Eurokomisař podle Babiše: Precedens, který by poškodil Česko

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Eliška Nová
27. 6. 2014 14:20
Česko se nemůže shodnout na novém českém eurokomisaři. Ministr financí proto navrhl, aby mu ho z několika kandidátů vybral nový šéf Evropské komise.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Svérázný návrh ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, aby jméno nového českého eurokomisaře vybral místo vlády šéf Evropské komise, je podle expertů na Evropskou unii nesmyslný.

Politologové se shodují, že by šlo o unikátní precedens, který by poškodil už tak nepříliš pěknou pověst Česka v Unii. "Dali bychom tím najevo, že je nám to jedno,“ domnívá se ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

Babiš s návrhem přišel tento týden v době, kdy se vláda dlouhodobě nemůže dohodnout na jménu nástupce Štefana Fülleho. A nezůstal osamocen. Třeba ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) potvrdil, že je to jedna z možných variant, o které už se prý navíc v minulosti hovořilo.

Projev českého nezájmu

"Taková žádost by vyslala ze strany ČR do Bruselu velmi zmatený signál, který by asi nebyl chápán jako projev české vstřícnosti, ale spíše českého nezájmu o evropskou agendu," říká Ivo Šlosarčík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Nikdy jsem neslyšel, že by některá země něco takového udělala,“ dodává Daniel Marek z Katedry politologie a evropských studií při olomoucké Univerzitě Palackého. Podle Petra Kanioka z brněnské Masarykovy univerzity je tento nápad v rozporu se sliby vlády, že Česká republika bude v EU aktivním členem.

Koalice se však podle všeho bude přece jen snažit najít shodu na domácí půdě. Dienstbier své prohlášení později mírnil s tím, že ho bral zpola jako nadsázku. "Ale není samozřejmostí, že šéf komise akceptuje jakýkoli náš návrh. Existuje i možnost, že by se k němu vyjádřil,“ dodal Dienstbier.

Andrej Babiš však už na doplňující otázky a žádosti o vysvětlení nereagoval.

Politologové také politiky upozorňují, že by se přednostně měli starat o výběr oblastí, které pro svého komisaře budou požadovat a kterým by se kandidát měl věnovat. To totiž dosud nedělají.

"Bereme to v Česku od konce. Jméno je přece sekundární, důležitější je portfolio. O něm ale žádná širší politická diskuse není,“ uvedl odborník Vít Dostál.

Odložení politici

Koalice zatím zmínila pět oblastí, o které by stála - doprava, průmysl a podnikání, výzkum a inovace, vnitřní trh a energetika. Poslední dvě oblasti jsou však pravděpodobně příliš ambiciózním plánem a dostane je některá z velkých unijních zemí.

Pokud navíc česká vláda bude dál pokračovat v hádkách o eurokomisaře, koleduje si podle Koniaga o tak okrajové portfolio, že bude ještě ráda vzpomínat na Fülleho agendu rozšiřování.

Žádný ze tří zvažovaných kandidátů – Pavel Telička za ANO, Zuzana Roithová za KDU-ČSL a Pavel Mertlík za ČSSD – navíc není specialista na nějakou konkrétní oblast. "I když jsme v EU deset let, tak evidentně pořád nevíme, co to obnáší. Post eurokomisaře je důležitý i z pohledu národního státu. I přes to, že by měl být nezávislý,“ říká Petr Kaniok.

Odborníci navíc upozorňují, že Česká republika měla problémy s důstojným výběrem eurokomisaře vždycky. Mimo jiné proto, že místo silných osobností do Bruselu posílala spíše odložené politiky. "Česká politika je personálně vyčerpaná. Je obtížné vybrat kandidáty v domácí rovině, na té evropské je to pak ještě obtížnější,“ uvedl Kaniok.

Jak upozornily Hospodářské noviny, v pozadí se jako záložní varianta rýsuje evropský velvyslanec Martin Povejšil. "Povejšil je dobrá volba, ale není v pořádku, když se objeví až jako šestý kandidát, protože všichni ostatní jsou nezpůsobilí nebo politicky nevyhovující,“ říká Koniag s tím, že v Evropě výběr podrobně sledují. Kdyby tedy česká vláda nakonec přišla s úplně novým jménem, Brusel by to považoval za výraz nouze.

 

Právě se děje

Další zprávy