Nový občanský zákoník dostal zelenou, má 3046 paragrafů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
18. 5. 2011 17:15
V Česku stále platí socialistická norma z roku 1964
Občanský zákoník kompletně přebírá problémy, které doteď řeší zákon o rodině
Občanský zákoník kompletně přebírá problémy, které doteď řeší zákon o rodině | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nový občanský zákoník má otevřenou cestu do sněmovny. Vláda kodex o více než třech tisících paragrafech na středečním zasedání schválila.

Ministři neudělali v zákoníku ministři žádné zásadní změny. Na stoly poslanců tak zákoník poputuje v podobě, jakou předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Je to největší legislativní dílo v historii České republiky," řekl po jednání vlády Pospíšil.

Podle jeho plánů by norma, která sjednotí celé soukromé právo u nás, měla ještě před prázdninami projít ve sněmovně prvním čtením. Pak bude následovat diskuse ve výborech. Vláda slíbila, že zachová všechny dané lhůty a nebude zákoník prosazovat ve zrychleném řízení.

Sněmovnou, kde má koalice většinu, by měla nová norma projít hladce. Horší to bude v senátu, protože sociálně demokratičtí zákonodárci mají k zákoníku výhrady. Vadí jim, že málo navazuje na současné právo, je příliš podrobný a užívá nesrozumitelné archaické termíny.

Co změní nový občanský zákoník?

  • zákoník chce dát lidem větší prostor, aby si "dělali, co chtějí"
  • větší váhu by dostalo slovo, respektive ústní slib. Vybrané smlouvy, třeba prominutí dluhu, by už nemusely mít písemnou podobu
  • náhradu škody za život a zdraví bude určova soud individuálně, dnes ji jednotně stanoví vyhláška
  • zákoník chce zpřísnit podmínky za jakých lze člověka zbavit svéprávnosti
  • člověk bude moci více rozhodovat o tom, kdo po smrti získá jeho majetek
  • na zvíře už české zákony nemají pohlížet jako na věc
  • zákazníkům cestovních kanceláří by nový občanský zákoník měl zaručit práva, jak je stanovila Evropská unie. Výraznou změnou je hlavně odškodnění za ztrátu radosti z dovolené

Změna přijde za rok po schválení

"Účinnost plánujeme asi rok po přijetí zákoníku. To znamená, že by změny mohly nastat od prvního ledna 2013," uvedl Pospíšil.

Nový občanský zákoník nově upravuje například rodinné právo, otázky dědictví, vlastnictví nebo smluv. Pokud by byl schválen, zároveň s tím by se zrušilo 231 jiných norem - zákon o rodině, o sdružování občanů, o vlastnictví bytů nebo obchodní zákoník.

Vláda s občanským zákoníkem schválila i zákon o obchodních korporacích, který právě obchodní zákoník nahradí. Obecná pravidla pro smlouvy a podnikání bude určovat samotný občanský zákoník.

Zákon má nechat občanům větší prostor, aby si své záležitosti upravili po svém. Větší váhu bude mít ústní domluva, strany si budou moci platně dojednat vlastně cokoli, co nebude odporovat dobrým mravům.

"Je sexy a trendy," říká o zákoníku jeho autor Karel Eliáš. "Chce pomáhat v běžném životě, ne komandovat," shrnuje.

Kodex se začal připravovat už za ministra spravedlnosti v Zemanově kabinetu Otakara Motejla. Práce na něm trvají přes deset let.

Jednou už ho ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil do sněmovny předložil, naděje na projednání ale tehdy ukončil pád Topolánkovy vlády.

Současný občanský zákoník přijal parlament socialistického Československa v roce 1964. Po revoluci byl více než čtyřicetkrát novelizován. "Především je to návrat do tradic, které byly přerušeny komunistickým převratem v roce 1948," řekl k zákoníku premiér Petr Nečas.

 

Právě se děje

Další zprávy