Nové pořadí národů, jež vybydlují Zemi. Češi v popředí

Pavel Baroch
20. 5. 2012 13:31
Ekologická stopa Česka mírně poklesla, i tak jsme 18. nejméně ekologickou zemí na světě
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: MŽP

Praha - Češi si udržují pozici národa, který svým neekologickým chováním zanechává na Zemi jeden z nejvýraznějších otisků.

Vyplývá to z aktuální Zprávy o stavu planety (Living Planet Report) Světového svazu ochrany přírody, která ukazuje, jak velkou ekologickou stopu národy světa zanechávají. Česko si sice od poslední zprávy o trochu polepšilo, i tak ale patří mezi největší ekologické škůdce.

Naposledy jsme v žebříčku více než 150 zemí světa byli 14. nejhorší, teď jsme si o čtyři příčky polepšili na 18. pozici.

Ekologická stopa názorně ukazuje, jak člověk svou spotřebou energií, jízdou automobilem či produkcí odpadu zatěžuje planetu. Podle poslední analýzy má každý v průměru k dispozici 1,8 globálního hektaru, aby nežil na ekologický dluh a vývoj na Zemi byl udržitelný.

Další dvě planety pro Čechy

Ekologická stopa jednoho Čecha oproti minulé zprávě trochu poklesla z 5,7 globálního hektaru na 5,27. "Řekl bych, že hlavní příčinnou je ekonomická krize," okomentoval tuto změnu Viktor Třebický ze sdružení Timur, který se výpočtem ekologické stopy zabývá.

Česká ekologická stopa je i přes mírné zlepšení ještě 2,9krát větší, než je únosná kapacita Země. "Kdyby tedy každý žil jako průměrný Čech, potřebovali bychom další dvě planety," řekl Aktuálně.cz Třebický. 

Překračujeme i vlastní biokapacitu

Pokud by se porovnávala pouze lokální ekostopa, nebyl by pro Česko výsledek o mnoho lepší. Průměrný Čech by neměl překročit hodnotu 2,68 globálního hektaru, což je ovšem stále zhruba dvakrát méně, než je reálná stopa.

Ekologická stopa

(globální hektary za rok)

  • Katar: 11,6
  • Kuvajt: 9,7
  • Emiráty: 8,4
  • Dánsko: 8,3
  • USA: 7,2
  • ...
  • ČR: 5,27
  • ...
  • Haiti: 0,6
  • Afghánistán: 0,54
  • Timor: 0,47

"Takže i z tohoto pohledu stále žijeme nad limitem ekologické únosnosti," poznamenal Viktor Třebický. Dodal, že největší část české ekostopy tvoří uhlí, Česko tedy doplácí na velkou spotřebu fosilních paliv, například při výrobě elektřiny, kde uhlí dominuje .

Podle Andrease Beckmanna ze Světového fondu na ochranu přírody Česko špatně hospodaří s energiemi.
 
"Česká republika jistě není chudou zemí, ale není ani tak bohatá, aby se její umístění dalo vysvětlit jen vysokými příjmy a rozmařilou spotřebou. Vysvětlení hledejme v tom, jak neefektivně Česko využívá energii i další přírodní zdroje. Tam bych hledal cesty k nápravě," uvedl před časem Beckmann.

Největší stopu má Katar

Země s největší ekologickou stopou je podle aktuálního žebříčku Katar, který překračuje 11,5 hektaru. Následuje Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Dánsko a Spojené státy. Nejvyspělejších zhruba třicet zemí světa přitom tvoří téměř 40 procent celosvětové ekologické stopy.

Na druhém konci více než 150členného seznamu jsou tradičně nejchudší země Haiti, Afghánistán a Timor.

 

Právě se děje

Další zprávy