Nový šéf vězeňství slibuje menší byrokracii a štíhlé vedení

Domácí Domácí
8. 4. 2014 17:26
Ondrášek chce také přesunout některé kompetence do regionů a jednotlivých věznic.
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Ondrášek
Ministryně Válková a nový šéf Vězeňské služby Ondrášek | Foto: Vězeňská služba

Praha - Nový generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek chce zeštíhlit fungování generálního ředitelství.

Uvedl to po pracovní poradě s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO).

O místo na ředitelství přijde několik desítek zaměstnanců. "Ale k tomu chci říct, že v rámci přenosu některých kompetencí na věznice bude určitě těmto lidem, pokud to budou skuteční odborníci, nabídnuto místo v rámci vězeňské služby," upřesnil Ondrášek.

Efektivnější systém řízení a přesun některých kompetencí na regionální ředitelství a na jednotlivé ředitele věznic je Ondráškovým dalším záměrem. Ředitel chce také snížit "až neuvěřitelnou" byrokracii.

Plánuje také pokračovat v trendu výchovy a vzdělávání odsouzených s cílem snížení recidivy na minimum.

Podle Válkové je potřeba nastartovat nový model řízení vězeňství bez duplicitních činností. K tomu je potřeba získat podporu ředitelů jednotlivých věznic, řekla ministryně.

"Já jsem dnes vyjádřila podporu novému řediteli a naději, že reformu, která jistě nebude snadná, povede dobrým způsobem," uvedla Válková.

Dohnal se bude proti odvolání bránit

Bývalého šéfa rapotické věznice Ondráška pověřila Válková vedením Vězeňské služby minulý týden v pátek, kdy s okamžitou platností odvolala dosavadního ředitele Petra Dohnala.

Důvodem pro odvolání byla kontrola hospodaření, kterou na ředitelství Vězeňské služby poslala ministryně po svém nástupu do funkce. Dohnal podle ní nenavrhl koncepční řešení decentralizace Vězeňské správy a snížení počtu pracovníků na generálním ředitelství.

Nový ředitel vězeňské služby Ondrášek (uprostřed) s ministryní Válkovou.
Nový ředitel vězeňské služby Ondrášek (uprostřed) s ministryní Válkovou. | Foto: Vězeňská služba

Kontrola navíc zjistila řadu pochybení a nedostatků, které se týkaly například čerpání evropských peněz, nakládání s majetkem nebo zadávání veřejných zakázek.

Dohnal nicméně své odvolání označil za nezákonné. Chyby, které mu Válková vytkla, se prý staly za předchozích vedení. Dohnal se proto hodlá bránit "všemi dostupnými prostředky". V praxi to znamená podání rozkladu, pokud neuspěje s ním, tak přijde na řadu správní žaloba. Po krátké době by se tak teoreticky mohla opakovat situace, která loni nastala na policejním prezidiu, kdy policii vedli dva prezidenti.

S Dohnalem se sejde premiér

V pátek se s odvolaným ředitelem sejde premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), chce vyslechnout Dohnalův názor. Válková uvedla, že určitě bude mít možnost s premiérem tento bod probrat na jednání vlády.

Válkovou za její krok kritizovala i řada politiků, včetně zástupců jiných koaličních stran. "Vše nasvědčuje tomu, že se ministryně snažila vše urychlit, aby se k tomu nikdo jiný nemohl vyjádřit. Podle mě je to jen další střípek mozaiky paní ministryně, která podle mě není dobrá," řekl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD).

Podle místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka (STAN) Válková nepředložila pro odvolání Dohnala pádné důkazy. Podle komunistické poslankyně Zuzky Bebarové-Rujbrové se ministryně chová jako "neřízená střela".

Ministryně má ve věci odvolání Dohnala podporu svých poslanců, řekl po úterním jednání klubu jeho šéf Jaroslav Faltýnek.

 

Právě se děje

Další zprávy