Nigérie se ubránila ebole. WHO tam ohlásí konec epidemie

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2014 20:10
Přes špatný stav nigerijského zdravotnictví dokázala tato nejlidnatější africká země potlačit smrtící virovou nákazu.
Ebolou se v Nigérii nakazilo dvacet lidí, z nichž osm zemřelo. V celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 osob a nakaženo jí je více než 9200 lidí.
Ebolou se v Nigérii nakazilo dvacet lidí, z nichž osm zemřelo. V celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 osob a nakaženo jí je více než 9200 lidí. | Foto: Reuters

Lagos - Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oficiálně ohlásí konec epidemie eboly v Nigérii. Přes špatný stav nigerijského zdravotnictví se této nejlidnatější africké zemi podařilo vyrovnat se velmi dobře se smrtící virovou nákazou, napsala agentura AFP.

Ebolou se tam nakazilo dvacet lidí, z nichž osm zemřelo, zatímco v celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 osob a nakaženo jí je více než 9200 lidí.

Kanada příští týden dodá WHO 800 dávek vakcíny, která má ochránit před virem zvířata. Zda je látka bezpečná pro lidi, zatím nebylo ověřeno.

Vakcína zatím jen pro zvířata

Vakcínu vyvíjela několik let kanadská mikrobiologická laboratoř. Je kombinací viru eboly a jiného, nesmrtícího viru. Testována byla zatím jenom v USA a předpokládá se, že dokáže v imunitním systému vytvořit antilátku, která bude schopná bojovat proti ebole. WHO má zajistit další testování v Německu, Švýcarsku a v několika afrických zemích, které nejsou epidemií eboly postižené.

Gregory Taylor z kanadské organizace pro zdraví veřejnosti řekl, že vakcína je výsledek několikaletého výzkumu a může se stát významnou složkou boje proti současné epidemii. Proti ebole neexistuje ověřený lék ani vakcína a experimentální očkovací látky se nyní testují v USA, Británii a Mali.

První nigerijskou obětí byl liberijský úředník, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v červenci. Libérie je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických zemí.

Nemocný se vyhnul zalidněným místům

Stosedmdesátimilionová Nigérie se stane po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle dobrozdání WHO podařilo s ebolou vyrovnat. Nigerijské úřady reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1800 zdravotníků.

AFP píše, že stav nigerijského zdravotnického systému je přitom tristní. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek.

Mluvčí WHO Samantha Boltonová sdělila, že v Nigérii byli hospitalizováni lidé s prvními podezřelými příznaky, takže Nigérie nyní patří ke státům, kde se podařilo vyléčit nejvíce případů eboly. Přežilo tam 60 procent nakažených, zatímco v Sieře Leone a Libérii ani ne 30 procent.

AFP ale připomíná, že v případě Nigérie šlo také o určité štěstí, protože nemocný Liberijec se sám hned po příletu do Lagosu vydal do nemocnice, takže se vyhnul zalidněným místům. Úřady ale spustily velmi účinnou a rychlou kampaň a informovaly veřejnost o nebezpečí prostřednictvím rozhlasu, televize a také SMS. Země zřídila v každém státě izolační jednotku pro případné nemocné a testy na ebolu provádí šest laboratoří.

 

Právě se děje

Další zprávy