšení banneru, na němž byla jména antifašistů, kteří v posledních letech zemřeli. O své minulosti mluví bez okolků a vzpomíná, jak v Rusku do jeho školy chodili policisté a stále se na něj vyptávali. "Chodili tam a dělali tlaky, protože jsem politicky aktivní," vysvětluje. Za jeho názory už jej policisté v Rusku prošetřovali. Ševcov je přesvědčený anarchista, který měl podle policie zakládat v Praze anarcho-bolševické spící buňky.

"Později jsem s policií jel na prohlídku mého pokoje na suchdolské koleji. Na můj malý kolejní pokoj tam bylo deset dvanáct policistů," vypráví Ševcov. V době útoku na dům tvrdí, že byl na pokoji, kde bydlí sám, a s lidmi, kteří pobývají v pokojích vedle, se nebaví, zná se s nimi jen od vidění – proto nemohl nikdo prokázat jeho alibi. Den před útokem, který se stal v noci, byl na solidární demonstraci na podporu vězněných anarchistů, kteří jsou viněni z připravovaného útoku na vlak.

Pachové stopy jediný důkaz

Na jedné ze zápalných lahví, které se našly u domu ministra Stropnického, policie našla pachové stopy, které je k Igoru Ševcovi dovedly. Ševcov však o pachových stopách tvrdí, že se na lahev mohly dostat náhodou.

"Občas dělám dumpster diving, vyndávám z popelnic jídlo, které vyhazují třeba obchody, protože jsou po datu spotřeby, ale jsou stále poživatelné. A určitě mi prošlo rukama mnoho lahví," říká. Pachové stopy nepovažuje za přímý důkaz a odvolává se na videozáznam z koleje, který má potvrzovat jeho alibi.

Z toho je podle něj zřejmé, že v době útoku neodešel z budovy. Policie však dále spekuluje o tom, že mohl z koleje, kde je nyní podle svých slov nežádoucí osobou, odejít jiným vchodem nebo vylézt oknem.

Problémy ve vazbě

Těžké chvíle zažíval od začátku svého pobytu ve vězení, požadoval veganskou stravu (neobsahuje maso ani živočišné produkty - pozn. redakce), tu však ve vězení nepodávají. Nechal si tedy nosit stravu vegetariánskou, z níž si vybíral to, co je pouze veganské. "Párkrát se ale stalo, že tam byly kousky masa. Vězeňská služba mi říkala, že je to náhoda," říká Ševcov a přejíždí si rukou přes ucho, v němž má několik piercingů, kvůli kterým potřeboval ve vězení dezinfekci. Tu mu ale také odmítali poskytnout. "Požádal jsem o peroxid, ale odmítli mi ho dát, protože bych z něj prý vyrobil bombu. Tak jsem požádal o něco jiného, ale řekli mi, že ne, protože bych se opil," vypráví dál Ševcov, který prý z principu alkohol nepije. Hned vzápětí odpovídá na otázku, zda ví, jak se vyrobí molotov, u výslechu už prý říkal, že s ním nemá žádné zkušenosti a nikdy se o to nezajímal.

Vazbu policie zdůvodňovala obavou, že by Ševcov mohl utéct ze země a mohl by se skrývat u spřátelených anarchistů ve Španělsku. S nimi se ale prý nezná. "Byl jsem tam před lety jenom na dovolené s rodičema, ale žádného anarchistu tam neznám. 19 nebo 20. června jsem si volal s mamkou a ze srandy jsem jí říkal, že jsem utekl do Španělska," říká s mírným pobavením a dodává, že tahle informace se poté objevila ve spise. "Myslím, že jsem už v té době měl odposlech," prohlašuje a dívá se přitom do dřevěného stolu.

V jednom ze svých dopisů, které na svých stránkách publikovali anarchisté, napsal "Odpor žije, boj pokračuje." Ševcov tento slogan ale vysvětluje jinak, než jak jej chápe policie. "Je to tradiční levicové heslo. Nenásilný, občanský odpor. Znamená to boj za občanská práva," říká Ševcov a odmítá, že by heslem vyzýval k násilí, na což se jej policisté u výslechu několikrát ptali.

V Česku chce zůstat

V současné době se mladík připravuje na začátek studia, snaží se prodloužit vízum a chystá se nahlásit na probační a mediační službě, která na něj bude dohlížet.

Do České republiky přijel Ševcov údajně proto, že se v Rusku začal komercionalizovat vzdělávací systém, který navíc není podle něj moc dobrý. Česko má rád a tvrdí, že zde chce dál žít. "Postup policie jsem kritizoval, ale ne že bych nějak nesmyslně nadával. Mám tady přátele, školu, přítelkyni. Nechci odtud odcházet," říká. Jako přesvědčený anarchista ale odmítá existenci státu a dalších institucí.

Nyní doufá, že případ brzy skončí, a znovu v klidu vyjmenovává důkazy, které proti němu jsou. "Pachové stopy jsou neprůkazné a chybu mohl udělat pes. Navíc mají proti mně ještě můj politický názor. Psát v trestní věci o mých názorech a odůvodňovat tím, jestli bych mohl nebo nemohl něco spáchat, mi nepřijde v pořádku," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy