Nediskriminujme Romy ve školách, žádá 38 tisíc lidí v petici

ČTK ČTK
31. 8. 2015 16:15
Vedle vysokého podílu romských žáků na praktických školách se Romové potýkají s diskriminací také v běžných školách. Vznikají tak segregované romské školy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Petici proti údajné diskriminaci Romů v českých školách od dubna do srpna podepsalo 38 334 lidí z 94 zemí.

Organizace Amnesty International na závěr kampaně Smažme rozdíly zorganizovala happening u budovy ministerstva školství. V jeho rámci petici předala náměstku pro vzdělávání Jaroslavu Fidrmucovi.

Kampaň v dubnu zahájila vydáním výzkumné zprávy referující o případech diskriminace Romů v tuzemském vzdělávacím systému. Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se podle zprávy Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu. Vznikají segregované romské školy, na kvalitnějších školách bývají Romové šikanováni.

Tehdejší ministr Marcel Chládek (ČSSD) zprávu této mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ostře zkritizoval. Tvrdil, že není založena na pravdivých údajích.

"Nedostatečná" za ochranu romských dětí

Organizátoři dnešního happeningu na prostranství v sousedství ministerstva školství postavili panely s příběhy o diskriminačním přístupu k Romům. Také vystavili symbolické vysvědčení pro současnou vládu vedenou premiérem Bohuslavem Sobotkou s hodnocením "nedostatečný" například za ochranu romských dětí před diskriminací, přiznání rozsahu etnické diskriminace ve školách nebo spolehlivý plán, jak s ní bojovat.

"Vláda by měla konstatovat, že tato diskriminace existuje, a začít to řešit jako prioritu," řekl ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin.

Petici, pod níž jsou i tisíce podpisů českých občanů, doplnily také dopisy adresované na ministerstvo školství. Ředitel Amnesty International dokumenty společně s vysvědčením pro Sobotkovu vládu předal náměstku Fidrmucovi.

Ministryně Kateřina Valachová (za ČSSD) se akce nemohla zúčastnit kvůli jednání vlády.

Fidrmuc účastníky happeningu ujistil, že ministerstvo s nimi má společný cíl. "Za poslední roky ministerstvo školství udělalo obrovské množství práce. Práce s žáky, ať už romskými nebo neromskými, kteří potřebují mimořádnou podporu, se ohromně zlepšila. Dnes se 25 procent žáků s diagnostikovaným lehkým mentálním postižením vzdělává v hlavním vzdělávacím proudu," řekl později.

Situaci romské menšiny v českých školách dlouhodobě sleduje Evropská komise. Ta tlačí zejména na to, aby romské děti nebyly bezdůvodně zařazovány do základních škol praktických.

 

Právě se děje

Další zprávy