Tajný záznam u Nečasové. A soudu to nevadí, diví se Ištvan

Radek Nohl Radek Nohl
27. 8. 2015 18:30
Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan v rozhovoru komentuje čerstvě vyhotovený písemný rozsudek soudkyně Heleny Králové, která osvobodila Janu Nečasovou a důstojníky vojenské rozvědky.
Svědek Nečas to, že se bál o rodinu, řekl až před soudem. V přípravném řízení to pro nás z nepochopitelných důvodů neuvedl, řekl Ivo Ištvan.
Svědek Nečas to, že se bál o rodinu, řekl až před soudem. V přípravném řízení to pro nás z nepochopitelných důvodů neuvedl, řekl Ivo Ištvan. | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan nesouhlasí s rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 1, který v těchto dnech dokončila soudkyně Helena Králová a ve kterém poprvé veřejně zaznělo, proč osvobodila Janu Nečasovou a armádní zpravodajce v kauze údajného zneužití vojenské rozvědky.

Ištvan se v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz podivuje nad tím, že se tajný záznam ze sledování bývalé manželky premiéra Radky Nečasové, který vypracovali příslušníci Vojenského zpravodajství, mohl klidně dostat do rukou tehdejší šéfky kabinetu předsedy vlády Jany Nečasové. Podle soudu to je přitom v pořádku.

"Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí. Dokonce se tím u soudu také zaštitovali. A vidíte, že na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám," řekl Ivo Ištvan.

V rozhovoru se také pozastavil nad tím, že teprve až před soudem bývalý premiér Petr Nečas prohlásil, že pokyn k obrannému sledování dal proto, že se bál o svou rodinu. "V přípravném řízení to z nějakých, pro nás nepochopitelných důvodů neuvedl," podotkl Ištvan.

Proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 již žalobci sepisují odvolání. Případ tedy ještě nekončí a bude se jím zabývat pražský městský soud.

V rozsudku se uvádí, že se nejednalo o sledování, ale takzvané kontrasledování, které probíhalo na pokyn tehdejšího premiéra Petra Nečase, který se bál o svou rodinu. Co na to říkáte?

Řeknu k tomu, že to je věc, se kterou svědek pan Petr Nečas přišel až v řízení před soudem. V přípravném řízení ji z nějakých, pro nás nepochopitelných důvodů, neuvedl. A dokonce veřejně, což je dohledatelné na internetu, uváděl prohlášení, že o sledování vůbec nic neví. Dokonce k tomu existuje i vyjádření Úřadu vlády, které bylo proneseno v tomto smyslu.

Budete se tedy jeho výpovědí blíže zabývat? Třeba zda nešlo o křivou výpověď?

My dopředu neinformujeme o nějakých zamýšlených postupech vůči nějakým konkrétním osobám.

Mohl Petr Nečas sám jako předseda vlády úkolovat Vojenské zpravodajství? Soudkyně Helena Králová v rozsudku tvrdí, že to možné je.

Nechci komentovat jednotlivé pasáže rozsudku, ale předseda vlády není oprávněn úkolovat Vojenské zpravodajství. To je pravda.

Dalším argumentem soudkyně Králové je, že obranné sledování dvou pracovníků Úřadu vlády bylo v pořádku, protože agenti Vojenského zpravodajství zjišťovali, zda nezneužívali služební vozidlo. Nepřijde vám zvláštní, že si k tomu premiér Petr Nečas vybral Vojenské zpravodajství?

V podstatě s vámi souhlasím. Řekl bych to možná trochu učesaněji v tom smyslu, že každý státní orgán může konat to, co mu zákon dovoluje. A to v těch případech, kdy zasahuje do práv a svobod konkrétních občanů. Jestli by mělo mít Vojenské zpravodajství možnost najímat si nějakou bezpečnostní službu, aby mohla provádět sledování konkrétních osob. Jenže takové oprávnění by muselo být v zákoně a to tam není. Naopak je tam uvedeno, že pokud by chtělo Vojenské zpravodajství někoho sledovat, tak k tomu musí mít příslušná povolení. Z toho je jednoznačně jasné, že Vojenské zpravodajství obešlo zákon.

Zjistili jste během vyšetřování, že by Petr Nečas nějaké pokyny dával? Ptám se proto, že třeba Městský soud v Praze, který zrušil trestní příkaz soudkyně Králové, ve svém rozhodnutí píše, že rozkazy dávala Jana Nečasová.

To je ta svědecká výpověď, která byla uvedena až před soudem. V přípravném řízení nic takového uvedeno nebylo. Dokonce pan Ondrej Páleník (jeden z obžalovaných a bývalý šéf rozvědky - pozn. red.) uvedl přímo, že vůbec o žádném sledování paní Radky Nečasové nic neví. Takže obhajoba přišla s tou obranou až v řízení před soudem.

Před soudem zaznělo, jak Jana Nečasová mluví velice vulgárně o Radce Nečasové. Navíc v bytě Jany Nečasové se při domovní prohlídce podle tohoto rozsudku našel mobil, z něhož byla jedna nenávistná SMS odeslána právě Radce Nečasové. Co říkáte na slova soudkyně Králové, že odposlechy nic nedokládají?

To je tvrzení nalézacího soudu a my na něj budeme reagovat v odvolání.

V bytě Jany Nečasové se našly také dokumenty ze sledování Radky Nečasové. Soudkyně ale tvrdí, že šlo o pouhé poznámky. Jak je podle vás vůbec možné, že tehdejší šéfka kabinetu premiéra dostane výstupy Vojenského zpravodajství, které mají být tajné?

Je to stanovisko soudu. U paní Jany Nečasové se našel záznam o sledování paní Radky Nečasové, který byl vyhotoven Vojenským zpravodajstvím. Hovoří se v něm o sledovací skupině, která prováděla sledování objektu Darwin - tedy Radky Nečasové. To je prostě fakt. A jestli obhajoba tento nezpochybnitelný fakt nějakým způsobem zpochybňuje, upřímně řečeno nevím, jak by se to dalo udělat. Dobrá otázka je, jak se mohl výstup Vojenského zpravodajství dostat do rukou nepovolané osoby. Příslušníci Vojenského zpravodajství jsou vázáni mlčenlivostí. Dokonce se tím u soudu také zaštitovali. A vidíte, že na druhé straně nevadí, že materiály předávali nepovolaným osobám.

Kdy bude hotové odvolání?

Podáme ho, až ho vyhotovíme. My jsme ten rozsudek dostali v pondělí večer. Zákonná lhůta začala běžet v úterý. Takže teď je ještě příliš brzo.

 

Právě se děje

Další zprávy