Nejhůř se dýchá na Ostravsku, škodlivin tam ale ubývá

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 10. 2014 12:46
Vysoké koncentrace škodlivin jsou v regionu způsobeny rozsáhlou průmyslovou výrobou, intenzivní dopravou i velkým množstvím domů vytápěných pevnými palivy.
Foto: Reuters

Praha - Nejzávažnější situace z pohledu znečištění ovzduší byla loni v aglomeraci Ostrava-Karviná-Frýdek-Místek.

Vysoké koncentrace škodlivin jsou zde způsobeny rozsáhlou průmyslovou výrobou, intenzivní dopravou i velkým množstvím domů vytápěných pevnými palivy. Ve své ročence o tom informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Většina imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší od roku 2000 vykazuje příznivě sestupný trend s dílčími meziročními výkyvy.

U některých škodlivin však i v této lokalitě hodnoty meziročně klesly.

Podle autorů ročenky se tak mohl projevit pokles emisí z průmyslových zdrojů po realizaci opatření ke snížení především emisí tuhých znečišťujících látek, na něž jsou navázány těžké kovy a další látky.

Polétavý prach, ozon a benzopyren

České ovzduší nejvíce zatěžují polétavý prach, rakovinotvorný benzopyren, který pochází z výfukových plynů, a přízemní ozon.

"Většina imisních charakteristik látek znečišťujících ovzduší od roku 2000 vykazuje příznivě sestupný trend s dílčími meziročními výkyvy. Pokles je ale méně výrazný než v 90. letech," hodnotí loňský vývoj v tiskové zprávě ředitel ČHMÚ Václav Dvořák.

Zatímco na Ostravsku má na znečištění ovzduší velký podíl také průmysl, v Praze a Brně jsou limity překračovány především kvůli dopravě.

Zhoršená kvalita ovzduší se však týká i menších obcí, kde škodlivé látky pocházejí hlavně z lokálního vytápění. Všechna místa přitom zachycena nejsou. "Lze předpokládat, že i v obcích, kde tyto škodliviny nejsou měřeny, mohou být jejich koncentrace zvýšené i nadlimitní," poznamenal náměstek ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jan Macoun.

Nejvíce obyvatel České republiky bylo ohroženo benzopyrenem. Roční průměrné koncentrace této silně karcinogenní látky překročily imisní limity na 17,4 procentech území, kde žije 54,5 procenta obyvatel. Ve srovnání s rokem 2012 se však situace zlepšila, tehdy byly nadlimitní koncentraci této látky vystaveny zhruba dvě třetiny Čechů.

Průměrné roční koncentrace navíc meziročně mírně klesly na více než polovině stanic, pro něž jsou k dispozici data za obě období.

 

Právě se děje

Další zprávy