Nemocnice Na Homolce vydala nehospodárně přes tři miliardy

ČTK ČTK
15. 11. 2014 11:16
Audit ministerstva zdravotnictví tvrdí, že nemocnice porušila celkem třináct zákonů včetně trestního zákoníku. 354 milionů korun vydala prý neoprávněné.
Nemocnice Na Homolce.
Nemocnice Na Homolce. | Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Pražská Nemocnice na Homolce nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné. Uvádí to zpráva ministerstva zdravotnictví určená poslancům, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v nemocnici. 

Podle auditorů porušila nemocnice celkem třináct zákonů včetně trestního zákoníku.

"Se všemi nálezy kontroly se nemocnice vypořádá a přijme nápravná a systémová opatření," sdělila mluvčí nemocnice Martina Vápeníková. "Jednotlivé námitky kontroly ministerstva zdravotnictví analyzujeme a vyvozujeme z nich další kroky, hlavním opatřením je samozřejmě postupné převzetí činností zajišťovaných dceřinými společnostmi," uvedla.

Nemocnice například pořídila v letech 2011 až 2013 přes dceřinou společnost Holte Medical a.s. materiál a léky za celkem 3,35 miliardy korun. Marže této dceřiné firmy přitom představovala přes 295 milionů korun. Podle auditorů vynaložila nemocnice tyto peníze nehospodárně.

Nemocnice také uzavřela s jinou dceřinou společností Holte s.r.o. smlouvy o podnájmu vozidel a zaplatila za ně v letech 2009 až 2013 celkem téměř 40 milionů. Podle auditu ale nedoložila, čím jsou tyto smlouvy výhodné, když dceřiná společnost byla jen zprostředkovatelem. Podle zjištění Aktuálně.cz, které o výsledcích auditu informovalo začátkem srpna, si totiž Homolka mohla za poloviční sumu všech 47 vozů rovnou koupit.

Některé doklady, na které kontroloři narazili, byly účelově upraveny a pozměněny, a byly tak nevěrohodné.

Auditoři dále uvádějí, že využívání služebních aut ke služebním jízdám bylo nehospodárné. Konaly se například jednou do měsíce a náklady byly vyšší, než kdyby zaměstnanci jeli například taxíkem. V dokumentech prý také nebylo možné ověřit vykazování jízd pro služební nebo soukromé účely. Zvlášť v letních měsících se vyskytovaly jízdy do horských středisek. Objevovaly se nákupy pohonných hmot a platby za dálniční poplatky u hranic se Slovenskem, Německem a Rakouskem, uvádí zpráva.

Podle zjištění Aktuálně.cz dokonce Homolka poslala během let 2009 až 2012 své dceřiné firmě Holte více než 9 milionů korun za to, že se jí postará o interní audity. Výsledkem bylo, že se v některých šanonech místo kontrolních zpráv válely obyčejné manuály ministerstva financí.

Materiálem ministerstva se ve středu zabýval sněmovní kontrolní výbor. Poslancům ale dodaný materiál nestačil, a proto si vyžádali celou auditní zprávu i seznam nápravných opatření. Chtějí také od ministerstva údaje o nákladech pražských nemocnic zřizovaných ministerstvem na externí právní služby.

"Něco tak korupčního, co je v této zprávě, jsem ještě neviděl," poznamenal na adresu zjištěných nedostatků poslanec Jiří Štětina.

Náměstek ministra David Kotris poslance zevrubně informoval o nápravných krocích, které ministerstvo podniká. Například v dubnu stanovilo představenstvo Holte Medical kroky nezbytné k likvidaci této společnosti. Její valná hromada by se měla uskutečnit ještě v listopadu. Nový ředitel nemocnice také zřídil externí komisi, která by měla zprůhlednit veřejné zakázky a zajistit, aby již realizované zakázky byly v zájmu nemocnice.

Do nemocnice zřejmě až za několik let zamíří kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu. Důvodem je, že hospodaření nemocnice nyní prošetřuje policie. Bývalý ředitel Vladimír Dbalý je ve vazbě. Podle policie s dalšími komplici zmanipuloval veřejnou zakázku a přijal úplatek.

 

Právě se děje

Další zprávy